یک محکوم به مرگ گریخت

A Man Escaped

۲۵ دی ۱۳۹۶

فیلم «یک محکوم به مرگ گریخت» (به فرانسوی: un condamné à mort s’est échappé) یکی از ماندگارترین آثار روبر برسون فرانسوی است. برسون این فیلم را با اقتباس از خاطرات یک زندانی فرانسوی به نام آندره دوینی در سال ۱۹۵۶ ساخت. برسون در این فیلم همانند اکثر آثارش بیننده را بیشتر در جریان احوالات درونی قهرمان داستان می‌گذارد و تصویر سازی را به عهده مخاطب گذاشته است.

روبر برسون نام فرانسوی «باد به هرکجا میخواهد می وزد» (Le vent souffle où il veut) را نیز برای این فیلم برگزید اما در نسخه‌هایی که بعدها از این فیلم منتشر شد، اهالی سینما به «یک محکوم به مرگ گریخت» یا «متهم محکوم به مرگ گریخت» بسنده کردند.

داستان A Man Escaped

داستان فیلم «یک محکوم به مرگ گریخت» در شهر لیون فرانسه اتفاق می‌افتد که در حین جنگ جهانی دوم به اشغال نازی‌ها درآمده بود و روایت تصویری خاطرات مردی است که در زندان نازی‌ها در انتظار اجرای حکم اعدام است. شخصیت اصلی داستان فردی به نام فونتن با نقش‌آفرینی فرانسوا لیتریه است که در مدت حبس دائما به فرار فکر می‌کند و برای رهایی نقشه می‌کشد تا اینکه بلاخره به رویای خود تحقق می‌بخشد. کارگردان با انتخاب نام فیلم پایان داستان را به بیننده گوشزد می‌کند تا در انتظار هیچ تعلیقی نباشد و همه حواس خود را به روند شکل گیری ذهن قهرمان معطوف کند و خاطرات را همراه با او مرور کند. در جریان فیلم همراه با فونتن نقاط ضعف و قوت سلولش را بررسی می‌کنیم، منظره بیرون پنجره کوچک زندان را می‌بینیم، به صدای باتوم نگهبان دقت می‌کنیم که دور یا نزدیک می‌شود و یا همراه با صدای ظرف غذا که به داخل سلول سر می‌خورد روی خود را برمی‌گردانیم.

a-man-escaped-filmnet

نقد یک محکوم به مرگ گریخت

در دنیای سینما مانند هر شاخه دیگری از هنر، افراد برجسته و صاحب سبک با یکی از آثارشان شناخته می شوند، از این رو می‌توان A Man Escaped را به عنوان آیینه منعکس کننده ذهن، نوع نگاه و دنیای درون این کارگردان در نظر گرفت.

فیلم‌های روبر برسون معمولا بیانگر رویارویی انسان با ناامیدی و چگونگی تلاش او برای رهایی از شرایطی است که به جبر زمانه برایش به‌وجود آمده. برسون در فیلم‌هایش از موفق شدن یا نشدن قهرمان داستان سخن نمی‌گوید، دغدغه او چگونگی رویارویی با این شرایط است. کارگردان فیلم «یک محکوم به مرگ گریخت» بدون استفاده از جلوه‌های ویژه و یا به خدمت گرفتن ستاره‌های سینما، تنها با استفاده از سبک منحصر به فردش دلهره و هیجان را به داستان اضافه می کند، درواقع دنیای درونی شخصیت‌ها بیش از هر مورد دیگری در فیلم‌های برسون به چشم می‌خورد و برای نشان دادن تصاویر زیبا، جلوه‌های ویژه یا تاکید بر فیزیک بازیگران تلاش چندانی نکرده است. برسون اعتقادی به سرگرم کردن مخاطبانش با نشان دادن المان‌های جذاب ندارد و تنها از اصل داستان و شخصیت پردازی برای درگیر کردن ذهن و چشم بیننده استفاده می‌کند.

فیلم «یک محکوم به مرگ گریخت» با زیرنویس فارسی برای علاقمندان به تماشای آنلاین و دانلود فیلم‌ کلاسیک سینمای اروپا در سایت فیلم نت قرار دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *