فریمن؛ آزار جنسی و تولدی تلخ

مورگان فریمن متولد 1 ژوئن 1937

۱۱ خرداد ۱۳۹۷

مورگان فریمن امروز باید خیلی خوشحال باشد. امروز اول ژوئن روز خودش است. روزی که ۸۱ سال پیش به دنیا آمده و حالا برای هشتادویکمین بار آن را جشن خواهد گرفت. اما…

آزار جنسی مدتی هست که در آمریکا و به خصوص هالیوود داغ و پر بحث و جدل است. هر از چندی دو، سه زن افشا می‌کنند که از سوی همکاران مردشان در سال‌هایی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته‌اند.

هاروی واینستین تهیه‌کننده‌ای است که دامنه رسوایی‌های گسترده درباره آزار جنسی از او آغاز شد و حتی شرکت‌کنندگان در مراسم گلدن گلوب ۲۰۱۸ در اقدامی هماهنگ در اعتراض به این موضوع با لباس سیاه در این مراسم حاضر شدند.

مورگان فریمن

مورگان فریمن در روزهای منتهی به تولدش نباید خیلی حال خوبی داشته باشد آن هم وقتی که این افشاگری‌ها در خانه او را هم زده است. هشت زن به این بازیگر اتهام زده‌اند. زنی که در فیلمی با فریمن کار کرده گفته که در کنار او همه حواسشان بود لباس جلوباز، کوتاه یا چسبان نپوشند. هر چند چندین زن دیگر در مصاحبه‌ای شهادت داده‌اند فریمن همیشه در محیط حرفه‌ای رفتار مناسب داشته است.

فریمن با همه این حرف‌ها به طور رسمی عذرخواهی کرده است. او در بیانیه‌ای از همه کسانی که در کنار او احساس «ناراحتی و بی‌احترامی» کرده‌اند عذرخواهی کرده است. او گفته است: «هرکس که من را می‌شناسد یا با من کار کرده می‌داند من کسی نیستم که عمدا یا دانسته به کسی توهین کنم یا کاری کنم که احساس ناراحتی کند.» او همچنین اعلام کرده: «هیچ قصد» آزار زنان را نداشته است.

دختر میلیون دلاری

برنده اسکار سال ۲۰۰۵ این روزها هر چند حال خوبی ندارد اما او یکی از بازیگران بلند قد، توانا و اسم و رسم‌دار هالیوود است. بازیگری که اغلب کارگردان‌ها با خیالت راحت نقش بازیگر مکمل فیلم خود را به او می‌دهند.

«مهارت شهرنشینی» به کارگردانی جری شاتزبرگ اولین فیلمی است که فریمن به خاطر بازی در آن نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. او خودش بازی در این فیلم را نقطه عطفی در زندگی‌اش می‌داند. همین نامزدی را بعدها یک بار دیگر برای بازی در فیلم «رستگاری شاوشنگ» به دست آورد.

«رانندگی برای خانم دیزی» به کارگردانی بروس برسفورد فیلمی بود که مورگان فریمن در آن نقش اول را داشت و برای همین فیلم هم برای اولین بار نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد هر چند این جایزه نصیبش نشد اما پیشنهادهای جذاب‌تری را برای او به ارمغان آورد. در سال ۲۰۰۹ و با بازی در «شکست‌ناپذیر» ساخته کلینت ایستوود این نامزدی اسکار باز هم برایش تکرار شد.

«دختر میلیون دلاری» به کارگردانی کلینت ایستوود عاقبت برای مورگان فریمن افتخار آفرید و او را برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سال ۲۰۰۵ کرد.

«خلاف باعزت» به کارگردانی زک برف محصول سال ۲۰۱۷ است که فریمن در آن بازی کرده است و داستان سه دوست قدیمی است که دوران بازنشستگی خود را سپری می‌کنند.

خلاف باعزت

سایت فیلم خارجی، ایرانی، انیمیشن و همچنین سریال و تئاتر فیلم‌نت از شما دعوت می‌کند به دیدن آثار مورگان فریمن بنشینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *