یوزپلنگ ایرانی و شمارش معکوس انقراض

تا یک حسرت ملی تنها 50 یوز باقی است

۱۵ شهریور ۱۳۹۶

1 دیدگاه

ظهر روز نهم شهریور ۱۳۷۳ ماده یوزی به همراه سه توله‌اش برای نوشیدن آب به باغ های شهر بافق نزدیک شدند. ناآگاهی مردم محلی حمله‌ای را شکل داد که باعث زخمی شدن و فرار ماده یوز و کشته شدن یکی از توله‌ها در کنار آبشخوری شد که برای سیراب شدن به کنار آن آمده بودند. دخالت محیط بانان باعث نجات دو توله شد که بعد از حمله اهالی روستا نیمه جان بودند. یکی از توله‌ها در راه تلف شد و دیگری به پارک پردیسان تهران منتقل شد و نجات یافت. «ماریتا» که از حادثه ای تلخ نجات پیدا کرده بود، ٩ سال بعد در پردیسان و پشت میله های قفس از دنیا رفت.

قربانی شدن دو توله یوز و زخمی شدن مادر آنها در ظهر نهم شهریور باعث شد تا این روز به نام روز ملی یوزپلنگ نامگذاری شود و بهانه‌ای باشد برای آگاه سازی جوامع محلی و همچنین هشدار در خصوص خطر انقراض این گونه منحصربه فرد از گربه‌سانان در زیستگاه‌های ایران.

در دو سال اخیر استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای اطلاع رسانی در ایران مرسوم شده است و کاربران با استفاده از این شبکه‌ها نظرات و حمایت‌های خود را به راحتی به اطلاع عموم می‌رسانند. از جمله این حمایت‌ها که تا چند سال پیش مهجور مانده بود حمایت از یوزپلنگ ایرانی و آگاهی درباره خطر زیست محیطی متوجه این گونه نادر است.

حمایت از یوز ایرانی تحت عنوان کمپین “یوز تا ابد” در شبکه‌های اجتماعی با اطلاع رسانی از کارکرد این کمپین همراه است. در این کمپین که هنرمندان، ورزشکاران و حتی سیاستمداران به جمع اعضای آن پیوسته‌اند، متولیان مرتبط با حوزه محیط زیست و مردم را از فاجعه انقراض گونه‌های نادر مطلع می‌کنند و متعاقبا از ایجاد اختلال در اکوسیستم یک منطقه که با تخریب زیستگاه آنها به وجود خواهد آمد.

این کمپین همچنین کمک مالی جمع‌آوری می‌کنند که برای خرید ١٢ آغُل در توران شاهرود، زیستگاه اصلی یوزپلنگ ایرانی، و برای بهبود شرایط زندگی این گونه درخطر انقراض در زیستگاهش صرف خواهد شد.

هدیه تهرانی، ناصر تقوایی، علی کریمی، بهرام رادان، ترانه علیدوستی، پریوش نظریه، حسن معجونی، مهناز افشار، مصطفی زمانی، عبدالرضا کاهانی و مهتاب کرامتی از جمله هنرمندان و ورزشکارانی هستند که به این کمپین پیوستند.

علاوه بر هشتک “یوز تا ابد”، کاربران شبکه‌های مجازی جملات دیگری هم استفاده می‌کنند که نشان از نگرانی و اهمیت مسائل محیط زیست از دیدگاه آنها دارد. از جمله این هشتک‌ها و جملات می‌توان به «شیر ایرانی نابود شد. ببر مازندران نابود شد. حالا تنها کمتر از ٥٠ یوز پلنگ باقی مانده است. نمی گذاریم این حسرت بر جان ایران عزیز بنشیند، بی تفاوتی به نابودی گونه های درخطر، کم کم در زندگی خودمان نمود پیدا خواهد کرد. هرکس برای ساختن، برای نگهداری از سرمایه های وطن سهمی دارد.» اشاره کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر محبوب امور خارجه هم در شبکه اجتماعی پر مخاطب خود نوشت: «این روزها ما با چالش های جدی محیط زیستی مثل خشکسالی و پدیده گرد و غبار که بسیاری از هموطنان ما را به شدت رنج می دهد، مواجه هستیم. این چالش ها نشان دهنده این واقعیت است که ما در گذشته با محیط زیست خودمان و با مخلوقات خداوند که در استفاده از این محیط زیست با ما شریک هستند، مهربان نبوده ایم. یوزپلنگ ایرانی که یک گونه زیستی در خطر است یکی از این نمونه هاست و تلاش ما برای حفظ یوزپلنگ ایرانی نشانه آشتی مجدد ما با محیط زیست و زیستن در یک محیط مهربان تر با همه مخلوقات است.» تا شاید از این طریق مخاطبانش را به مهربانی با جهان پیرامون شان دعوت کند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *