کیروش، تیم ملی فوتبال و حاشیه‌هایش

کارلوس کیروش و دعواهایش با برانکو

۲ مرداد ۱۳۹۷

کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران اولین بار در سال ۸۹ برای مربیگری تیم فوتبال کشورمان با فدراسیون وارد مذاکره شد. با این حال قرارداد کیروش در آن سال به سرانجام نرسید. او که پیش‌ از این مربی تیم ملی امارات و آفریقای جنوبی بود در فروردین سال ۱۳۹۰ مربیگری خود در تیم ملی ایران را آغاز کرد. همکاری کارلوس کیروش در تیم ملی ایران تا جام جهانی روسیه ادامه یافت.

افتخارات کیروش در تیم ملی فوتبال ایران

کیروش با حضور پررنگ و طولانی مدتش به‌ عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران نتایج فوق‌العاده‌ای به دست آورد. برای اولین بار تیم ملی ایران بیش از ۱۷ ماه اولین تیم در رتبه‌بندی تیم‌های آسیایی بود. اتفاق فوق‌العاده دیگر بعد از حضور کیروش در تیم ایران نتیجه تنها ۴ باخت رسمی در ۸۰ بازی بود. این نتیجه سبب شد چشم‌های امیدوار به مربی پرتغالی دوخته شود و امید رسیدن به جام جهانی روسیه در دل‌های فوتبال‌دوستان ایرانی باقی بماند.

چه بازیکن‌هایی در تیم کیروش حضور داشتند؟

جام جهانی روسیه برای بازیکن‌های تیم ملی ایران خاطره و تجربه بزرگی بود. کیروش در آخرین ترکیبی که برای بازی در مسابقات بزرگ جام جهانی روسیه در نظر گرفت بازیکن‌های جوان و جسوری را برگزید. در این میان علیرضا بیرانوند، وحید امیری، میلاد محمدی، روزبه چشمی، احسان حاج صفی، علیرضا جهانبخش و سامان قدوس خوش درخشیدند.

عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی روسیه

تیم ملی فوتبال ایران با یک برد، یک مساوی و یک باخت جام جهانی روسیه را ترک کرد. در این سه بازی عملکرد تیم ایران فوق‌العاده بود. به گفته منتقدان دفاع همه‌ جانبه تیم ایران ستودنی بود. در طول این بازی‌ها بازیکن‌های تیم ما درخشیدند و در نشریات ورزشی جهان از بازیکن‌های تیم ملی ایران نوشته و از عملکرد فوق‌العاده علیرضا بیرانوند هم تجلیل شد و مردم ایران و منتقدان غیر ایرانی واکنش این دروازه‌بان در مقابل پنالتی رونالدو را تحسین کردند.

دعوای برانکو و کیروش بر سر چیست؟

کیروش پس از حذف تیم ملی ایران از جام جهانی روسیه در پاسخ به انتقادها برانکو را عامل بازدارنده در پیشرفت فوتبال ملی دانست. به گفته کیروش سم‌پاشی‌های برانکو به تیم ملی ایران آسیب رسانده است. او از برانکو انتقاد کرد که چطور بسیاری از بازیکن‌های تیم ملی را تحسین می‌کند ولی نامی از رامین رضاییان و طارمی نمی‌آورد.

برانکو در جوابی کوتاه گفته بود شخصیت و تربیت کیروش در همین حد است. ماجرا به همین‌جا ختم نشد و برانکو در جمع خبرنگاران و در سؤالی که از او درباره کیروش پرسیده شد گفت نمی‌داند کدام کیروش را می‌گویند؛ و با تمسخر اضافه کرد که مربی تیم ملی را می‌گویید؟ او با کنایه کیروش را مربی قهرمان ولی بازنده نامیده بود.

دعوای کیروش و برانکو از مسئله همیشگی در اختیار داشتن بازیکنانی که هم ملی‌پوش هستند و هم در تیم‌های باشگاهی فعالیت دارند آغاز شد. زمانی که برانکو در سال ۲۰۰۶ مربی تیم ملی فوتبال ایران بود هم چنین مشکلی با باشگاه صبا داشت. گاهی مربی‌های باشگاهی علاقه دارند بازیکن‌ها زمان بیشتری را در اختیار تیم باشگاهی خود باشند و به آن‌ها اجازه حضور در تیم ملی را نمی‌دهند. علیرضا بیرانوند درباره این دعوا گفته بود که به نفع تیم ملی ایران نیست.

کیروش می‌ماند؟

کارلوس کی­روش به‌تازگی عنوان کرده تمایل دارد قرارداد خود را با تیم ملی ایران با مبلغی بیشتر از ۱۰ درصد در مقایسه با سال قبل تمدید نماید. به نقل از همشهری ورزشی، کارلوس کی­روش تا جام ملتهای آسیا با مبلغ ۸۰۰ دلار با فدارسیون فوتبال ایران به توافق رسیده است. همچنین این احتمال وجود دارد که با قهرمانی تیم ملی ایران در جام ملتهای آسیا، قرارداد کارلوس کی­روش تا جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تمدید شود.

برای دیدن آثار سینمایی ایرانی و خارجی به فیلم‌نت سایت دانلود و تماشای آنلاین فیلم مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *