جنگ ستارگان و چهره ثروتمند هالیوود

جرج لوکاس از 1944 تا 2018

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

جرج والتون لوکاس زاده ۱۴ مه ۱۹۴۴، فیلم نامه نویس، تهیه کننده و کارگردان مطرح هالیوودی در شهر (مدستوی کالیفرنیا) به دنیا آمد. لوکاس عاشق ماشین و مسابقه های موتور سواری بود و دوست داشت راننده ماشین مسابقه ای شود اما چندی بعد و با دیدن یک تصادف وحشتناک عقیده اش تغییر کرد و مهره مار سینما او را درگیر کرد. لوکاس در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به تحصیل در رشته (سینما) مشغول شد و دیری نگذشت که نظر (فرانسیس‌ فورد‌ کاپولا) کارگردان مشهور فیلم (پدرخوانده) را به خود جلب کرد و او به خاطر علاقه و استعداد لوکاس به او کمک کرد تا وارد حرفه سینما شود.

George Lucas-filmnet

فیلم های علمی و تخیلی

لوکاس از کالج به مدرسه فیلم سازی دانشگاه کالیفرنیا منتقل شد و نخستین فیلم کوتاه خود را که موضوع علمی و تخیلی داشت به نام (هزارتوی الکترونیک: تی‌اچ‌ایکس‌ ۱۱۳۸-۴ای بی) ساخت. ناگفته نماند (فرانسیس‌ فورد‌ کاپولا) همیشه از لوکاس حمایت می کرد و برای پیشرفت در حرفه سینما او را راهنمایی می کرد. اما با این حال نخستین ساخته لوکاس به طرز وحشتناکی شکست خورد.

دیوار نویسی آمریکائی-  American Graffiti

شکست فیلم اول لوکاس اتفاق بدی بود ولی با این حال لوکاس به دنبال ساخت فیلم جدیدش به نام (دیوار نویسی آمریکایی) افتاد، دیوار نویسی آمریکایی، داستان چند جوان ۱۸ ساله که به تازگی از دبیرستان فارغ التحصیل شده اند را روایت می کند. دیوار نویسی آمریکایی نخستین فیلم موفق لوکاس به شمار می رود که در سال ۱۹۹۵ نیز در دفتر (فهرست فیلم ملی کتابخانه ملی کنگره آمریکا) به ثبت رسید. گفتنی است ایده اصلی این فیلم از علاقه شدید لوکاس به ماشین و موتورهای مسابقه ای نشات می گیرد و همین انگیزه ای شد تا لوکاس با اندک بودجه ای که در اختیار داشت بتواند برای این فیلم نامزد اسکار شود. دیوار نویسی آمریکائی هنوز هم در تاریخ سینما از جمله فیلم های کم هزینه و موفق به شمار می آید.

فلاش گوردون-Flash Gordon فانتزی مهیج برای کودکان

لوکاس که توانسته بود اعتماد مخاطب را به خودش جذب کند سعی بر ساخت فیلمی فانتزی و مهیج برای کودکان داشت که فضای تخیلی و افسانه ای داشته باشد. گفتنی است مجموعه (فلاش گوردون) که بیش از۱۱ میلیون دلار هزینه برد بعدها به طور اتفاقی موجب ساخت (جنگ ستارگان) شد.

ایندیانا جونز

داستان یک باستان شناش ماجراجو با بازی (هریسون فورد)  به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و نویسندگی لوکاس می باشد! سال ها بعد سربال ها و فیلم های سینمایی مشابه این اثر بسیار ساخته شد و چندی بعد (ایندیانا جونز) به عنوان دومین شخصیت برتر سینمای دنیا اعلام شد. گفتنی است لوکاس و اسپیلبرگ که هر دو در کودکی علاقه شدید به سریالهای قدیمی کوتاه ( ماتِنِی ) داشتند، (ایندیانا جونز) را به عوامل این سریال تقدیم کردند.

جنگ ستارگان – Star Wars

جنگ ستارگان محبوب ترین اثر لوکاس داستان شخصیت هایی را (در زمانی دور و در یک کهکشان خیلی دور) نشان می دهد. نخستین قسمت این مجموعه هیجان انگیز در سال ۱۹۷۷ منتشر شد. داستان این فیلم روایت گر جنگی میان دو سیاره را نشان می دهد که در یک سیاره امپراطوری مستبد حکم فرماست و در طرف دیگر شورشیان! قهرمان فیلم که (لوک اسکای واکر) نام دارد لیاقت خود رابیش از آنچه که به او رسیده می داند و طی ماجراهای بسیاری او نیز درگیر این نبرد می شود. او در قسمتی از داستان و با کمک قاچاقچیان برآن می شود تا پرنسس (لیا) را از اسارت در پایگاه فضایی امپراطوری و از چنگ فرمانده خبیث در آورد.

ثروتمند هالیوودی

جرج لوکاس پایه گذار مجموعه فیلم‌های (جنگ‌های ستارگان) با ۱۷۰ میلیون دلار پردرآمدترین مرد هالیوود در دو سال پی در پی، ژوئن ۲۰۰۸ تا ژوئن ۲۰۰۹ بوده است. گفته شده لوکاس ثروتی ۵.۴ میلیارد دلاری دارد. او در سال ۲۰۱۲ کمپانی (لوکاس فیلم) را به قیمت ۴ میلیارد دلار به (دیسنی) فروخت و از تهیه ۶ فیلم (جنگ ستارگان) درآمد قابل توجهی داشته است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *