ژانر ترسناک؛ هیجان و وحشت

فیلم‌های ژانر ترسناک

۵ مرداد ۱۳۹۷

ژانر ترسناک طرفداران زیادی دارد. انگار یک لذت پنهان و تمام نشدنی در دیدن این گونه فیلم‌هاست که نه تنها مخاطبان را خسته و دلزده نمی‌کند که بسیاری وقت‌ها آنها را به بیشتر دیدن فیلم‌های ترسناک سوق می‌دهد. ترسیدن بیشتر و بیشتر همان چیزی است که خیلی وقت‌ها تماشاچیان آن را از فیلمی می‌طلبند.

تعریف ژانر ترسناک

فیلم‌های ژانر ترسناک در چند چیز مشترک هستند. ساده‌ترین‌شان احتمالا این است که وظیفه دارند مخاطبان را تا سر حد مرگ بترسانند. علاوه بر ترس، خشم و وحشت و گاهی هم نفرت دیگر موضوعات اصلی این نوع فیلم‌ها هستند.

فیلم‌های ترسناک را متکی بر سبک اکسپرسیونیسم دانسته‌اند. نورپردازی‌های تاریک و تیره و نامعتارف و همچنین فضای رازآمیز و وهم آلود و تصویرهای کلوزآپ از ویژگی‌های این سبک است.

فیلم ترسناک با بهره‌گیری از صحنه‌های وحشت‌آور، فراطبیعی، غیر واقعی و همچنین استفاده از کابوس‌ها، چیزهای ناشناخته، خون، خشونت، فضاها و آدم‌های مرموز و نورپردازی تیره سعی در ترساندن مخاطبانش دارد. گاه ژانر ترسناک از دیگر ویژگی‌های ژانرهای دیگر از جمله فانتزی و علمی-تخیلی بهره می‌برد.

دلایل تماشای فیلم‌های ترسناک

مهم‌ترین دلایل علاقه به تماشای فیلم‌های ترسناک را می‌توان در چند مورد خلاصه کرد: اول کنجکاوی؛ آدم‌ها به شناخت چیزها و اتفاق‌های مرموز و غیرطبیعی و روزمره علاقه دارند و دوست دارند اتفاق‌های تازه‌ای را در اطراف خود کشف کنند حتی اگر آنها فیلم‌ باشند. نکته بعدی فرافکنی است. مخاطبان فیلم‌های ترسناک خشم خود را به جای عامل‌های ترسناک قرار می‌دهند و به نوعی هیجان‌زده می‌شوند. دیگری خالی شدن از هیجان‌های شخص است. او با دیدن فیلم‌های ترسناک خود را از هیجان‌های روزمره فارغ می‌کند. در موارد حادتر شاید علاقه به تماشای فیلم‌های ترسناک به دلیل اختلالات روانی از جمله سادیسم، مازوخیسم و جامعه ستیزی باشد.

مهم‌ترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما

دفتر کار دکتر کالیگاری (رابرت وینه)، روانی (آلفرد هیچکاک)، درخشش (استنلی کوبریک)، مه (فرانک دارابونت)، پرندگان (آلفرد هیچکاک)، دکتر جکیل و مستر هاید (ویکتور فلمینگ)، جن گیر (ویلیام فریدکین)، کشتار با اره برقی در تگزاس (توبی هوپر)، موجود (جان کارپنتر)، هالووین (جان کارپنتر)، بیگانه (ریدلی اسکات)، آرواره‌ها (استیون اسپیلبرگ)، طلوع مردگان (جورج.ای.رومرو)، سوسپیریا (داریو ارجنتو)، ستون فقرات شیطان (گیلرمو دل تورو)، عجیب الخلقه‌ها (تاد براونینگ)، کری (برایان دی پالما)، چشم چران (مایکل پاول)، حالا نگاه نکن (نیکلاس روگ)، عروس فرانکشتاین (جیمز ویل)، طالع نحس (ریچار دانرز)، بچه رزمری (رومن پولانسکی)، مرد حصیری (رابین هاری)، جن زدگی (رابرت وایز)، پروژه جادوگر بلیر (ادواردو سانچز)، بیگناهان (جک کلیتون)، گرگ نمای آمریکایی در لندن (جان لندیس)، فرانکشتاین (جیمز ویل) و شب مردگان زنده (جورج.ای.رومرو) از جمله فیلم‌های مهم ژانر ترسناک هستند.

تماشای آنلاین و دانلود فیلم از نوع ترسناک و وحشت‌آور در فیلم‌نت امکان‌پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *