گرامیداشت درگذشت علی معلم

علی معلم 1341-1395

۱۹ اسفند ۱۳۹۶

علی معلم، از پیشکسوتان جریان ساز در عرصه سینما، تلویزیون و مطبوعات حوزه سینما در آخرین روزهای سال ۱۳۹۵، در سن ۵۴ سالگی چشم از جهان فرو بست.

علی معلم متولد آذر ۱۳۴۱بود. تحصیلات عالیه خود را در رشته سینما گذراند و پس از آن فعالیت در زمینه ساخت برنامه‌های تلویزیونی مانند «جنگ هنر»، «از واژه تا تصویر»، «سینمای اندیشه» و چند عنوان دیگر را به عهده داشت. تهیه کنندگی فیلم‌های موفق «شوکران»، «گاوخونی»، «ازدواج به سبک ایرانی» و «آل» از جمله فعالیت‌های او در صنعت سینما به شمار می‌رود.

مجله دنیای تصویر از مهم‌ترین فعالیت‌های مطبوعاتی او بود که در سال ۷۱ در حوزه سینما راه‌اندازی شد و فصل جدیدی بود در وادی معرفی و نقد آثار سینمای ایران و سینماگران ایرانی، سپس این مجله بهانه‌ای شد برای راه‌اندازی اولین جشن سینمایی و تلویزیونی خصوصی ایران، جشن حافظ، فضایی تازه داوری و ارزیابی آثار سینمایی و تلویزیونی ایران.

از جمله فعالیت‌های معلم عضویت در هیات داوری چند فستیوال سینمایی داخلی و بین‌المللی بود، مانند هفت دوره داوری و انتخاب در جشنواره فیلم فجر، داوری جشنواره بین‌المللی فیلم کشورهای غیرمتعهد پیونگ یانگ، جشنواره فیلم جوان، جشنواره رویش و اولین دوره جشنواره فیلم‌های ویدئویی زنان، پروین اعتصامی.

علی-معلم برنامه سی و پنج

علی معلم، مجری و تهیه کننده کاربلد سینمای ایران درصدد همکاری با مسعود جعفری جوزانی و حسن فتحی برای ساخت فیلم‌های کورش کبیر و کنتس سلما بود که بامداد روز دوشنبه ۲۳ اسفند ۹۵، خانواده خود، خانواده سینمایی ایران و زندگی را ترک کرد و علاقمندان به قلم و نگرش خود را با اندوه جای خالی‌اش در عرصه سینما و مطبوعات تنها گذاشت.

علاقمندان به شنیدن دوباره اندیشه‌های او می‌توانند مصاحبه فریدون جیرانی با علی معلم در برنامه ۳۵- علی معلم را در فیلم نت مشاهده و دانلود کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *