مسعود کیمیایی؛ رفاقت‌های بی‌پایان

کیمیایی متولد ۷ مرداد ۱۳۲۰

۷ مرداد ۱۳۹۷

مسعود کیمیایی طرفدارانی دارد که تاب ندارند از گل نازک‌تر نثار فیلمساز عزیزشان شود. مسعود کیمیایی مخالفان سرسختی دارد که گاه با واژه‌ها و ترکیب‌هایی ناخوشایند او را مورد خطاب قرار داده‌‌اند. مسعود کیمیایی هواداران میانه‌رویی دارد که یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ.

مسعود کیمیایی با توجه و بی‌توجه به همه این دسته‌ها سال‌هاست که به سبک و سیاق خودش فیلم می‌سازد و قدمی از اصول‌های همیشگی، خاص و کمیابش عقب‌نشینی نکرده است. شناخت عمیقش از مردم کوچه و بازار، دیالوگ‌نویسی‌های شنیدنی و به یاد‌ماندنی، رفاقت‌های تمام‌نشدنی، عشق‌هایی بی‌نظیر و عصیان‌های سهمگین همه و همه جزیی جدایی‌ناپذیر از سینمای کیمیایی بوده و هست و انگار خواهد بود. آنچه هر علاقمند به سینمایی آن را بدون هیچ شرطی قبول دارد این است که جایگاه مسعود کیمیایی در سینمای ایران رفیع و غیرقابل چشم‌پوشی‌ است.

فیلم‌های مسعود کیمیایی

«بیگانه بیا» نام اولین فیلم سینمایی مسعود کیمیایی است که آن را در سال ۱۳۴۷، کارگردانی کرد. بهروز وثوقی، فرامرز قریبیان و جلال پیشوائیان در این فیلم بازی کردند. اکران «بیگانه بیا» برای کیمیایی موفق‌آمیز نبود و او سراغ ساخت دومین و البته یکی از مهم‌ترین آثار کارنامه‌ سینمایی‌اش و تاریخ سینمای ایران رفت.

«قیصر» در سال ۱۳۴۸ جلوی دوربین رفت. زمانی که مسعود کیمیایی ۲۸ سال سن داشت و این فیلم خیلی زود به یکی از مهم‌ترین فیلم‌های دوران خود تبدیل شد و تا به امروز از آن به عنوان یکی از اثرگذارترین فیلم‌های سینمای ایران یاد می‌شود. در «قیصر» بهروز وثوقی، ناصر ملک مطیعی، ایران دفتری، پوری بنایی، بهمن مفید، جمشید مشایخی، جلال پیشوائیان و شهرزاد نقش‌آفرینی کرده‌اند. داستان «قیصر» را دیگر همه می‌دانند؛ قیصر برای انتقام رفتاری که با خواهرش شده، شخصا دست به کار می‌شود…

«رد پای مرگ» در سال ۱۳۷۰ ساخته شده است. فرامرز قریبیان، گلچهره سجادیان، نیکی کریمی، منوچهر حامدی، جلال مقدم و سعید پیردوست در این فیلم بازی کرده‌اند و داستان فیلم‌ همان تم آشنای سینمای مسعود کیمیایی است؛ انتقام شخصی.

«تجارت» محصول سال ۱۳۷۳ است. کیمیایی در این فیلم داستان پدر و پسری را با بازی فرامرز قریبیان و پولاد کیمیایی روایت می‌کند. پدر و پسری که بعد از سال‌ها دوری، در محل اقامت پسر، همدیگر را ملاقات می‌کنند. پدر که در زندگی خانوادگی‌اش شکست خورده، از دیدن اوضاع خوب فرزندش خوشحال می‌شود. اما خیلی زود مشکلات عجیب و غریب زندگی او خود را آشکار می‌کنند؛ مشکلاتی که آنها را تا پای جان درگیر می‌کند.

«سلطان» دومین فیلمی است که فریبرز عرب‌نیا در سال ۷۵ و بعد از ضیافت در آن بازی کرد. این فیلم کیمیایی برگ برنده‌ای هم برای اولین بار به سینمای ایران معرفی کرد؛ هدیه تهرانی. رضا کیانیان و پولاد کیمیایی دیگر بازیگران «سلطان» هستند. «سلطان» داستان عشقی بی‌سرانجام است.

«سربازهای جمعه» در سال ۸۲ جلوی دوربین رفت. این فیلم داستان چند سرباز است که یک روز جمعه به همراه گروهبان خود به شهر می‌آیند. این روز تعطیل اما برای آنها حوادثی تازه در پی دارد. بهرام رادان، محمدرضا فروتن، پژمان بازغی، پولاد کیمیایی، مریلا زارعی، بیژن امکانیان و اندیشه فولادوند در «سربازهای جمعه» بازی می‌کنند. «سربازهای جمعه» در بیست‌ودومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و مریلا زارعی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل زن را دریافت کرد.

«حکم»، «رئیس»، «محاکمه در خیابان»، «جرم» و «متروپل» فیلم‌های از کیمیایی هستند که میان سال‌های ۸۳ تا ۹۲ جلوی دوربین رفته‌اند.

«قاتل اهلی» تازه‌ترین اثر مسعود کیمیایی است که سال گذشته در سینماها اکران شد. پرویز پرستویی، امیر جدیدی، پگاه آهنگرانی، پرویز پورحسینی، حمیدرضا آذرنگ، لعیا زنگنه و پولاد کیمیایی در این فیلم بازی می‌کنند. اختلافات پرویز پرستویی و مسعود کیمیایی هم از حاشیه‌های اکران «قاتل اهلی» بود.

تماشای آنلاین و دانلود فیلم از این کارگردان قدیمی و تاثیرگذار در فیلم‌نت امکان‌پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *