کریستوفر نولان و دنیایش

دانلود فیلم‌های کریستوفر نولان

۱۱ آبان ۱۳۹۷

کریستوفر نولان (Christopher Nolan) سال ۱۹۷۰ در لندن به دنیا آمد. پدرش اهل انگلستان بود و در حوزه تبلیغات فعالیت می‌کرد و مادرش آمریکایی و مهماندار هواپیما و معلم انگلیسی بود. نولان از سن ۲۷ سالگی، با دوربین ۸ میلیمتری پدرش آغاز نمود. به کالج دانشگاهی لندن رفت و در رشته ادبیات انگلیسی مشغول به تحصیل شد. علت انتخاب این دانشگاه، بیشتر ساختمان‌های مجهز فیلم‌برداری‌ش بود. او در مدت تحصیل آنجا، رئیس انجمن فیلم دانشگاه بود و فیلم نمایش می‌داد و می‌ساخت. پس از فارغ‌التحصیلی به ساخت فیلم‌های تبلیغاتی پرداخت و مدتی مشغول همین کار بود و طرح‌هایی که به کمپانی‌های مختلف می‌داد، همه مردود می‌شدند.  

کریستوفر نولان از تلاش خود دست نکشید و ناامید نشد. پس از فیلم‌های کوتاهش، اولین فیلم بلند کم‌خرج خود را در سال ۱۹۹۸ به نام تعقیب (Following) ساخت.

فیلم‌های Christopher Nolan

۱٫ Following (تعقیب)   

درباره نویسنده‌ای (جرمی تئوبالد) بیکار است. او به امید نوشتن رمانی تازه، به تعقیب آدم‌های مختلفی می‌پردازد تا اینکه در دردسر می‌افتد و ناخواسته درگیر جنایتی می‌شود. Following از تجربه زندگی خود کریستوفر نولان در لندن و دستبرد سارقان به خانه‌اش الهام گرفته شده است. فیلم تعقیب بسیار کم‌هزینه ساخته شد و خود نولان، اما توماس (همسر نولان) و جرمی تئوبالد تهیه گردید.  خانه لوکیشن فیلم درواقع، خانه مادر و پدر است و نقش افسر پلیس را هم جان نولان، عموی کریستوفر نولان بازی کرده است و تعداد زیادی از دوستان نولان هم نقش‌های فرعی داشتند. فیلمبرداری تعقیب در طول یک سال، آخرهفته‌ها انجام پذیرفت. فیلم موفقیت‌های نسبی‌ای کسب کرد و مورد توجه منتقدان نیز قرار گرفت.

بعد از موفقیت تعقیب Following اوضاع برای فیلمسازی کریستوفر نولان مساعدتر کرد. نولان فیلم‌نامه بسیاری از آثارش را همراه با برادرش جاناتان می‌نویسد. ایده فیلم ممنتو (Memento) را نیز جاناتان در یک سفر جاده‌ای از شیکاگو به لس‌آنجلس، به کریستوفر پیشنهاد داد. مردی که از اختلال حافظه کوتاه مدت رنج می‌برد و از روی خالکوبی و نشانه‌های دیگر در پی یافتن قاتل همسرش است.

۲٫ Memento (یادگاری)

Memento فیلمی روانشناسانه به کارگردانی کریستوفر نولان است که در سال ۲۰۰۰ اکران شد. ممنتو با بازی گای پیرس، کری-ان ماس و جو پانتولیانو شکل گرفته است. در فیلم صحنه‌های سیاه و سفید و رنگی وجود دارد که کارکرد روایی و فرمی یافته‌اند. به این شکل که صحنه‌های سیاه و سفید روایت را خطی تعریف می‌کنند و صحنه‌های رنگی به صورت ریورس (معکوس) روایت می‌شوند و در نهایت این دو نوع روایت به یکدیگر می‌پیوندند.

کریستوفر نولان فیلمنامه‌ را بر اساس ایده و داستان کوتاه برادر خود جاناتان نوشت. Memento در سپتامبر ۲۰۰۰ در جشنواره ونیز نمایش داده شد و مورد تحسین و استقبال منتقدان قرار گرفت. فیلم از لحاظ فرمی در آن زمان دارای نوآوری‌هایی جذابی بود که در پیوند با محتوا و ساختار فیلم همخوان شده بود.

داستان فیلم ممنتو درباره لئونارد شلبی (گای پیرس) است که حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده است و متوجه می‌شود که زنش نیز به قتل رسیده است. او با کمک یادداشت‌ها و عکس‌ها و خالکوبی‌ها تلاش دارد بفهمد قاتل همسر او کیست و انتقام بگیرد.

Memento علاوه بر موفقیت در گیشه، نامزد جوایز بسیاری شد از جمله نامزد بهترین فیلم‌نامه، بهترین کارگردانی در گلدن گلوب، اسکار،‌انجمن کارگردانان و… .

در پی استقبال منتقدان، استیون سودربرگ که بسیار از ممنتو خوشش آمده بود، نولان را برای کارگردانی یک تریلر روانشناسانه به نام «بی‌خوابی» استخدام کرد.

۳٫ Insomnia (بی‌خوابی)

 

فیلمی روانشناسانه از کریستوفر نولان که در سال ۲۰۰۲ اکران شد. Insomnia در واقع بازسازی فیلمی نروژی به همین نام بود که در سال ۱۹۹۷ ساخته شده بود. نسخه نولان هم در گیشه و هم در میان منتقدان موفقیت خوبی از آن خود کرد. بی‌خوابی تنها فیلم در کارنامه نولان است که نویسندگی‌اش را خودش انجام نداده است. بازیگران این فیلم آل پاچینو، رابین ویلیامز و هیلاری سوانک و مارتین دونوان هستند.

داستان فیلم Insomnia در منطقه‌ای از آلاسکا اتفاق می‌افتد که شش ماه روز و شش ماه شب است. یک افسر اداره آگاهی ه این منطقه می‌آید که علت مرگ دختر ۱۷ ساله‌ای را کشف کند. این افسر از بی‌خوابی شدید رنج می‌برد،‌ تمام مدت آفتاب می‌تابد و نور کم کم او را اذیت می‌کند به طوری که تمام وسایل اقامتگاهش را مقابل پنجره قرار داده است تا جلوی نور آفتاب را بگیرد و همچنین از روند پیشرفت امور پرونده نیز ناراضی است و این موضوع هم به بی‌خوابی‌اش دامن زده است. پرونده درباره دختر ۱۷ ساله‌ایست که بعد از آزار جنسی به قتل رسیده است.

Insomnia بسیار از سمت منتقدانی چون راجر ایبرت و… ستوده شد و جوایزی نیز از آن خود کرد.

پس از بی‌خوابی نولان درگیر چند پروژه گردید که همه را به دلایل مختلف نیمه‌کاره رها کرد. بالاخره اوایل سال ۲۰۰۳ نولان پیشنهاد ساخت فیلم جدید بتمن به برادران وارنر داد. نولان مجذوب این شخصیت شده بود و می‌خواست فیلم بتمن را به شکل درامی کلاسیک بسازد. فیلم «بتمن آغاز می‌کند» در سال ۲۰۰۵ با بازی کریستین بیل اکران شد. فیلم‌های نولان به صورت کلی بیشتر درباره ایده‌های فلسفی و اجتماعی‌است که اخلاق و زمان و حافظه و هویت انسانی را به چالش می‌کشد. مسیر فیلمسازی نولان از فیلم «بتمن آغاز می‌کند» به راه پر پیچ‌وخم‌تری وارد می‌شود و از نگاه بعضی منتقدان، این مسیریست که نولان از ابتدا در پی‌اش بود.

شما می‌توانید مجموعه آثار کریستوفر نولان و بسیاری از کارگردانان بزرگ تاریخ سینما را در فیلم‌نت، سایت تماشای آنلاین فیلم ببینید.

فیلم‌نت لذت تماشا، هرلحظه، هر کجا!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *