استن لی؛ خالق ابرقهرمانان

درگذشت استن لی

۲۲ آبان ۱۳۹۷

استن لی (Stan Lee) با نام کامل استنلی مارتین لیبر ( Stanley Martin Lieber) در بیست و هشتم دسامبر۱۹۲۲ در منهتن نیویورک متولد شد. خانواده استن لی از مهاجران و پناهندگان رومانیایی بودند که وضع مالی خوبی نداشتند. استن لی با پناه‌بردن به دنیای کتاب‌ها و جادوی آن‌ها زندگی‌اش را شیرین می‌کرد.

استن لی در جوانی شغل‌های بسیاری را تجربه کرد. شغل‌هایی مثل نوشتن آگهی‌های تبلیغاتی،‌ترحیم، کنترلچی سینما و… ؛ اما آرزوی او خلق رؤیاها بود و نهایتاً توانست در سال ۱۹۳۹ به کمک یکی از اقوامشان روبی سولومون وارد کمپانی مارتین گودمن شود.

ورود استن لی به دنیای ابرقهرمانان

مارتین گودمن به کمک چندشریک تجاری کمپانی‌ای را تأسیس کرده بود که مجله‌های سرگرم‌کننده داستان منتشر می‌کردند. آن‌ها وارد حوزه چاپ کتاب‌های کمیک و مصور شدند. هنوز نام مارول بر آن‌ها اطلاق نمی‌شد و آن‌ها «تایملی کمیک/ Timely Comics» می‌خواندند. در این داستان‌ها هنوز ابرقهرمانان زیادی یافت نمی‌شدند.

اولین شخصیت ابرقهرمانی این ناشر، شخصیت هیومن تورچ (Human Torch) بود که بعدها با شکل و شمایلی متفاوت در گروه چهار شگفت‌انگیز از نو خلق شد. گودمن، جک کربی، نویسنده باتجربه و خلاق را استخدام کرد و افق تازه‌ای را برای مارول پدید آورد. جک کربی ابرقهرمان «کاپیتان آمریکا» را خلق کرد. استن که در آن‌ روزها تنها ۱۸ سال داشت به عنوان ویراستار آنجا مشغول به کار بود. استن لی درباره آن سال‌ها گفته است که بسیار در حضور جک کربی و جو سایمون (نویسنده کمیک‌بوک) آموخته است. پس از رفتن کربی از تایملی کمیک کارها بر دوش استن لی گذاشته شد. او بعد از رفتن به جنگ و بازگشت از ارتش دوباره به دنیای ابرقهرمان‌ها قدم گذاشت.

استن لی دوست داشت تا زنان را نیز به سمت دنیای ابرقهرمانان بکشاند؛ به همین علت چند ابرقهرمان زن ساخت و تا حدی در هدف خود نیز موفق بود. او در همان سال‌ها گروه‌های ابرقهرمانانه اونجرز و جاستیس لیگ را خلق کرد؛ اما در آن زمان بازخورد خوبی نگرفت.

استن لی چندسالی برحسب فروش بالای آثار جنایی و وسترن،‌به این کار روی آورد؛ اما دوباره به دنیای ابرقهرمانان بازگشت.

ازدواج استن لی

استن لی در سال ۱۹۷۴ با «جوآن بوکوک لی» ازدواج کرد و تا آخر عمر نیز در کنار او زیست جوان نیز در سال ۲۰۱۷ از دنیا رفت. او بعد از ازدواج بسیار جدی‌تر روی کارش متمرکز شد. استن درباره مدل کارکردن خود می‌گوید: «همیشه روی میز کارم یک ساعت رومیزی داشتم و در هر اتاقی نیز بالاخره یک ساعت دیواری و یا هر نوع ساعت دیگری گذاشته بودم که به من زمان را بگوید. برای من این مساله مهم بود که نباید هیچ تاخیری در فرایند چاپ کتب صورت می‌گرفت وگرنه با جریمه‌های سنگین روبرو بودم.» او بسیار در کارکردن منضبط و منظم و وقت‌شناس بود.

جوآن لی همسر استن لی، در سال ۱۹۲۲ متولد شد و در جولای سال ۲۰۱۷ دار فانی را وداع گفت. جوآن یک مدل و صداپیشه انگلیسی‌آمریکایی بود و در نیویورک با استن آشنا شد و در صداپیشگی مرد آهنی، مرد عنکبوتی و چهار شگفت‌انگیز نیز حضور داشت.

ابرقهرمانان استن لی

  • چهار شگفت‌انگیز (Fantastic Four)
  • مردان ایکس (X-Men)
  • مرد آهنی (Iron Man)
  • مرد عنکبوتی (Spider-Man)

چهار شگفت‌انگیز (Fantastic Four)

چهار شگفت‌انگیز (Fantastic Four) توسط استن لی و جک کربی خلق شدند و برای اولین بار در ۱۹۶۱ انتشار یافتند. اعضای این گروه شگفت‌انگیز «آقای شگفت‌انگیز»، «زن نامرئی، «مشعل انسانی»، «تینگ» بودند. داستان از چهار شگفت‌انگیز از این قرار است که آن‌ها چهار دوست قدیمی و اعضای خانواده‌اند که بعد از قرارگرفتن در معرض پرتوهای آسمانی در طی مأموریت فضایی، قدرت بسیاری کسب کردند.

فیلم‌های چهار شگفت‌انگیز

تاکنون سه فیلم از داستان چهار شگفت‌انگیز ساخته شده است:

ـ چهار شگفت‌انگیز (۲۰۰۵)

ـ چهار شگفت‌انگیز: قیام موج‌سوار نقره‌ای (۲۰۰۷)

ـ چهار شگفت‌انگیز (۲۰۱۵)

مردان ایکس (X-Men)

مردان ایکس (X-Men) یکی از کمیک‌بوک‌های شرکت مارول است که در سال ۱۹۶۳ توسط استن لی و جک کربی نوشته و خلق شده‌اند. مردان ایکس، گروهی از ابرقهرمانان هستند که هرکدام توانایی‌های ویژه‌ای دارند.

اعضای گروه مردان ایکس، پروفسور ایکس، رهبر گروه و باقی اعضا عبارتند از سایکلاپس، آیس من، فرشته، بیست، جین گری، استورم، ولورین و دشمن دیرینه‌شان مگنیتو.

داستان مردان ایکس در دنیای خیالی می‌گذرد که گروهی از انسان‌ها در نتیجه جهش ژنتیکی، از قدرت‌های ویژه‌ای برخوردارند. این افراد جهش‌یافته را موتانت (Mutant) خوانده می‌شدند. عموم انسا‌ن‌های معمولی نسبت به آن‌ها بدبین بودند و فکر می‌کردند که آن‌ها بالاخره از قدرت خود سوءاستفاده می‌کنند.

مرد آهنی (Iron Man)

مرد آهنی (Iron Man) ابرقهرمانی دیگر از کتاب‌های کمیک مارول کامیکس است. استن لی خالق مرد آهنی، آن را در سال ۱۹۶۳ منتشر کرد. داستان فیلم درباره تونی استارک میلیاردری عیاش و مهندسی نابغه است که از جراحتی در سینه‌اش رنج می‌برد. این جراحت در زمان اسارتش ایجاد شده است. گروهکی افغان تروریست، او را گروگان گرفته بودند تا برایشان موشک و سلاح کشتار جمعی بسازد. تونی به جای این کار، زرهی قدرتمند برای خود می‌سازد تا از اسارت فرار کند.

مرد عنکبوتی (Spider Man)

مرد عنکبوتی (Spider Man) ابرقهرمانی دیگر از دنیای مارول است که به دست استن لی زاده شده است. اسپایدر من تمام قوانین و کلیشه‌های ابرقهرمانان را شکست و بر خلاف دیگر ابرقهرمانان که کامل و بدون نقص بودند، در بیشتر مواقع با مشکلات خانوادگی و اجتماعی روبه‌روست و دل خوشی هم از قدرتش ندارد و حتی چند بار تصمیم می‌گیرد که از حرفه ابرقهرمانی دست بکشد؛ اما پشیمان می شود.

استن لی، خالق ابرقهرمانان زندگی ما، شب پیش در نوامبر ۲۰۱۸ چشم از جهان بست و ابرقهرمانان را برایمان به ارمغان گذاشت.

بهترین و جدیدترین فیلم‌ها را در فیلم‌نت، سایت تماشای آنلاین فیلم ببینید و لذت ببرید!

فیلم‌نت لذت تماشا، هرلحظه، هرکجا! 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *