مک دونا؛ کارگردان و نمایش‌نامه‌نویس

مارتین مک دونا کارگردان «در بروژ» فراموش‌نشدنی

۶ خرداد ۱۳۹۷

مارتین مک دونا را شاید نشناسید؛ اسمش آن قدرها معروف نیست اما فیلم‌هایش و حتی نمایشنامه‌هایش جلوتر از خودش اسم و رسمی دارند و به محض آنکه نام آنها را بشنوید و بخوانید یادتان می‌آید که نمایشی یا فیلمی یا نمایشنامه‌ای از این نویسنده و کارگردان ایرلندی – بریتانیایی را دیده و خوانده‌اید.

فیلم‌های مارتین مک دونا

«شش لول» فیلمی کوتاه است که اولین ساخته مک دونا محسوب می‌شود. این کارگردان جوان و ۴۸ ساله علاوه بر این سه فیلم بلند سینمایی را نوشته و کارگردانی کرده است.

شش لول

 

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» را اگر ندیده‌اید حتما اسمش را شنیده‌اید. حتی اگر پیگیر مراسم‌های جوایز سینمایی نباشید باز هم نمی‌توانید اسکار را نادیده بگیرید. همین چند ماه پیش و در نودمین دوره جوایز اسکار در سال ۲۰۱۸ این فیلم تازه مارتین مک دونا در چندین رشته نامزد شد و عاقبت هم دو اسکار با ارزش نصیبش شد. فرانسیس مک دورمند اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن و سم راکول اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کردند. همچنین بهترین فیلم، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی دیگر بخش‌هایی بودند که «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» در آنها نامزد دریافت جایزه شد. این فیلم تحسین بسیاری از منتقدان را به همراه داشت و خیلی‌ها آن را یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۷ دانسته‌اند.

داستان فیلم

«سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» داستان مادری است که با اجاره سه تابلوی بزرگ تبلیغاتی تلاش می‌کند به روش خودش توجه پلیس و مردم را به قتل فجیع دخترش جلب کند. هیچ کس در این مسیر با او همراه نمی‌شود اما دست از تلاش برنمی‌دارد. در این حین رئیس پلیس شهر ابینگ هم به سرطان مبتلاست و نمی‌خواهد روزهای آخر عمرش دچار حاشیه و دردسر باشد…

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

هفت روانی «Seven Psychopaths»

فیلم «هفت روانی» سومین اثر مک دوناست که در سال ۲۰۱۲ ساخته شده است. «هفت روانی» فیلمی در سبک کمدی سیاه است که در آن کالین فارل، ابی کورنیش، وودی هارلسون و… بازی می‌کنند. مک دونا روایتی جذاب و دوست‌داشتنی را برای به تصویر کشیدن دنیای گنگستری فیلمش با شوخی‌هایی به جا برگزیده است.

داستان فیلم

«هفت روانی» ماجرای نویسنده‌ای است که برای نوشتن یک فیلمنامه به سراغ یکی از دوستانش که شغلش دزدیدن سگ‌هاست می‌رود. او به ازای دریافت مبلغی پول سگ‌ها را به صاحبانش بازمی‌گرداند اما در این بین سگ یک گنگستر خطرناک و بی‌رحم را می‌دزدد که برایش دردسرهای زیادی ایجاد می‌کند.

هفت روانی

در بروژ «In Bruges»

فیلم «در بروژ» معروف‌ترین و تحسین‌شده‌ترین فیلم مارتین مک دوناست. این فیلم در سال ۲۰۰۸ ساخته شد و اتفاقات آن در شهر زیبای بروژ در بلژیک می‌گذرد. «در بروژ» برنده بهترین فیلمنامه اوریجینال در جوایز بفتا شد. همچنین نامزدی بهترین فیلم کمدی یا موزیکال گلدن گلوب را به دست آورد. کالین فارل هم بهترین بازیگر بخش کمدی و موزیکال گلدن گلوب شد.

داستان فیلم

«در بروژ» ماجرای ری و کن دو گنگستری است که طبق دستور مافوق خود برای ماموریت به بروژ می‌روند اما ری در بروژ عاشق دختری می‌شود و…

در بروژ

تماشای آنلاین فیلم‌های این کارگردان کم‌کار را در فیلم‌نت از دست ندهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *