کوروساوا و شکسپیر

دانلود فیلم‌های کوروساوا

۲۱ آبان ۱۳۹۷

آکیرا کوروساوا (Akira Kurosawa) کارگردان فیلم‌های معروف راشومون، رؤیا، زیستن و… توانست با فیلم‌های خود، وجهه‌ای جهانی به سینمای ژاپن بخشد. او برای فیلم راشومون، جایزه شیرطلایی ونیز را از آن خود کرد و اسکار افتخاری بهترین فیلم خارجی اسکار را نیز به دست آورد. زندگی کوروساوا پر از فراز و نشیب‌ است و در مسیر فیلمسازی سختی‌های فراوانی دیده است. برای خواندن زندگینامه‌اش می‌توانید به مقاله «زیستن پرآشوپ کوروساوا» مراجعه کنید. او در توکیو،‌ در خانواده‌ای پرجمعیت زاده شد و برادرش تأثیر بسیاری بر او نهاد تا با کاجیرو یاماموتو آشنا شد و به عنوان دستیار در استودیویی مشغول شد و بالاخره اولین فیلمش را ساخت.

کوروساوا در سینمای ژاپن کنار نام‌هایی چون یاسیجیرو ازو و کنجی میزوگوشی، می‌درخشد. این سه کارگردان شهیر ژاپنی توانستند اعتبار بسیاری برای سینمای این کشور کسب کنند و در عین حال هر یک با سبک خاصی که آفریدند، تأثیرگذاری فراوان داشتند.

فیلم‌های کوروساوا را می‌توانید از فیلم‌نت دانلود کنید و با لذت ببینید.

سبک کوروساوا

بسیاری از منتقدان سبک کوروساوا را به نوعی بازآفرین شاعرانه واقعیت می‌دانند. او معمولاً دوربین در فاصله زیاد از بازیگر قرار می‌داد و از لنزهای تله استفاده می‌کرد. کوروساوا معتقد بود وقتی دوربین از بازیگر فاصله دارد، عملکرد بهتری دارد.

در فیلم‌برداری، عموماً از چند دوربین استفاده می‌کرد تا حس بازی بازیگران را حفظ کند و در مرحله تدوین دست بازتری در انتخاب پلان‌ها داشته باشد. بعضی از پلان‌ها را چندین برداشت می‌گرفت و بسیار سخت‌گیر بود. توشیرو میفونه، بازیگر معروف ژاپنی در ۱۶ فیلم با کوروساوا همکاری کرد؛ ولی بعد از «ریش قرمز» دیگر حاضر نشد با او کار کند.

کوروساوا شیفته شکسپیر

شاید بتوان گفت که کوروساوا در سینمای ژاپن بیش از بقیه به اقتباس پرداخته است. او به شکسپیر، داستایوفسکی و ماکسیم گورکی علاقه بسیاری داشت و از هر کدام آثاری را اقتباس کرده است. اکنون به بررسی اقتباس‌های او می‌پردازیم. شما می‌توانید فیلم‌های کوروساوا و دیگر کارگردانان را از فیلم‌نت، سایت تماشای آنلاین فیلم دانلود و با لذت تماشا کنید.

کوروساوا و شکسپیر

کوروساوا سه اثر از شکسپیر را اقتباس کرده است؛ شاه لیر (فیلم آشوب/ Ran)، مکبث (فیلم سریر خون/ Throne of Blood) و هملت (آدم بد راحت می‌خوابد/ The Bad Sleep Well).

شاه‌لیر شکسپیر

شاه‌لیر نمایشنامه از ویلیام شکسپیر، نمایشنامه‌نویس انگلیسی ست. شاه‌لیر درباره پادشاهی‌ست که می‌خواهد عشق و محبت و صداقت دخترانش را نسبت به خود بسنجد تا درمورد تقسیم و تفکیک مملکت تصمیم بگیرد. کوروساوا فیلم آشوب (Ran) را بر اساس این نمایشنامه ساخته است.

آشوب (Ran)

فیلم آشوب کوروساوا در سال ۱۸۹۵ ساخته شده است. در آشوب، تاتسویا ناکادای نقش اصلی را ایفا می‌کند. داستان در دوران قرون وسطی می‌گذرد. پادشاه مونجی در اواخر عمر تصمیم می‌گیرد تا سلطنت خود را به سه فرزندش واگذار کند. قدرت میان سه پسر او دشمنی و اختلاف می‌اندازد و هر کدام به نوعی شرارت و شره قدرت و تسلط را نمایش می‌دهند و در این میان فرزند کوچک‌تر شکلی دیگر رفتار می‌کند… .   

مکبث شکسپیر

مکبث از دیگر نمایشنامه‌های برگزیده شکسپیر است که اقتباس‌های فراوانی از آن صورت گرفته است و نسخه کوروساوا از بهترین‌های آن محسوب می‌شود. مکبث شرح زندگی سرداری دلیر به همین نام است که بر اثر وسوسه زن اغواگر و جاه‌طلب خود، پادشاه را که مهمان اوست به قتل می‌رساند. بعد از این اتفاق، مکبث دچار عذاب وجدانی می‌شود که زندگی‌اش را جهنم می‌کند. کوروساوا فیلم سریر خون (Throne of Blood) را بر اساس این نمایشنامه ساخته است.

سریر خون (Throne of Blood)

سریر خون در ۱۹۵۷ توسط کوروساوا ساخته شده است. نام اصلی فیلم «کامانوسو جو» به معنای تار عنکبوت است. داستان فیلم همان داستان مکبث شکسپیر است که به اغوای زنش پادشاه را می‌کشد و… .

هملت شکسپیر

کوروساوا فیلم آدم بد راحت می‌خوابد (The Bad Sleep Well) را با الهام از نمایشنامه هملت شکسپیر ساخته است. هملت از مطرح‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آثار شکسپیر است که همواره مورد توجه هنرمندان و منتقدان بوده است. نمایشنامه داستان شاهزاده‌ای دانمارکی به نام هملت را روایت می‌کند که بعد از شنیدن خبر مرگ پدرش به کاخ سلطنت برمی‌گردد و مشاهده می‌کند که عمویش کلادیوس بر تخت نشسته و بدون ادای احترامی یا گذشتن زمانی، با مادرش گرترود ازدواج کرده است. هملت از این اوضاع برمی‌آشوبد و به عمو و مادرش بدگمان می‌شود. همه چیز درحالتی عادی‌ست تا زمانی که روح پدر هملت به خوابش می‌آید و به او خبر می‌دهد که کلادیوس با چکاندن زهر در گوشش در وقت خواب کشته است. او از هملت می‌خواهد تا انتقامش را بگیرد. پس از این هملت در پی آن است تا گناهکاری عمویش را ثابت کند و انتقام قتل پدرش را بگیرد.

آدم بد راحت می‌خوابد (The Bad Sleep Well)

فیلم آدم بد راحت می‌خوابد در سال ۱۹۶۰ ساخته شده است که داستان هملت را روایت می‌کند. شاهزاده‌ای که با مرگ پدر، جانشینی عمو و ازدواج مادرش یک‌جا و همزمان روبه‌رو شده است. بازیگرانی چون توشیرو میفونه، تاکاشی شیمورا و سیجی میاگوچی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. فیلم با تعداد زیادی خبرنگار آغاز می‌شود که در عروسی مجللی گرد هم آمدند و… .

باقی آثار اقتباسی و فیلم‌های کوروساوا در مقالات بعدی نقد و تفسیر خواهد شد.

شما می‌توانید بهترین فیلم‌ها را در فیلم‌نت دانلود کنید و لذت ببرید.

فیلم‌نت لذت تماشا، هرلحظه، هرکجا!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *