هدیه تهرانی؛ سرد، تنها و جذاب

تهرانی متولد ۴ تیر ۱۳۵۱

۴ تیر ۱۳۹۷

هدیه تهرانی وقتی از سر اتفاق فعالیت حرفه‌ای خود را در سینما با بازی در فیلم «سلطان» به کارگردانی مسعود کیمیایی شروع کرد شاید احتمال این را نمی‌داد که به یکی از ستاره‌ها و بازیگران مهم سینمای ایران تبدیل شود. انگار آن قد و بالا، چهره بسیار سرد و سنگی، کلمه‌هایی که از سر خونسردی از دهانش خارج می‌شدند و چشم‌های پر از نورش چیزی بود که سینمای ما کم داشت و حالا او قرار بود جایش را پر کند. همین هم شد. هدیه تهرانی خیلی زود تبدیل به شمایل مورد علاقه یک نسل شد که با دیدن عصیانگری‌هایش در هر فیلمی به وجد می‌آمدند. او بعد از اولین همکاری‌اش با کیمیایی یکی از مهم‌ترین کارگردانان سینمای ایران با بازی در فیلم‌های «غریبانه» (۱۳۷۶) به کارگردانی احمد امینی، «قرمز» (۱۳۷۶) ساخته فریدون جیرانی و «شوکران» (۱۳۷۷) به کارگردانی بهروز افخمی ثابت کرد استعدادش را دارد و قرار نیست ستاره‌ای یکی دو روزه باشد و خیلی زود فراموش شود. بازی‌اش در «قرمز» سیمرغ بلورین جشنواره فجر را نصیبش کرد و نقش‌آفرینی تاثیرگذارش در «شوکران» تحسین منتقدان را برانگیخت. تهرانی که زمانی در سال دو یا سه فیلم بازی می‌کرد به ندرت کم‌کار و گزیده‌کار شد با این حال با هر بازی در فیلم جدیدی دوستدارانش منتظر شاه‌نقشی از او هستند. هدیه تهرانی به ندرت مصاحبه می‌کند و خیلی کم در مراسم و مجامع عمومی دیده می‌شود اما با این همه هنوز هم خیلی‌ها منتظر بازگشت او به دوران اوجش هستند.

فیلم‌های هدیه تهرانی

«قرمز» به نویسندگی و کارگردانی فریدون جیرانی محصول سال ۱۳۷۷ است. در این فیلم در کنار هدیه تهرانی، محمدرضا فروتن، کمند امیرسلیمانی و شهره سلطانی بازی می‌کنند. هدیه تهرانی برای «قرمز» در هفدهمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد. همچنین محمدرضا فروتن سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد.

«اسرافیل» به کارگردانی آیدا پناهنده و تهیه‌کنندگی مستانه مهاجر در سال ۱۳۹۵ تولید شده است. علاوه بر هدیه تهرانی، پژمان بازغی، هدی زین‌العابدین، مریلا زارعی و علی عمرانی در این فیلم بازی می‌کنند. در سی‌وپنجمین دوره جشنواره فیلم فجر هدیه تهرانی به خاطر بازی در «اسرافیل» نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

سال ساخت نام فیلم نام کارگردان
۱۳۷۵ سلطان مسعود کیمیایی
۱۳۷۷ قرمز فریدون جیرانی
۱۳۷۷ سیاوش سامان مقدم
۱۳۷۹ پارتی سامان مقدم
۱۳۸۱ دنیا منوچهر مصیری
۱۳۸۴ چهارشنبه‌سوری اصغر فرهادی
۱۳۸۸ هفت دقیقه تا پاییز علیرضا امینی
۱۳۹۵ اسرافیل آیدا پناهنده

سلطان

فیلم «سلطان» به نویسندگی و کارگردانی مسعود کیمیایی محصول سال ۱۳۷۵ است. هدیه تهرانی با بازی در این فیلم برای اولین بار وارد سینما شد و نوید حضور چهره‌ای تازه را به سینمای ایران داد. فریبرز عرب‌نیا، حسن جوهرچی، ژاله علو، رضا کیانیان و پولاد کیمیایی دیگر بازیگران «سلطان» هستند.

داستان فیلم

«سلطان» داستان مریم است. کیف مریم را که حاوی اسناد و مدارک مربوط به ۵۰۰ متر از باغی است که به او تعلق دارد، جیب‌بری به نام سلطان در فرودگاه می‌دزدد. مریم سلطان را پیدا می‌کند و عشقی بین آنها به وجود می‌آید…

هدیه تهرانی سلطان

سیاوش

فیلم «سیاوش» به نویسندگی و کارگردانی سامان مقدم و تهیه‌کنندگی مرتضی شایسته در سال ۱۳۷۷ ساخته شده است. در این فیلم در کنار هدیه تهرانی، علی قربان‌زاده، رامین راستاد و پوراندخت مهیمن بازی می‌کنند.

داستان فیلم

«سیاوش» داستان آهنگساز جوانی به نام سیاوش امین است که پدرش مفقودالاثر شده و با مادرش که بار دیگر ازدواج کرده قطع رابطه کرده‌ است. او برای اولین بار به عنوان آهنگساز کنسرتی برگزار می‌کند و کارش مورد توجه قرار می‌گیرد و در همین حین متوجه می‌شود که پدرش زنده است و…

سیاوش

پارتی

فیلم «پارتی» به نویسندگی و کارگردانی سامان مقدم در سال ۱۳۷۹ جلوی دوربین رفته است. هدیه تهرانی در این فیلم با علی مصفا، سروش گودرزی و اسماعیل شنگله هم‌بازی بوده است.

داستان فیلم

«پارتی» داستان امین حقی، مدیرمسئول نشریه‌ای است که مطالب آن به مذاق خیلی‌ها خوش نمی‌آید. او از جلوی دفتر روزنامه سوار ماشین ناشناسی می‌شود و بعد از کلی شکنجه در یکی از جاده‌های اطراف شهر رها می‌شود و این اتفاق سرآغازی است برای درگیری‌های سیاسی که زندگی او را تغییر می‌دهد.

هدیه تهرانی پارتی

دنیا

فیلم «دنیا» به نویسندگی فرهادی توحیدی و علی روئین‌تن و به کارگردانی منوچهر مصیری در سال ۱۳۸۱ تولید شده است. محمدرضا شریفی‌نیا، گوهر خیراندیش، سروش گودرزی، الهام حمیدی و مجید مشیری هم‌بازی‌های هدیه تهرانی در «دنیا» هستند.

داستان فیلم

«دنیا» داستان حاج عنایت معتقد و پای‌بند به سنتهاست که صاحب آژانس مسکن است. دنیا دختری است که تازه از اروپا برگشته و برای پیدا کردن خانه به آژانس حاج عنایت می‌رود. با رفت و آمدهای دنیا به آژانس، حاج عنایت شیفته او می‌شود. حاج عنایت برای رسیدن به دنیا و جلب نظر او هر کاری می‌کند تا اینکه می‌فهمد…

هدیه تهرانی دنیا

چهارشنبه‌سوری

فیلم «چهارشنبه‌سوری» به نویسندگی اصغر فرهادی و مانی حقیقی و به کارگردانی اصغر فرهادی در سال ۱۳۸۴ جلوی دوربین رفته است. این فیلم سومین اثر سینمایی فرهادی در مقام کارگردان است. «چهارشنبه‌سوری» در بیست‌وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت ۹ سیمرغ بلورین شد. اصغر فرهادی در بخش بهترین کارگردانی، هدیه تهرانی در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن، هایده صفی‌یاری در بخش بهترین تدوین سیمرغ بلورین جشنواره فجر را دریافت کردند. همچنین «چهارشنبه‌سوری» جایزه سیمرغ بلورین فیلم محبوب تماشاگران را از آن خود کرد. به علاوه این فیلم جایزه هوگوی طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو را به دست آورد.

داستان فیلم

«چهارشنبه‌سوری» داستان دختر جوانی به نام روح‌انگیز است که خود را آماده ازدواج می‌کند و روز چهارشنبه‌سوری برای کار به خانه خانواده‌ای متوسط وارد می‌شود. مژده، خانم خانه، به رابطه همسر خود و زن همسایه مشکوک شده و زندگی خانواده در آستانه نابودی است. دست آخر مرد، به ظاهر در نظر همسرش تبرئه می‌شود و پیش از عید آشتی می‌کنند؛ هرچند تنهایی و دوری آدم‌های قصه ادامه خواهد داشت.

هدیه تهرانی چهارشنبه‌سوری

هفت دقیقه تا پاییز

فیلم «هفت دقیقه تا پاییز» به نویسندگی محسن تنابنده، کارگردانی علیرضا امینی و تهیه‌کنندگی سید جمال ساداتیان محصول سال ۱۳۸۸ است. در این فیلم علاوه بر هدیه تهرانی، محسن تنابنده، حامد بهداد و خاطره اسدی بازی می‌کنند. هدیه تهرانی برای بازی در «هفت دقیقه تا پاییز» نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد. همچنین محسن تنابنده برای بازی در این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

داستان فیلم

«هفت دقیقه تا پاییز» داستان مردی است که به خاطر کار همسرش میترا به شمال می‌روند و در راه تصادف می‌کنند و دخترش سارا بر اثر تصادف فوت می‌کند. از طرفی مریم خواهر میترا می‌خواهد از همسرش فرهاد طلاق بگیرد اما…

هفت دقیقه تا پاییز

فیلم‌نت سایت تماشای آنلاین و دانلود فیلم شما را به دیدن آثار هدیه تهرانی دعوت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *