فیلم‌های رکورددار اسکار

نامزد جایزه اسکار

۱ آبان ۱۳۹۷

در تاریخ جوایز اسکار، فیلم‌های بسیاری نامزد شدند یا جایزه گرفتند؛ اما فیلم‌های کمی هستند که در رشته‌های مختلفی نامزد شده باشند و در یک سال بیشتر جوایز را از آن خود کنند. شناختن چنین فیلم‌هایی، کنجکاوی آدمی را بر می‌انگیزد تا اولاً آن‌ها را ببیند و دوماً بداند که چه چیز در این فیلم‌ها باعث این همه موفقیت شده است. در این مقاله به معرفی تعدادی از فیلم‌هایی که بیشترین نامزدی را در اسکار داشته‌اند، می‌پردازد و در مقالات بعد فیلم‌هایی که بیشتر جوایز را کسب‌کردند، بررسی می‌شود. لذت فیلم‌دیدن را با فیلم‌نت، سایت تماشای آنلاین تجربه کنید و برترین‌ فیلم‌های تاریخ سینما را از فیلم‌نت دانلود کنید.

بیشترین نامزدی جوایز اسکار

  1. همه چیز درباره ایو (All About Eve /1950)
  2. تایتانیک (Titanic /1997)
  3. لالالند (La La Land /2016)

همه‌چیز درباره ایو، تایتانیک و لالالند همگی نامزد ۱۴ جایزه اسکار شدند و موفقیت‌های خوبی نیز در دیگر جشنواره‌ها کسب کردند.

۱٫ همه چیز درباره ایو (All About Eve /1950)

همه چیز درباره ایو را جوزف ال. منکیه‌ویچ، کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده ساخته است. بازیگرانی همچون بت دیویس، آن باکستر، جرج ساندز، سلست هولم و… در فیلم نقش‌آفرینی می‌کنند. همه چیز درباره ایو، روایت ایو (آن باکستر) است که با سودای بازیگر شدن روزگار می‌گذراند تا روزی که با امید و انگیزه فراوان، خودش را به رختکن برادوی می‌رساند تا مارگو (بت دیویس) را ملاقات کند و از او برای بازیگر شدن درخواست کمک نماید. مارگو آن‌ روزها ستاره صحنه‌ها بوده است. ایو ماجرای زندگی‌اش را برای مارگو نقل می‌کند و آرام آرام به خانه و زندگی مارگو راه پیدا می‌کند. ایو در مسیر پیشرفت قرار می‌گیرد؛ اماسپری‌کردن این راه دراز، در مدت کوتاه، ممکن است؟ و اگر ممکن است مشقات و عواقب آن چیست؟

همه چیز درباره ایو، درباره بی‌رحمی شهرت و شهرت‌طلبی‌ست و فرو رفتن ایو در این منجلاب. این فیلم در اسکار بسیار موفق عمل کرد. در همان سال با «سانست بلوار» بیلی‌ وایلدر رقابت تنگاتنگی داشت.

همه چیز درباره ایو، نامزد ۱۴ جایزه شد و ۶ جایزه را از آن خود نمود.    

۲٫ تایتانیک (Titanic /1997)

تایتانیک، فیلمی عاشقانه از جیمز کامرون، کارگردان کانادایی‌ست. تایتانیک ماجرای غرق‌شدن بزرگ‌ترین کشتی آن زمان یعنی در سال ۱۹۱۲ است. بازیگران اصلی فیلم لئوناردو دی‌کاپریو و کیت وینسلت در نقش‌های معروف جک و سارا هستند.  

داستان فیلم تاینیک چنین است که بروک، یک جوینده گنج، به دنبال الماس مشهوری به نام قلب اقیانوس است که در کشتی غرق‌شده تایتانیک قرار دارد. صندوقچه‌ای در کشتی یافت می‌شود که در آن نقاشی‌‌ای از چهره زنی دیده می‌شود. بعد از مدتی، زنی به به‌نام «رز داوسن» ادعا می‌کند که چهره داخل نقاشی، چهره اوست. رز را به محل کشتی می‌برند تا جستجوگران را یاری دهد و او داستان خود را در تایتانیک بازگو می‌کند.

رز، دختر ۱۷ ساله زیبایی‌ست که به به اجبار مادرش قرار است با کال ازدواج کند. رز از این تصمیم ناراضی‌ست و قصد دارد تا خودش را به دریا بیندازد؛ اما جک مسافر فقیری که بلیت تایتانیک را در بازی پوکر برده است، او را نجات می‌دهد و آن دو رفته رفته عاشق یکدیگر می‌شوند.

تایتانیک نیز از فیلم‌های پرافتخار اسکار محسوب می‌شود. او در ۱۴ رشته نامزد جایزه می‌شود و ۱۱ جایزه را از آن خود می‌کند و جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما به شمار می‌رود.    

۳٫ لالالند (La La Land /2016)

لالالند، فیلم عاشقانه و موزیکال دیمین شزل در سال ۲۰۱۶ است که بسیار موفق در نزد مردم و منتقدان ظاهر شد. دیمین شزل کارگردان و فیلم‌نامه نویس آمریکایی، در دوران دبیرستان نوازنده درامز بوده است و در تمام فیلم‌هایش رنگ و بوی موسیقی احساس می‌شود. موسیقی برای شزل عنصر مهمی محسوب می‌شود و نقش پررنگی در فیلم‌هایش دارد. نمود آن را می توان در فیلم‌های شلاق(Whiplash) و گای و مدلین روی نیمکت پارک (Guy and Madeline on a Park Bench) دید.

لالالند، با بازی رایان گاسلینگ، اما استون، جی.کی.سیمونز، جان لجند و… شکل گرفته است. داستان فیلم لالالند در شهر لس‌آنجلس می‌گذرد. میا (اما استون) دختر جوانی مشتاق به بازیگری‌ست که در کافی‌شاپ برادران وارنر به عنوان پیش‌خدمت کار می‌کند. او مدام در حال آزمون‌های مختلف بازیگری‌ست. سباستین (رایان گاسلینگ) نوازنده پیانو در سبک جاز است و در کافه‌ها موسیقی می‌نوازد؛ اما در سر آرزوهای بزرگی دارد. او می‌خواهد کافه‌ای در شهر تأسیس کند مخصوص موسیقی جاز. میا و سباستین موقع رانندگی در یک بزرگراه شلوغ در لس‌آنجلس به هم برخورد می‌کنند و کارشان به دعوا و مشاجره می‌کشد. بعد از آن چندین بار به صورت اتفاقی یکدیگر را می‌بینند و بالاخره به یکدیگر دل می‌بازند و با هم می‌رقصند و می‌خوانند.

لالالند توانست ۱۴ نامزدی جایزه در اسکار را کسب کند و در ۶ رشته موفق به دریافت جایزه گردد.

از فیلم‌های دیگری که برای جوائز اسکار در رشته‌های مختلفی نامزد شدند، می‌توان به ارباب حلقه‌ها در سال ۲۰۰۱ اشاره کرد که توانست در ۱۳ رشته نامزد شود. ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون، دنباله‌های ۲ و ۳ نیز داشت و محبوبیت بسیاری نزد مردم و سینمادوستان کسب کرد.

شما می‌توانید بهترین و جدیدترین فیلم‌ها را در فیلم‌نت، سایت تماشای آنلاین فیلم ببینید.

فیلم‌نت لذت تماشا، هر لحظه، هر کجا!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *