«فصل هرس» اعتماد ناتمام

اعتماد برای راستی‌آزمایی

۲۲ شهریور ۱۳۹۶

فیلم‌های مستند معمولا درباره‌ زندگی چهره‌های مشهور سیاسی، فرهنگی و علمی ساخته می‌شوند و جزء محبوب‌ترین گونه‌های فیلم مستند هستند. این مستندها بسیار هم به دل مخاطب می‌نشیند چرا که بیننده با تماشای آنها می‌تواند در زمانی کوتاه چهره‌ی محبوب و مشهور خود را در حال حرف زدن و انجام کارهای روزمره ببیند.

فیلم‌ها و عکس‌هایی از زمان کودکی و جوانی او تماشا کند و اطلاعاتی درباره‌ی آثار و نقش تاریخی او از زبان راوی فیلم یا خود شخص کسب کند، مراحل و چگونگی طی کردن پله‌های ترقی را ببینند و …

علاوه بر این نوع دیگری از مستند وجود دارد که تازه می‌خواهد شخص، نهاد، خدمت یا اثری که خلق شده را معرفی کند. با علم به اینکه مستند قصه‌ای واقعی برای سرگرم کردن مخاطب نیست و دوربین مستند ساز بیشتر به دنبال تلخی‌های جامعه است، این تازه وارد در دنیای مخاطب باید به اندازه‌ای جذاب و تاثیرگذار باشد که مخاطب را مشتاق دیدن مراحل مختلف و روند کار نگه دارد.

با توجه به اینکه در ابتدای این گونه مستندها زندگی یک آدم به ظاهر معمولی را می‌بینیم دستاورد او باید آنقدر منحصر به فرد و تامل برانگیز باشد که در ذهن بیننده کنجکاور مستند ماندگار شود و سپس ارزش به یادگار ماندن برای نسل‌های بعد را داشته باشد.

مستند «فصل هرس» ساخته لقمان خالدی داستان شخصی به نام قاسم تک دهقان است که چند سال روی یک داروی گیاهی ضد سرطان تحقیق می کند و به دنبال ثبت آن است اما هیچ کس را قابل اعتماد نمی داند. جز پزشکی که برای راستی آزمایی حاضر به آزمایش داروی او می شود.
دیدن این مستند مانند مرور خبرهایی است که به طور رسمی منتشر نشده و ناگفته‌هایی را از زبان خود شخص و بی‌واسطه به مخاطب می‌گوید.

مستند «فصل هرس» برای مشاهده و دانلود در سامانه فیلم‌نت موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *