«ویلایی‌ها» جایی برای بی‌تابی

با «ویلایی‌ها» بدون نیاز به سلاح درگیر جنگ شوید

۵ مهر ۱۳۹۶

ویلایی‌ها اولین فیلم سینمایی منیر قیدی است. قیدی پیش از این در کنار کارگردان‌های بزرگ سینمای ایران همچون ابراهیم حاتمی‌کیا درفیلم‌های «به نام پدر» و «ارتفاع پست» همچنین در فیلم‌های خوش ساختی مانند «خیلی دور خیلی نزدیک» دستیار کارگردان بوده است.

منیر قیدی در «ویلایی‌ها» با نگاهی جدید و بکر به موضوع قدیمی دفاع مقدس پرداخته است. دوربین فیلم‌ساز در این فیلم به جای جبهه‌های جنگ سراغ خانواده‌های تنهایی رفته است که پشت جبهه منتظر نامه، خبر یا حتی پلاک و جنازه‌ عزیزانشان هستند.

«ویلایی‌ها» دنیایی است زنانه اما پر از اضطراب و بی‌خبری که همه‌ی ساکنانش خواسته یا ناخواسته درگیر مقاومت شدند، اما بدون سلاح. با وجود اینکه فیلم در ژاتر دفاع مقدس ساخته شده، اما محور داستان تقابل دو نفر از دونسل است. مادرشوهر با بازی ثریا قاسمی و عروس با بازی طناز طباطبایی.

مادری که به هوای دیدن یا شنیدن خبری از فرزندش خودش را به خطر انداخته و ساکن منطقه جنگ‌زده شده و عروسی که برای آینده بهتر فرزندانش حاضر است همسرش را ترک کند. همینطور که داستان این دو قهرمان داستان پیش می‌رود، فیلم  خرده داستان‌های دیگری را هم نشان می‌دهد که پرداختن به آنها لحظات حساس فیلم را می‌سازد و بیننده را لحظه‌ای راحت نمی‌گذارد.

وجود این داستان‌ها که مانع یکنواخت شدن فیلم می‌شود، بیننده را با تک تک شخصیت‌ها همراه می‌کند که منتظر خبر بماند، متاثر شود، خوشحال شود و نفس راحت بکشد، البته که کارگردان مدیریت این خرده داستان‌ها را به شخصیت خانم خیری با بازی پریناز ایزدیار سپرده است، شخصیتی که خودش هم درگیر یکی از این داستان‌هاست.

«ویلایی‌ها» اولین بار در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر اکران شد و علاوه نامزد شدن در هشت عنوان و کسب سه جایزه، با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شد. این جوایز عبارتند از سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به ثریا قاسمی که بار دیگر ثابت کرد که از بهترین‌های سینمای ایران است. سیمرغ بهترین جلوه‌های ویژه بصری به محمد قاسمی و شاید باارزش‌ترین جایزه را منیر قیدی برای استعداد درخشان بهترین فیلم اولی کسب کرده باشد که سینمای ایران را به وجود یک فیلم‌ساز زن موفق امیدوار کرد.

منیر قیدی به همراه ارسلان امیری فیلم‌نامه این اثر را نوشتند و تهیه‌کنندگی ان به عهده سعید ملکان بود.

فیلم «ویلایی‌ها» برای مشاهده و دانلود علاقمندان در سامانه فیلم‌نت قرار دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *