هیروکازو کورئیدا؛ نخل طلای کن و چند داستان دیگر

کورئیدا و افتخاری برای سینمای ژاپن

۲۲ خرداد ۱۳۹۷

هیروکازو کورئیدا با فیلم Shoplifters (دزدان فروشگاه) برنده نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۸ شد و همین نامش را سر زبان‌ها انداخت.

کورئیدا نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده اهل ژاپن است. او در ۶ ژوئن ۱۹۶۲ در توکیو به دنیا آمده است و کارش را در تلویزیون و با دستیاری کارگردانی فیلم‌های مستند آغاز کرد.

هیروکازو کورئیدا را با یاسوجیرو ازو مقایسه کرده‌اند هر چند خود کورئیدا می‌گوید که فکر می‌کند بیشتر از کن لوچ تاثیر پذیرفته است.

کورئیدا در سال ۲۰۰۹، در مصاحبه‌ای گفت که فیلم «همچنان قدم‌زنان» را بر اساس زندگی خانوادگی خودش ساخته است.

Maborosi (مابورسی) اولین فیلم سینمایی داستانی کورئیدا بود که در سال ۱۹۹۵، کارگردانی و به خاطر آن در جشنواره فیلم ونیز جایزه اوسلای طلایی را دریافت کرد.

Nobody Knows

فیلم «هیچ‌کس نمی‌داند» در سال ۲۰۰۴، بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است. فیلمبرداری فیلم نزدیک به یک سال طول کشید. ۷۰ درصد از «هیچ‌کس نمی‌داند» در آپارتمانی که برای این فیلم اجاره شده بود می‌گذرد. هیروکازو کورئیدا گفته است که در مدت زمان طولانی فیلمبرداری، تلاش کرده است اعتمادی را میان خودش و بچه‌های فیلم و همچنان میان خود بچه‌ها ایجاد کند. سایت متاکریتیک به این فیلم رتبه ۸۸ از ۱۰۰ را داده است. «هیچ‌کس نمی‌داند» در جشنواره کن سال ۲۰۰۴، نامزد دریافت نخل طلای کن شد.

داستان فیلم

«هیچ‌کس نمی‌داند» داستان چهار خواهر و برادر است که به همراه مادرشان به آپارتمان جدیدی در توکیو رفته‌اند. آکیرا که فرزند بزرگتر است ۱۲ سال بیشتر ندارد و از روزی که مادرشان بی‌خبر خانه را ترک کرده مجبور است به تنهایی از برادر و خواهران کوچکترش مراقبت کند.

هیچ‌کس نمی‌داند

Still Walking

فیلم «همچنان قدم‌زنان» در سال ۲۰۰۸، تولید شده است. این فیلم تحسین بسیاری از منتقدان را دریافت کرد. راجر ایبرت به «همچنان قدم‌زنان» چهار ستاره کامل داد و هیروکازو کورئیدا را وارث یاسوجیرو ازو خواند.

داستان فیلم

«همچنان قدم‌زنان» داستان فرزندانی است که پس از سال‌ها به همراه خانواده خود برای مراسم فوت برادر بزرگشان به خانه پدری بازگشته‌اند.

همچنان قدم‌زنان

عروسک بادی

فیلم «عروسک بادی» در سال ۲۰۰۹، ساخته شده است و برای اولین بار در همان سال در جشنواره کن به نمایش درآمد. این فیلم نامزد دریافت جایزه بخش نوعی نگاه این جشنواره شد. «عروسک بادی» در جشنواره کن واکنش‌های متفاوتی را برانگیخت. عده‌ای آن را طولانی و فاقد استحکام دانستند. ورایتی نوشت که بهتر است فیلم تا ۹۰ دقیقه کوتاه شود. هالیوود ریپورتر هم نوشت که «عروسک بادی» همچون تفکری با دردی شدید و زیبا درباره تنهایی و اشتیاق در شهر است. این فیلم رتبه ۶۴ از ۱۰۰ را در سایت متاکریتیک به دست آورده است.

داستان فیلم

«عروسک بادی» داستان عجیب و جالب یک عروسک ژاپنی در مغازه‌ای است که پس از مدتی روح می‌گیرد و زنده می‌شود اما قصه فقط به اینجا ختم نمی‌شود او اکنون عاشق صاحب مغازه شده و…

عروسک بادی

Our Little Sister

فیلم «خواهر کوچک‌مان» محصول سال ۲۰۱۵ است و وقتی در همان سال در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد هیروکازو کورئیدا به خاطر آن نامزد نخل طلای این جشنواره شد. همچنین امتیاز ۷۵ از ۱۰۰ را در سایت متاکریتیک دریافت کرده است.

داستان فیلم

«خواهر کوچک‌مان» داستان زندگی سه خواهر است که روز مراسم خاکسپاری پدرشان متوجه می‌شوند یک خواهر ناتنی به نام سوزو دارند که از آنها کوچکتر است. پس از ملاقات با سوزو به او پیشنهاد می‌کنند که برای زندگی پیش آنها برود.

خواهر کوچک‌مان

سومین جنایت

فیلم «سومین جنایت» در سال ۲۰۱۷، تولید شده است. این فیلم در هفتاد‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز به نمایش درآمد و کورئیدا برای کارگردانی آن نامزد شیر طلایی بهترین فیلم این جشنواره شد. ۶۸ از ۱۰۰ امتیازی است که «سومین جنایت» در سایت متاکریتیک دریافت کرده است.

داستان فیلم

«سومین جنایت» داستان  مردی است که دچار دوگانگی فکری شده و به دنبال یافتن حقایق است. اما از آنجایی که در اعتقاد و ایمانش به قانون دچار تردید شده ماجراهای زیادی را تجربه می‌کند.

سومین جنایت

Like Father, like Son

فیلم «پسر کو ندارد نشان از پدر» در سال ۲۰۱۳ ساخته شده است. این فیلم در همان سال در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و هیروکازو کورئیدا به خاطر آن نامزد نخل طلای کن شد هر چند آن را به دست نیاورد. با این حال کورئیدا جایزه هیات داوران را در این جشنواره دریافت کرد. رتبه ۷۳ از ۱۰۰ امتیازی است که «پسر کو ندارد نشان از پدر» در سایت متاکریتیک دریافت کرده است.

داستان فیلم

«پسر کو ندارد نشان از پدر» داستانی درباره ریوتا معمار موفقی است که برای تامین مخارج همسر و پسر شش ساله‌اش خود را وقف کار کرده است. با آزمایش خونی که از پسرش گرفته می‌شود پی می‌برد که پسرش در زمان تولد با پسری از خانواده‌ای دیگر جابه‌جا شده است؛ حال او و همسرش با تصمیم دشواری روبرو می‌شوند؛ آنها یا باید پسر واقعی خود را انتخاب کنند و یا پسری که بزرگ کرده‌اند…

پسر کو ندارد نشان از پدر

After the Storm

فیلم «پس از طوفان» در سال ۲۰۱۶ تولید شد و در جشنواره فیلم کن روی پرده رفت. این فیلم توانست نامزد جایزه نوعی نگاه کن شود. دبورا یانگ منتقد هالیوود ریپوتر درباره «‌پس ازطوفان» نوشت: «شما همیشه نمی‌توانید آن زندگی را که می‌خواهید به دست آورید یا آن کسی شوید که می‌خواهید.» این فیلم در سایت متاکریتیک رتبه ۸۴ از ۱۰۰ را به دست آورده است.

داستان فیلم

«پس از طوفان» داستان یک کاراگاه خصوصی را روایت می‌کند که به دنبال پیدا کردن خانواده سابق خود و جمع‌آوری پول است.

پس از طوفان

فیلم‌نت سایت دانلود فیلم خارجی، فیلم ایرانی، انیمیشن و سریال‌های ایرانی و خارجی است. می‌توانید تمام فیلم‌های هیروکازو کورئیدا، این کارگردان ژاپنی برنده نخل طلای کن را در این سامانه تماشا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *