نقد سینما از زبان پویان عسگری

«زیر سقف دودی» داستان یک زندگی تاریک

۲۵ مهر ۱۳۹۶

پویان عسگری منتقد سینما و تلویزیون در قسمت دیگری از برنامه زنده اینترنتی سی‌ و پنج که با اجرای فریدون جیرانی به صورت زنده از سامانه تی‌وی نت پخش می‌شود به نقد و بررسی فیلم زیر سقف دودی پرداخته است.

«زیر سقف دودی» آخرین ساخته پوران درخشنده، مانند فیلم‌ پیشین این کارگردان، هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند، باز هم درباره روابط انسانی و انسان‌هایی است که در شرایط اجتماعی یا خانوادگی ملتهب و متشنجی حضور دارند و قرار دادن افراد و جزئیات در روابطشان و مطرح کردن مشکلات حاشیه‌ای کلیت داستان را شکل می دهد.

داستان «زیر سقف دودی» با رابطه بهرام با بازی فرهاد اصلانی و شیرین با نقش‌آفرینی مزیلا زارعی آغاز می‌شود. رابطه‌ای که بعد از سال‌ها زندگی مشترک مدتی است که به بن‌بست رسیده و این زوج هیچ علاقه‌ای بین خودشاناحساس نمی‌کنند و بهرام هم با زن دیگری وارد رابطه شده است. این زوج پسر جوانی دارند که دلباخته دختری شده و قصد ازدواج با او را دارد و مشکلی به مشکلات مادرش اضافه کرده است، مادر خانواده، شیرین، هم در تلاش است که شاید بتواند زندگی بهم ریخته‌اش را سر و سامان دهد.

«زیر سقف دودی» برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنواره فجر ۳۵ توسط مریلا زارعی و سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی برای ایمان امیدواری بود. این فیلم همچنین نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم و کارگردانی از جشنواره فیلم فجر ۳۵ هم بود.

فعالیت پویان درخشنده در سینما به سال ۱۳۶۵ و کارگردانی فیلم رابطه برمی‌گردد تا به امروز که در زمینه‌های تهیه‌کنندگی و فیلم‌نامه نویسی هم فعالیت دارد. در میان جوایز این کارگردان چند دیپلم افتخار و پروانه زرین وجود دارد، اما شاید مهمترین جایزه کارنامه هنری او «هیس… دخترها فریاد نمی‌زنند» باشد که در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد.

نقد و برسی «زیر سقف دودی» از زبان پویان عسگری را در سامانه آینت ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *