زیستن پر آشوب کوروساوا

دانلود فیلم‌های کوروساوا

۲۰ آبان ۱۳۹۷

آکیرا کوروساوا (Akira Kurosawa) کارگردان شهیر ژاپنی در سال ۱۹۱۰ در توکیو به دنیا آمد. او در خانواده‌ای به نسبت پر جمعیت بزرگ شد، پیش از او شش فرزند دیگر زاده شده بودند؛ دو برادر و ۴ خواهر. علی‌رغم آنکه پدر کوروساوا، نظامی و مقرراتی بود،‌ رابطه صمیمانه‌ای با آکیرا داشت و همچون دو دوست بودند. مادر کوروساوا نیز از خانواده‌ای سامورایی بود و زنی باوقار و جدی می‌نمود.

چه‌کسانی بیشترین تأثیرگذاری را بر کوروساوا داشتند؟

برادرش، هیگو اولین بارقه‌های هنردوستی را در کوروساوا کشف کرد و تأثیر جدی‌ای بر او روند زندگی او گذاشت. او از کوروساوا بزرگ‌تر و عاشق سینما بود. در اواخر ۱۹۲۰، هیگو به‌عنوان بانشی مشغول به کار شد. بانشی‌ها به نوعی نقاد و مفسر فیلم‌های خارجی اکران‌شده در سینماها محسوب می‌شدند. او در تفسیرهایش سعی می‌کرد تا وجه روانشناسانه فیلم‌ها را نیز نشان دهد.

کوروساوا درباره برادرش می‌گوید: «برادرم مرا با خود به وارتیه سنتی ژاپن و نقالی‌های سرگرم‌کننده داستان‌های سامورایی می‌برد. او بلیت مخصوصی داشت که می‌توانست به هر تئاتری برود و من از آن بلیت استفاده می‌کردم. خیلی چیزها از برادرم یاد گرفتم؛ به‌خصوص در زمینه ادبیات.»

با روی‌کار آمدن سینمای ناطق، کار هیگو کساد شد و از فرط ناامیدی در جوانی خودکشی کرد. مرگ او تأثیر بسیاری بر کوروساوا گذاشت. در این باره گفته است: «من عاشق برادرم بودم. فاجعه از دست‌دادنش را هرگز فراموش نمی‌کنم.»  

پدر کووروساوا نیز از دیگر افرادی بود که بر زندگی او تأثیر نهاد. او ابتدا دوست داشت کوروساوا به مدرسه نظامی برود؛ اما وقتی از این قضیه ناامید شد به خاطر علاقه خودش به خوشنویسی، پسرش را به مدرسه مخصوص این هنر فرستاد تا این هنر قدیمی ژاپن را بیاموزد؛ اما کوروساوا با وجود علاقه به هنر پس از ۶ ماه از مدرسه فرار کرد؛ اما از معلم خطاطی خود اثرهایی پذیرفت که در روند کاری‌اش تغییراتی را سبب شدند.

کوروساوا بعد از آن به نقاشی روی آورد و در مدرسه آموزش‌های هنری نقاشی غرب ثبت‌نام کرد و در مدت زمانی کوتاه چنان استعدادی از خود نشان داد که به نقاشی حرفه‌ای بدل گشت و از همین راه امرار معاش می‌کرد.

در حوزه کارگردانی نیز کاجیرو یاماموتو بیشترین تأثیرگذاری را بر کوروساوا داشته است که در بخش بعد به‌تفصیل به آن می‌پردازیم.

کوروساوا کارگردان می‌شود!   

کوروساوا پس از مرگ برادرش هیگو، نقاشی را رها کرد و به‌عنوان دستیار کاجیرو یاماموتو مشغول به کار شد و در عین حال، فیلمنامه نیز می‌نوشت.

یاماموتو در واقع بزرگ‌ترین معلم کوروساوا در حوزه سینما محسوب می‌شود. او درباره کوروساوا می‌نویسد: «اولین‌ باری‌ که‌ من‌ کوروساوا را دیدم‌، در سرجلسه‌ امتحان‌ ورودی‌ بود. در جواب‌ به‌ سؤال‌ ما نشان‌ داد که‌ خیلی‌ چیزها علاوه‌ بر سینما می‌داند و دانش‌ زیادی‌ درباره‌ هنر داشت‌ و البته‌ آدمی‌ هم‌ نبود که‌ هنر را برای‌ سرگرمی‌ و تفنن‌ دنبال‌ کند. وقتی‌ از او در مورد هنرمند مورد علاقه‌اش‌ سؤال‌ کردم‌، اوکنو تایگا، نقاش‌ مشهور قرن‌ هجده‌ ژاپن‌ که‌ کارش‌ به‌ سبب‌ تصویرپردازی‌ طبیعت‌ مشهور است‌ تاسایی‌ و تتسو گورویوروزو را نام‌ برد. دلایلی‌ هم‌ که‌ برای‌ دوست‌ داشتن‌ آن‌ها ابراز کرد، بسیار قانع‌‌کننده‌ بود. کوروساوا از آن‌ نوع‌ افرادی‌ بود که‌ ما به‌ دنبالشان‌ بودیم‌، افرادی‌ که‌ می‌توانستیم‌ در استودیوی‌ خود «ث.ی.چ» آن‌ها را آموزش‌ بدهیم‌. افردی‌ که‌ آینده‌یی‌ اطمینان‌بخش‌ و روشن‌ برایشان‌ متصور بودیم‌. کوروساوا به‌ نظر آمد که‌ با معیارهای‌ ما سازگاری‌ دارد، در نتیجه‌ من‌ او را برای‌ استخدام‌ به‌ استودیو پیشنهاد کردم‌.»

کوروساوا در سال اول کار در استودیو چندان از روند خود راضی نبود؛ اما مدتی با کمک یاماموتو دوام آورد و بالاخره در سال ۱۹۴۳ اولین فیلمش را به نام «سانشیرو سوگاتا» ساخت و توانست به‌عنوان کارگردانی بااستعداد خود را معرفی کند.

جیدای گکی/ گندای گکی

جیدای گکی، فیلم‌های ژاپنی‌ای را می‌گفتند که حوادثشان در دورانی خاص از تاریخ کهن ژاپن روی ‌می‌داد.

گندای گکی، فیلم‌هایی با مضامین معاصر را می‌گفتند.

منتقدان بیشتر فیلم‌های کوروساوا را در دسته جیدای گکی (مربوط به حوادث دوران خاص تاریخ کهن ژاپن) می‌دانستند؛ البته کوروساوا آثاری در دسته گندای گکی هم دارد که به مضامین و زمان معاصر پرداخته است. 

راشومون؛ شیر طلایی کوروساوا

راشومون (Rashomon) در سال ۱۹۵۰ توسط کوروساوا ساخته شد و توانست شهرتی جهانی برای او به ارمغان بیاورد. فیلم در ژانر جنایی و درام ساخته شده و اقتباسی از دو داستان از ریونوسوکه آکوتاگاوا است. توشیرو میفونه بازیگر شهیر ژاپنی در این فیلم بازی می‌کند و بسیار خوش درخشیده است.

راشومون درباره رخ دادن یک جنایت که روایت‌های مختلفی از آن ارائه می‌شود. ۴ نفر از زاویه‌دیدهای مختلف روایت را تعریف و تعبیر می‌کنند و مشخص نیست حقیقت کدام است. این فیلم توانست شیرطلایی ونیز را از آن خود کند و جایزه اسکار افتخاری بهترین فیلم خارجی را نیز ببرد.  

شما می‌توانید برترین فیلم‌های کوروساوا را در فیلم‌نت، سایت تماشای آنلاین فیلم ببینید.

دانلود فیلم‌های کوروساوا (گزیده بخش اول)

  • راشومون (Rashomon)
  • ابله (The Idiot)
  • زیستن (Ikiru)
  • هفت سامورایی (Seven Samurai)

باقی فیلم‌های کوروساوا در مقاله‌های بعدی نقد و تفسیر خواهیم کرد. برترین فیلم‌ها را در فیلم‌نت، سایت تماشای آنلاین فیلم ببینید و لذت ببرید.

فیلم‌نت لذت تماشا، هرلحظه، هرکجا!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *