پرویز پرستویی؛ آن چشم‌های درخشان

پرستویی متولد ۲ تیر ۱۳۳۴

۲ تیر ۱۳۹۷

پرویز پرستویی با دریافت چهار سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر، از آن دسته بازیگرانی است که احتمالا هر کارگردانی بی‌چون و چرا فیلم‌نامه‌هایش را با اعتمادی صددرصدی به او می‌سپارد و مطمئن است که پرستویی از پس نقشی که به او پیشنهاد شده است برخواهد آمد. او بازیگری است که چه وقتی فیلم‌های کمدی همچون «مارمولک» را بازی می‌کند و چه وقتی که بازی در نقش‌هایی سخت همچون حاج کاظم «آژانس شیشه‌ای» را بر عهده دارد، بی‌ادا و اصول با تمام انرژی و توان آنها را بازی می‌کند و جوری در نقش‌هایش فرو می‌رود که تصور هر کسی جز او در آن نقش غیرممکن است. پرستویی فیلم‌های متنوعی با کارگردانان مختلفی در کارنامه دارد و این یعنی او هنوز هم می‌تواند منتظر فیلمنامه‌های متفاوتی در آینده باشد چه آنکه توانایی‌اش را پیش از این و بارها ثابت کرده است.

فیلم‌های پرویز پرستویی

«آژانس شیشه‌ای» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا در سال ۱۳۷۶ تولید شده است. پرویز پرستویی برای بازی در این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد. رضا کیانیان، حبیب رضایی، بیتا بادران و بهروز شعیبی دیگر بازیگران «آژانس شیشه‌ای» هستند.

«بید مجنون» به نویسندگی و کارگردانی مجید مجیدی محصول سال ۱۳۸۳ است. پرویز پرستویی سیمرغ بلورین بهترین بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرد. رویا تیموریان و لیلا اوتادی هم‌بازی‌های پرستویی در «بید مجنون» هستند.

سال ساخت نام فیلم نام کارگردان
۱۳۷۴ لیلی با من است کمال تبریزی
۱۳۷۶ آژانس شیشه‌ای ابراهیم حاتمی‌کیا
۱۳۸۳ بید مجنون مجید مجیدی
۱۳۸۴ به نام پدر ابراهیم حاتمی‌کیا
۱۳۸۷ کتاب قانون مازیار میری
۱۳۹۲ امروز رضا میرکریمی
۱۳۹۴ بادیگارد ابراهیم حاتمی‌کیا
۱۳۹۵ قاتل اهلی مسعود کیمیایی

لیلی با من است

فیلم «لیلی با من است» به کارگردانی کمال تبریزی محصول سال ۱۳۷۴ است. این اثر کمدی برای اولین بار در چهاردهمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و در دو بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین فیلمنامه نامزد دریافت سیمرغ شد که تنها جایزه بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد. علاوه بر پرویز پرستویی، محمود عزیزی و شهره لرستانی هم در «لیلی با من است» بازی کرده‌اند.

داستان فیلم

«لیلی با من است» داستان صادق مشکینی تصویربردار تلویزیون است که به شدت از جبهه و جنگ می‌ترسد. او برای اینکه بتواند از صندوق قرض‌الحسنه وام بگیرد تا خانه نیمه تمامش را تکمیل کند باید برای تصویربرداری از اسرای جنگی به منطقه اعزام شود.

لیلی با من است

 

به نام پدر

فیلم «به نام پدر» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا در سال ۱۳۸۴ جلوی دوربین رفت. این فیلم نخستین بار در بیست‌وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر روی پرده رفت. «به نام پدر» در هشت رشته نامزد سیمرغ بلورین شد که در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد (پرویز پرستویی)، بهترین بازیگر نقش دوم زن (مهتاب نصیرپور) و بهترین چهره‌پردازی‌ (مهرداد میرکیانی) این جایزه را دریافت کرد و در بخش‌های بهترین کارگردانی (ابراهیم حاتمی‌کیا)، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (کامبیز دیرباز)، بهترین موسیقی متن (محمدرضا علیقلی) و بهترین تدوین (سهراب خسروی) فقط نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد. گلشیفته فراهانی، مهتاب نصیرپور و کامبیز دیرباز هم‌بازی‌های پرویز پرستویی در این فیلم هستند.

داستان فیلم

«به نام پدر» داستان حبیبه است که در کلاس عملی حفاری، پیکانی قدیمی کشف می‌کند اما در راه تحویل آن به استاد، پایش روی مین می‌رود. حالا حبیبه در بیمارستان است و برای عمل جراحی به رضایت پدرش نیاز دارد؛ ناصر شفیع که خودش روزی روی زمین‌ها، مین کار می‌گذاشت.

به نام پدر

کتاب قانون

فیلم «کتاب قانون» به نویسندگی محمد رحمانیان و کارگردانی مازیار میری در سال ۱۳۸۷ ساخته شد. در این فیلم علاوه بر پرویز پرستویی، دارین حمزه، نگار جواهریان، فریبا جدی‌کار، فریده سپاه‌منصور و روشنک عجمیان بازی می‌کنند.

داستان فیلم

«کتاب قانون» داستان مهندسی عالی رتبه دولتی است که به ماموریتی خارج از کشور فرستاده می‌شود. او عاشق دختری مسیحی می‌شود و با او ازدواج می‌کند. آنها بعد از اینکه به ایران می‌آیند دردسرهایشان شروع می‌شود.

کتاب قانون

امروز

فیلم «امروز» به نویسندگی رضا میرکریمی و شادمهر راستین و کارگردانی رضا میرکریمی محصول سال ۱۳۹۲ است. این فیلم در سی‌ودومین جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد و شبنم مقدمی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کرد. همچنین پرویز پرستویی نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد و هومن بهمنش نامزد بهترین فیلمبرداری شدند. در «امروز» علاوه بر پرویز پرستویی، سهیلا گلستانی، شبنم مقدمی و حسام محمودی هم بازی می‌کنند.

داستان فیلم

«امروز» داستان يونس راننده تاكسی كهنه‌كاری است که در پايان يك روز كاری به زن جوانی كمك می‌كند تا به بيمارستان برسد. غافل از اينكه در بيمارستان اتفاقات زيادی در انتظار اوست…

امروز

بادیگارد

فیلم «بادیگارد» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا در سال ۱۳۹۴ جلوی دوربین رفت. این فیلم در سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر روی پرده رفت و پرویز پرستویی به خاطر بازی در آن سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد. همچنین سید هادی اسلامی سیمرغ بهترین جلوه‌های ویژه میدانی و جلوه‌های ویژه بصری را از آن خود کرد. «بادیگارد» در بخش‌های بهترین فیلمبرداری، بهترین موسیقی متن، بهترین صدا و بهترین چهره‌پردازی هم نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد. مریلا زارعی، بابک حمیدیان، شیلا خداداد، امیر آقایی، دیبا زاهدی، محمود عزیزی و فرهاد قائمیان در کنار پرویز پرستویی در این فیلم بازی کرده‌اند.

داستان فیلم

«بادیگارد» داستان حیدر، محافظ یکی از شخصیت‌های مهم حکومتی است که حقایقی را می‌فهمد و به درستی کار خود شک می‌کند. او تصمیم می‌گیرد محافظ یکی از دانشمندان هسته‌ای شود اما این تصمیم، او را وارد بازی مرگ و زندگی می‌کند.

بادیگارد

قاتل اهلی

فیلم «قاتل اهلی» به کارگردانی مسعود کیمیایی اولین همکاری او با پرویز پرستویی است که در سال ۱۳۹۵ ساخته شده است. این فیلم در گیشه بیش از دو میلیارد تومان فروخت. در کنار پرویز پرستویی، امیر جدیدی، پگاه آهنگرانی، پرویز پورحسینی، حمیدرضا آذرنگ، لعیا زنگنه و رضا رشیدپور هم بازی می‌کنند.

داستان فیلم

«قاتل اهلی» داستان حاج‌آقا دکتر جلال سروش است که در بخش خصوصی دارای کسب و کار موفقی است و همه او را می‌شناسند. دکتر سروش دختری به نام مهتاب و دو پسر خوانده دارد اما یکی از آنها به نام سیاوش که بسیار مورد اعتماد دکتر است عاشق مهتاب شده اما مهتاب با یک خواننده پاپ به نام بهمن رابطه عاطفی دارد.

قاتل اهلی

سایت فیلم خارجی، ایرانی، انیمیشن و همچنین سریال و تئاتر فیلم‌نت از شما دعوت می‌کند به دیدن آثار پرویز پرستویی بنشینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *