کریستوفر نولان؛ ایستاده در زمان

فیلم‌های نولان

۸ مرداد ۱۳۹۷

کریستوفر نولان جاه‌طلب است. ایده‌های بزرگی در سر می‌پروراند و از قضا توان اجرایش را هم دارد. فیلم‌هایش باشکوه است، خیره‌کننده و تاثیرگذار است و قلابش را به راحتی در ذهن تماشاچی می‌اندازد و با خودش همراه می‌کند.

«Dunkirk» (دانکرک) تازه‌ترین فیلم نولان نمونه‌ای از همان فکرهای بزرگ اوست. این فیلم که سال گذشته ساخته شد داستان واقعه‌ای در جنگ جهانی دوم و درباره تخلیه نیروهای بریتانیا، فرانسه و بلژیک از شهر دانکرک در فرانسه است.

«دانکرک» در اسکار سال ۲۰۱۸، در هشت رشته نامزد دریافت جایزه شد که توانست در سه بخش بهترین تدوین، بهترین تدوین صدا و بهترین میکس صدا اسکار را دریافت کند.

فیلم‌های کریستوفر نولان در فیلم‌نت سایت تماشای آنلاین فیلم امکان پذیر است.

فیلم‌های کریستوفر نولان

«Insomnia» (بی‌خوابی) در سال ۲۰۰۲ ساخته شد. این فیلم سومین اثر نولان در مقام کارگردان است. «بی‌خوابی» بازسازی فیلمی نروژی به همین نام و محصول ۱۹۹۷ است. در این درام رمزآمیز و مهیج آل پاچینو، رابین ویلیامز، هیلاری سوانک، مارتین دونوان و… بازی می‌کنند. داستان «بی‌خوابی» هم درباره کارآگاهی است که از بی‌خوابی شدید رنج می‌برد و در حین حال باید تکلیف پرونده قتل دختری جوان را روشن کند.

کریستوفر نولان سه سال پس از ساخت «بی‌خوابی» به سراغ ساخت اولین سه‌گانه‌اش ابرقهرمانی‌اش رفت. او فیلم‌های «Batman Begins» (بتمن آغاز می‌کند)، «The Dark Knight» (شوالیه تاریکی) و «The Dark Knight Rises» (شوالیه تاریکی برمی‌خیزد) را به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ جلوی دوربین برد. سه اثری که بسیار مورد اقبال تماشاچیان قرار گرفت.

«بتمن آغاز می‌کند» شروع سه گانه نولان با حضور بتمن بود. کریستین بیل، مایکل کین، لیام نیسون، کیتی هولمز، گری الدمن و موگان فریمن در این فیلم بازی کرده‌آند. «بتمن آغاز می‌کند» هم فروش خوبی داشت و هم منتقدان به آن امتیاز بالایی دادند. ۳۷۴ میلیون دلار فروخت و نامزد یک جایزه اسکار در بخش بهترین فیلمبرداری شد.

«شوالیه تاریکی» سه سال پس از اولین فیلم سه گانه‌ ساخته شد. کریستین بیل، مایکل کین، گری الدمن و مورگان در همان نقش‌های قسمت اول‌شان بازی کردند. همچنین بازیگران دیگری همچون آرون اکهارت، مگی جیلنهال و هیت لجر هم به فیلم اضافه شدند. «شوالیه‌ تاریکی» به موفقیتی کم‌نظیر رسید و در گیشه فروش بیش از یک میلیارد دلار را نصیب سازندگانش کرد. همچنین در اسکار ۲۰۰۹، در هشت رشته نامزد اسکار شد که در نهایت هیت لجر اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد و اسکار دیگر هم برای بهترین تدوین صدا نصیب این فیلم شد.

«شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» آخرین قسمت از فیلم‌های ابرقهرمانی نولان است که باز هم مثل فیلم‌های قبلی برای نولان موفقیت‌آمیز بود. در این فیلم کریستین بیل، مایکل کین، گری الدمن، مورگان فریمن، ان هتوی، ماریون کوتیار و تام هاردی بازی می‌کنند. «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» در گیشه به فروشی بیش از یک میلیارد دلار رسید و به این ترتیب سومین فیلم پرفروش ابرقهرمانی تاریخ لقب گرفت.

«پرستیژ» (The Prestige) محصول سال ۲۰۰۶ است. کریستوفر نولان فیلمنامه این اثر را بر اساس کتابی با همین نام نوشته کریستوفر پرایست نوشت. داستان آن درباره رابرت انجیر و آلفرد بوردن، دو شعبده‌باز رقیب در اواخر قرن ۱۹ میلادی در لندن است. این دو در رقابت برای به دست آوردن شعبده‌های جدید، دست به کارهایی می‌زنند که نتایج غم‌انگیزی به بار می‌آورد. هیو جکمن، کریستین بیل، دیوید بویی، مایکل کین، اسکارلت جوهانسون و ربکا هال در «پرستیژ» بازی کرده‌اند. همچنین این فیلم در سال ۲۰۰۷ نامزد دو جایزه اسکار شد.

«Inception» (تلقین) در سال ۲۰۱۰ ساخته شد و در آن لئوناردو دی‌کاپریو، الن پیج، ماریون کوتیار، تام هاردی و مایکل کین بازی می‌کنند. در این فیلم دی‌کاپریو نقش یک دزد حرفه‌ای را دارد که با نفوذ به ضمیر ناخودآگاه افراد، افکار آنها را می‌دزدد. او که در ایالات متحده تحت پیگرد قانونی است، با پیشنهاد پاک شدن سابقه‌اش در ازای یک کار که غیرممکن به نظر می‌رسد، روبه‌رو می‌شود: «تلقین» یا القای یک ایده به ضمیر ناخودآگاه یک شخص. «تلقین» در سال ۲۰۱۱، در هشت رشته نامزد جایزه اسکار شد که توانست در چهار بخش بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین صدا، بهترین میکس صدا و بهترین جلوه‌های ویژه این جایزه را از آن خود کند.

«Interstellar» (میان‌ستاره‌ای) محصول سال ۲۰۱۴ است. باز هم فیلم موفقی دیگر از کریستوفر نولان. ماجرای این فیلم درباره فضانوردانی است که از طریق کرم‌چاله‌ای سفر می‌کنند تا سیاره‌ای قابل سکونت پیدا کنند. متیو مک‌کانهی، ان هتوی، جسیکا چستین، مت دیمون و کیسی افلک از جمله بازیگران این فیلم هستند. «میان‌ستاره‌ای» در سال ۲۰۱۵ نامزد پنج جایزه اسکار شد که در نهایت در بخش بهترین جلوه‌های ویژه برگزیده شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *