فیلم های رکورددار جایزه اسکار

منتخبین بیشترین جایزه اسکار

۲۱ بهمن ۱۳۹۶

در تاریخ پر فراز و نشیب مراسم جوایز آکادمی علوم و هنرهای تصاویر سینماگران، دست اندرکاران صنعت سینما، رسانه‌ها و در آخر علاقه‌مندان به این رویداد سینمایی شاهد رقابت نزدیک چهره‌های سرشناس و تازه‌کار در این عرصه بودند و در بیشتر موارد نتایج باعث شگفتی مخاطب‌های اسکار و حتی برگزیدگان شد. یکی از این اتفاق‌ها دریافت اسکار توسط شخصی بود که بارها نامش در این مراسم برده شده یا حتی موفق به کسب جایزه بود. در لیست زیر نگاهی می‌اندازیم به رکورد داران مراسم اسکار:

اسکار بهترین بازیگر مرد

در بین بازیگران به‌نام و مشهوری که در هالیوود نقش آفرینی می‌کنند، نام چند نفر به عنوان اسطوره بازیگری و رکورددار جایزه اسکار به چشم می‌خورد. البته هیچ یک از آنها تا کنون بیش از سه اسکار را کسب نکرده است. دنیل دی لویس برای بازی در سه فیلم «پای چپ من»، «خون به پا خواهد شد» و «لینکلن»، والتر برنان برای نقش آفرینی در «بیا و بگیرش»، «کنتاکی» و «غربی» و بالاخره جک نیکلسون معروف برای ایفای نقش‌های ماندگار در «دیوانه از قفس پرید»، «شرایط مهرورزی» و «بهتر از این نمیشه» جایزه اسکار را به خود اختصاص دادند.

اسکار بهترین بازیگر زن

کاترین هپبورن (۱۹۰۷-۲۰۰۳) بازیگر سنت شکن و مستقل هالیوود با چهار جایزه اسکار بهترین بازیگر زن، در بین بازیگران زن و مرد هالیوود و جهان رکورد دار است. او این جوایز را برای بازی در «شکوه صبح»، «حدس بزن چه کسی برای شام می آید؟»، «شیر در زمستان» و «کنار برکه طلایی» کسب کرده است.

بعد از او نام مریل استریپ در میان لیست نامزدها و دریافت کنندگان اسکار به چشم می‌خورد. استریپ که هم اکنون ۶۸ سال دارد توانسته در مجموع ۲۰ نامزدی برای بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر نقش مکمل به نام خود ثبت کند. از بین این عناوین او دو بار برای فیلم‌های «انتخاب سوفی» و «بانوی آهنی» موفق به کسب اسکار بهترین بازیگر زن شد و یک برای بازی در «کرامر علیه کرامر» جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کرد.

اسکار بهترین کارگردانی

جان فورد (۱۸۹۴-۱۹۷۳) کارگردان ایرلندی تبار هالیوود رکورد دار کسب اسکار کارگردانی در بین سینماگران دنیا است. فورد شش جایزه اسکار در کارنامه دارد که چهار جایزه آن مربوط به کارگردانی فیلم‌های «خبرچین»، «خوشه‌های خشم»، «چه سرسبز بود دره من» و «مرد آرام» است. شهرت او علاوه بر کارگردانی به تصویر کشیدن رمان‌‌هایی مانند خوشه‌های خشم بود.

رکورد بیشترین تعداد نامزد دریافت جایزه اسکار

در بین افراد و کمپانی‌هایی که در این رویداد سینمایی رکورد دار نامزدی و دریافت جایزه بودند نام جان ویلیامز به چشم می‌خورد، آهنگساز افسانه‌ای که ساخت آهنگ «جنگ ستارگان» را در کارنامه دارد. ویلیامز تا کنون ۵۰ بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.

در میان کمپانی‌ها نیز والت دیزنی با ۵۹ نامزدی و کسب ۲۲ جایزه در میان هم رده‌های خود رکورد دار است.

فیلم رکورددار بیشترین جایزه اسکار

در میان فیلم‌های شرکت کننده در مراسم جوایز آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک یا اسکار، نام تعدادی فیلم ماندگار شده است، چه به واسطه بازیگری و کارگردانی، جلوه‌های ویژه و صدابرداری. ماندگاری این فیلم‌ها البته به دلیل خوش ساخت بودن در همه زمینه‌ها مانند صدا، تصویر، موزیک، طراحی لباس، گریم و سایر موارد است. در میان آنها سه فیلم «بن هور» محصول ۱۹۵۹، «تایتانیک» محصول ۱۹۹۷ و  «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه» ساخته سال ۲۰۰۳ هر کدام با دریافت ۱۱ جایزه اسکار در صدر جدول فیلم‌های ماندگار اسکار قرار دارند.

برای مشاهده آنلاین و دانلود فیلم‌های ۲۰۱۷ به سایت فیلم نت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *