هما روستا ۴ مهر ۱۳۲۵–۴ مهر ۱۳۹۴

به بهانه سالروز تولد و درگذشت بانوی توانمند سینمای ایران

۴ مهر ۱۳۹۶

هما روستا بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان و مترجم ایرانی بود که در طول دوران حرفه‌ای زندگی پربارش در فیلم‌ها و تئاترهای زیادی نقش‌آفرینی کرد و جوایز زیادی هم کسب کرد.
هما روستا در ۴ مهر سال ۱۳۲۵ در تهران زاده شد. پدرش از مبارزان ضد دیکتاتوری و از رهبران حزب توده بود و اوایل دهه ۱۳۳۰، چندی پس از تولد هما، به همراه خانواده‌اش به مسکو در اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی مهاجرت کرد.
هما روستا تحصیلاتش را در رشته هنرهای دراماتیک در دانشگاه بخارست در رمانی تکمیل کرد و در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت.
اولین حضور او در سینمای ایران به فیلم «دیوار شیشه‌ای» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان برمی‌گردد که در سال۱۳۵۰ ساخته شد.
یک سال بعد هما روستا در در دانشکده هنرهای دراماتیک تهران مشغول به تدریس شد و نمایش «باغ وحش شیشه‌ای» به قلم تنسی ویلیامز را با بازی دانشجویان آن دانشکده کارگردانی نمود. امید جوهری، بدری بدیعی، مهشید افشارپناه و ناصر آقایی از جمله بازیگرانی بودند که با او در این نمایش با او همکاری کردند.
از جمله اولین فعالیت‌های هنری او بعد از انقلاب بازی در فیلم «گزارش یک قتل» به کارگردانی محمدعلی نجفی بود که در سال ۱۳۶۵ ساخته شد.
در سال ۱۳۶۶ در فیلم «پرنده کوچک خوشبختی» ساخته پوران درخشنده بازی کرد و نامزد دریافت لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در همان سال شد.
سال ۱۳۶۸ بازی در فیلم «تمام وسوسه‌های زمین» به کارگردانی حمید سمندریان، نامزدی و دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برایش به همراه داشت.
سال ۱۳۶۹ جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره فرهنگی و هنری روستا به خاطر بازی در فیلم «ملک خاتون» به کارگردانی حسن محمدزاده دریافت کرد.
این بازیگر توانای سینما و تئاتر دهه ۱۳۷۰ را با بازی در فیلم «مسافران» ساخته بهرام بیضایی آغاز کرد و در ۱۳۷۱ در فیلم «از کرخه تا راین» ابراهیم حاتمی‌کیا به ایفای نقش پرداخت و بار دیگر نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر شد.
در ۱۳۷۴ بازی در تله‌تآتر «شعبده‌باز» جایزه بهترین بازیگر را از جشنواره سیما برایش به ارمغان آورد.
سال ۱۳۸۳ نمایش «زمستان» نوشته امید سهرابی را روی صحنه برد و در ۱۳۸۴ نمایش «سانتاکروز ماکس فریش» را ترجمه و کارگردانی کرد.
نمایش «آنتیگون در نیویورک» را در ۱۳۸۶ روی صحنه برد و با سریال «ترانه مادری» در سال ۱۳۸۷ به تلویزیون بازگشت.
هما روستا در ۴ مهر ۱۳۹۴، در سالروز ۶۹ سال تولدش در آمریکا درگذشت. پیکر او در ۱۳ مهر ۹۴ به ایران منتقل شد و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به‌خاک سپرده شد.
هما روستا درباره بازگشتش به ایران چنین گفته بود: «بعد از فارغ‌التحصیلی به آلمان بازگشتم، خانواده‌ام بعد از فوت پدر در برلین زندگی می‌کردند و قرار بود من هم در برلین کارم را شروع کنم ولی چون لهجه داشتم، می‌خواستند مرا به شهر دیگری بفرستند تا ضمن یکی دو سالی کار کردن، لهجه‌ام بهتر شود؛ اما من تصمیم گرفتم تا به ایران بازگردم. نمی‌دانم چرا؟ واقعاً هنوز هم نتوانستم دلیل خاصی برای این تصمیم پیدا کنم. شاید دلیلش همان کشش درونی به ایران بود. به هر حال آمدم ایران و ماندم.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *