مایکل آپتد؛ ۴۹ سال بالا و پایین

آپتد و داستان ۱۴ بچه

۶ مرداد ۱۳۹۷

مایکل آپتد ساخت مجموعه مستندهای «UP» را از سال ۱۹۶۴ آغاز کرد. زمانی که تنها ۲۳ سال داشت و این اواخر در مصاحبه‌ای گفته است که امیدوار است این روند هر هفت سال یک بار را ادامه دهد و «۸۴UP» را در ۹۹ سالگی‌اش بسازد!

«UPSeries» مجموعه مستندهایی است که آپتد آنها را با ۱۴ بچه هفت ساله آغاز کرد و در طی سال‌های متمادی و در واقع هر هفت سال یک بار و همراه با بزرگ شدن و رشد کردن هر کدام از این کودکان آنها را جلوی دوربین برد. هر کدام از این بچه‌ها از یک طبقه اجتماعی و اقتصادی در بریتانیا انتخاب شدند و هدف مستندها این پیش فرض صریح بود که طبقه اجتماعی و اقتصادی‌شان آینده آنها را تعیین خواهد کرد!

مجموعه مستندهای «UP» در فیلم‌نت سایت فیلم مستند و تماشای آنلاین فیلم فراهم است. مستندهایی که الهام‌بخش بودند و در کشورهایی همچون بلژیک، کانادا، دانمارک، آلمان، ایتالیا، ژاپن، آمریکا و… هم ساخته شدند.

«UP» و مرور زندگی ۱۴ بچه از زمان کودکی و آنچه بعدها شدند خواندنی، دیدنی و شنیدنی است.

اندرو

اندرو برکفیلد یکی از سه بچه‌ای بود که از مدرسه پیش‌آمادگی در منطقه کنزینگتون لندن انتخاب شد. وقتی در سن هفت سالگی از او پرسیده شد که آیا روزنامه می‌خواند و اگر جوابش مثبت است چه روزنامه‌ای؟ جواب داد که او روزنامه فایننشیال تایمز را می‌خواند. هر چند بعدها اندرو گفت که پاسخی را داده است که پدرش به او گفته! اندرو به همراه چارلز و جان سه بچه‌ای بودند که می‌دانستند به چه مدرسه و دانشگاهی خواهند رفت. اندرو مشاور شد، ازدواج کرد و خانواده خودش را تشکیل داد. او در میان سه بچه تنها کسی بود که در تمامی قسمت‌های مجموعه مستند «UP» از اولین قسمت با نام «Seven Up» که مستندی ۳۹ دقیقه‌ای بود، دومین قسمت با نام «۷Plus Seven» و تا جدیدترین آن حضور دارد.

مستندهای UP

چارلز

چارلز فورنوکس که پیش‌تر گفته بود برای ادامه تحصیل به آکسفورد خواهد رفت بعدها به جای آن به دانشگاه دورهام رفت هرچند تحصیلات تکمیلی‌اش را در آکسفورد دنبال کرد. او طی سال‌ها به عنوان روزنامه‌نگار در موقعیت‌های مختلف کار کرد. از جمله چارلز به عنوان تهیه‌کننده با بی‌بی‌سی همکاری کرده است و در سال ۲۰۰۳، در تهیه مستند «لمس خلاء» (Touching the Void) حضور داشته است. چارلز بعد از سومین قسمت مجموعه «UP» با عنوان «۲۱UP» از حضور در ادامه این مجموعه انصراف داد. در سال ۲۰۰۵، مایکل آپتد در مصاحبه‌ای مدعی شد که چارلز او را تحت تعقیب قضایی قرار داده است. دلیلش هم این بوده که آپتد از حذف تصویر‌های چارلز در سکانس‌های آرشیوی قسمت «۴۹UP» خودداری کرده است. همچنین مایکل آپتد با کنایه به این موضوع اشاره کرد که چارلز تنها کسی بوده که حضور در مجموعه مستند «UP» را ادامه نداده است. در زمان ساخت قسمت «۵۶UP» تمامی ارجاعات به چارلز در این مستند حذف شد مگر تصویرهایی سریع و گذرا که او و اندرو و جان با هم حضور داشتند.

جان

جان بریزبی به آکسفورد رفت و وکیل دعاوی شد. با کلر دختر دونالد لوگان، سفیر سابق در بلغارستان ازدواج کرد. بریزبی خودش را وقف خیریه‌های مربوط به بلغارستان می‌کند و امیدوار است زمین خانواد‌گی‌شان را در آنجا احیا کند. جان نتیجه تودور بورموف اولین نخست وزیر بلغارستان است. او در قسمت «۳۵UP» می‌گوید که تنها دلیل شرکت او در این مستندها این است که تبلیغات بیشتری برای خیریه‌های منتخبش انجام دهد. جان در مستند «۵۶UP» به انتقاد از مایکل آپتد می‌پردازد. او معتقد است که آپتد تصویری که از او ارائه می‌دهد مربوط به طبقه ممتاز و بالای اجتماعی است. جان می‌گوید وقتی ۹ ساله بوده پدرش را از دست داده و مادرش برای اینکه او را به مدرسه خصوصی بفرستد مجبور بوده است کار کند و برای رفتن به دانشگاه آکسفورد بورسیه شده است.

سوزی

سوزان (سوزی) لاسک از خانواده‌ای ثروتمند می‌آید. خانواده‌اش در زمان مستند «۷Plus Seven» از یکدیگر جدا شدند. او در ۱۶ سالگی مدرسه را ترک کرد و تصمیم گرفت به پاریس برود. در ۲۱ سالگی، سوزی عقیده‌ای بسیار منفی درباره ازدواج و پدر و مادر شدن داشت هر چند نظرش خیلی زود و به طرز چشمگیری تغییر کرد. در زمان ساخت مجموعه «۲۸UP» او با داشتن دو پسربچه ازدواج کرد و معتقد بود که ازدواجش برایش خوش‌بینی و شادی به همراه داشته است هر چند همین‌ها در مستندهای بعدی مشهود نیست. سوزی در مستند «۷Plus Seven» گفت که فکر می‌کند پروژه مایکل آپتد «بی‌معنی و احمقانه» است. نکته‌ای که باز هم در قسمت «۲۱UP» آن را تکرار کرد. در مستند «۴۹UP» اطمینان داد که دیگر در این مستندها حضور نخواهد داشت اما در قسمت «۵۶UP» سوزی اقرار به تعهد نسبت به این پروژه کرد صرف‌نظر از اینکه چه احساسی نسبت به آن دارد.

جکی

جکی بست یکی از سه دختری است (به همراه لین و سو) که از یک مدرسه ابتدایی در منطقه کارگرنشین در شرق لندن برای این مستندها انتخاب شد. او در ۱۹ سالگی ازدواج کرد، شغل‌های مختلفی تجربه کرد، طلاق گرفت، دوباره ازدواج کرد، به اسکاتلند رفت، دوباره طلاق گرفت و به تنهایی سه پسرش را بزرگ کرد. در زمان مستند «۵۶UP» جکی مزایای ناتوانی برای ۱۴ سال دریافت کرد. خانواده‌اش با او ماندند و در کنار هم در اسکاتلند زندگی می‌کنند.

مستندهای UP

لین

لین جانسون همچون جکی و سو به یک مدرسه ابتدایی رفت. در ۱۹ سالگی ازدواج کرد، صاحب دو دختر شد و در ۲۱ سالگی به عنوان کتابدار کودکان مشغول به کار شد. بعدها کتابدار مدرسه شد و در این شغل باقی ماند هر چند مدتی بعد به دلیل کاهش بودجه از کار برکنار شد. در مستند «۵۶UP» او همچنان معتقد بود که شغلش به عنوان کتابدار بسیار ارزشمند است و کمک کرده است که به زندگی‌اش معنا دهد. لین مادربزرگ سه بچه شد و ازدواجش با شوهرش راس پابرجا ماند. او در می سال ۲۰۱۳ بعد از یک دوره کوتاه بیماری از دنیا رفت.

سو

سو دیویس مانند جکی و لین در یک مدسه ابتدایی درس خواند. در ۲۴ سالگی ازدواج کرد و پیش از طلاقش صاحب دو فرزند شد. او با دوست پسر کنونی‌اش به مدت ۱۴ سال نامزد بوده است. سو به عنوان رئیس دانشگاه کوئین مری لندن کار می‌کند برخلاف اینکه خودش به دانشگاه نرفته است.

تونی

تونی واکر از یک مدرسه ابتدایی در منطقه ایست اند لندن انتخاب شد و به همراه دوست دخترش میشل معرفی شد. او در ۷ سالگی دوست داشت سوارکار شود. در ۲۱ سالگی شانس به او روی آورد و قبل از اینکه سوارکاری را رها کند در سه مسابقه شرکت کرد. تونی افتخار می‌کرد که در مقابل لیستر پیگوت مسابقه داده است. او بعدا به عنوان راننده تاکسی در لندن مشغول به کار شد و زندگی راحتی را برای خودش و خانواده‌اش فراهم کرد. رویای بعدی تونی بازیگر شدن بود و از سال ۱۹۸۶ در چند برنامه تلویزیونی حضور داشت. در مستند «۲۸UP» دبی همسر تونی سومین فرزندش را باردار بود و او در قسمت «۳۵UP» فاش کرد که آن بچه را از دست داده و البته یکی دیگر را توی راه دارد. او اعتراف کرد که از دست دادن سومین فرزندشان استرس زیادی را به رابطه‌شان وارد کرده است. در همین مستند تونی اقرار کرد که رابطه تک همسری اذیت‌کننده است و در قسمت «۴۲UP» او عملا مرتکب خیانت شده بود که البته تونی و همسرش آن را پشت سر گذاشته و حالا با یکدیگر هستند. از زمان همین قسمت آنها به اسکس نقل مکان کردند و او از زمان مستند «۴۹UP» دو خانه دارد که شامل یک خانه برای تعطیلات در اسپانیاست.

مستندهای UP

پل

پل کلیرمن در هفت سالگی در مدرسه‌ای خیریه و شبانه‌روزی بود. والدینش از یکدیگر جدا شده بودند و او با پدرش زندگی می‌کرد. پس از قسمت «Seven UP» به همراه پدر و نامادری‌اش به استرالیا نقل مکان کردند همان جایی که او تا به حال در ملبورن اقامت کرده است. پل در ۲۱ سالگی موهای بلند و دوست دختری داشت که بعدا با او ازدواج کرده و تا امروز هم با او مانده است. بعد از ترک مدرسه به عنوان آجرچین مشغول به کار شد و بعد هم بیزینس خودش را ایجاد کرد. در قسمت «۴۹UP» او در یک شرکت طراحی نشان مشغول به کار بود. در مستند «۵۶UP» پل به همراه همسرش سوزان در روستایی محلی و خلوت شروع به کار کرد. او کارهای نظافت، تعمیر و نگهداری واحدها و باغچه‌های کوچک را انجام می‌دهد.

سایمون

سایمون باسترفیلد همانند پل از یک مدرسه خیریه انتخاب شد و تنها شرکت‌کننده دو رگه این مستندهاست. او هیچ وقت نفهمید پدر سیاه‌پوستش چه کسی است. در زمان مستند «۷Plus Seven» سایمون خانه خیریه را ترک کرد تا با مادرش زندگی کند. افسردگی مادر دلیل خانه ماندن سایمون عنوان شد. در زمان فیلمبرداری «۳۵UP» او در حال طلاق گرفتن از همسر اول و مادر پنج فرزندش بود و تصمیم گرفت در این فیلم شرکت نکند. سایمون برای «۴۲UP» و «۴۹UP» برگشت؛ همان وقتی که با یک پسر و یک دختر خوانده دوباره ازدواج کرده بود. در مستند «۵۶UP» سایمون برای نداشتن تحصیلات رسمی افسوس می‌خورد همان چیزی که فکر می‌کند طی سال‌ها درآمدش را محدود کرده است. او با خوشحالی متاهل مانده است و منتظر فصل بعدی زندگی‌اش است.

نیک

ویلیام نیکلاس (نیک) هیچون در مزرعه‌ای محقر در روستای کوچک آرنکلیف در منطقه یورکشایر دیلز بزرگ شده است. در مدرسه‌ای که چهار مایل تا خانه‌شان فاصله داشت تحصیل کرد و ار دانشگاه آکسفورد فارغ‌التحصیل شد. به آمریکا رفت تا به عنوان فیزیکدان هسته‌ای مشغول به کار شود. نیک با مهاجر بریتانیایی دیگری ازدواج کرد. همان کسی که در مستند «۲۸UP» از اظهارنظرهایی که از بینندگان دریافت کرده بود ناراحت شد. همان‌هایی که ظاهرا نتیجه گرفته بودند این ازدواج محکوم به شکست است. او حضور در «۳۵UP» و «۴۲UP» را نپذیرفت. در زمان «۴۹UP» این زوج از یکدیگر جدا شدند و نیک دوباره ازدواج کرد؛ این بار با کریس برانر کسی که ۱۰ سال از او بزرگتر بود و در منیاپولیس تدریس می‌کرد. در حال حاضر نیک در دانشگاه ویسکانسین مدیسون استاد دپارتمان مهندسی کامپیوتر و برق است.

مستندهای UP

پیتر

پیتر دیویس هم همانند نیل به مدرسه طبقه متوسط در حومه لیورپول رفت و می‌خواست مثل نیل فضانورد شود. در ۲۸ سالگی معلم کم درآمد و ظاهرا ناامیدکننده مدرسه بود. پیتر بعد از «۲۸UP» این مجموعه را به خاطر تشکیل کمپینی بر علیه او به دلیل انتقاداتش از حکومت مارگارت تاچر رها کرد. در مستند «۴۲UP» مشخص شد که او طلاق گرفته، در رشته حقوق تحصیل کرده، وکیل شده، دوباره ازدواج کرده، بچه دارد و به لیورپول بازگشته است. او با یک غافلگیری در «۵۶UP» برگشت تا گروه موسیقی‌اش را تبلیغ کند.

نیل

نیل هیوز از حومه شهر لیورپول شاید غیرقابل‌ پیش‌بینی‌ترین عضو این مجموعه باشد. در هفت سالگی او بامزه و سرشار از امید و زندگی بود. نیل در زمان مستند «۲۱UP» در خانه‌ای تصرفی (خانه‌های تصرفی خانه‌هایی هستند که متعلق به شخص نیست و او آنها را اشغال کرده) در لندن زندگی می‌کرد، بعد از یک ترم دانشگاه را رها کرده و کاری را در زمینه ساخت سایت پیدا کرده بود. در طول مصاحبه او در وضعیت آشفته‌ای قرار داشت. در ۲۸ سالگی در اسکاتلند زندگی می‌کرد اما بی‌خانمان بود. در ۳۵ سالگی‌ در خانه‌هایی که توسط شهرداری ساخته شده در جزایر شتلند در شمال ساحل اسکاتلند زندگی می‌کرد و در پانتومیم‌های محلی شرکت می‌کرد. در زمان مستند «۴۲UP» نیل در آپارتمان بروس در لندن زندگی می‌کرد و بروس برایش منبع حمایت عاطفی شده بود.

بروس

بروس بالدن هنگامی که بچه بود دلواپس فقر و تبعیض نژادی بود و قصد داشت مبلغ مذهبی شود. بروس در هفت سالگی گفت که بزرگ‌ترین خواسته‌اش دیدن پدرش است. پدر او سرباز بود. بروس در دانشگاه آکسفورد ریاضی خواند و از تحصیلاتش برای تدریس در ایست اند لندن و شهر سیلهت در بنگلادش استفاده کرد. او پیش از مستند «۴۲UP» ازدواج کرد. مایکل آپتد قانون ساختن هر هفت سال فیلم‌هایش را شکست تا عروسی بروس را به فیلمی تبدیل کند که نیل هم در آن حضور داشت. عاقبت بروس از تدریس در ایست اند خسته شد. او در حال حاضر در سنت آلبانز، مدرسه‌ای معتبر در هرتفوردشایر تدریس می‌کند. او در فاصله بین مستندهای «۴۲UP» و «۴۹UP» صاحب دو پسر شد و با همکار معلمش با خوشحالی ازدواج کرد. در مستند «۵۶UP» بروس اعتراف کرد هنوز برایش سخت است که درونی‌ترین احساساتش را به ویژه به همسرش ابراز کند اما با شادمانی پدر و شوهر فداکاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *