انسانی به نام «سامورایی سپیده دم»

فیلم The Twilight Samurai

۶ دی ۱۳۹۶

فیلم سامورایی سپیده دم یا سامورایی گرگ و میش به کارگردانی یوجی یامادا از جمله آثار ماندگار سینمای ژاپن است که به فرهنگ کهن و غنی این کشور پرداخته است.

یوجی یامادا که اکنون هشتمین دهه زندگی پربار خود را پشت سرمی‌گذراند در سال ۲۰۰۲ اقدام به ساخت سه‌گانه‌ای کرد که در آن مضامین انسانی را در قالب زندگی سامورایی‌ها به بیینده نشان داد.

یامادا در سه‌گانه سامورایی سپیده دم The Twilight Samurai) 2002)، تیغ پنهان The Hidden Blade) 2004) و عشق و شرافت Love and Honor) 2006) جامعه مدرن و فئودال ژاپن را زیر سوال برده و با پرداختن به زندگی شخصی سامورایی‌ها، اخلاق، اندیشه‌ها و اعتقادات آنها تعهد خود را به سنت‌های کهن یادآوری می‌کند.

در فیلم The Twilight Samurai کارگردان به جای نشان دادن مهارت سامورایی‌ها در جنگیدن و شمشیر زدن، بیینده را به خلوت آنها می‌برد به جایی که در کنار اعضای خانواده هستند و دغدغه آینده فرزندان را دارند.

آنچه عموما از فیلم‌های سامورایی به یاد می‌آوریم افرادی کم حرف هستند، که با شمشیر به میدان جنگ می‌روند و می‌کشند یا کشته می‌شوند، اما سامورایی داستان یامادا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، آنهم در قالب یک پدر یک دوست، یک هم رزم و یک شهروند عادی، او مجبور شده به شغلی سخیف تن دهد اما اعتراضی ندارد و ترجیح می‌دهد آرام بی‌دردسر کاری را انجام دهد که به او و هم‌رزمانش در آشپزخانه دربار محول کرده‌اند.

خلاصه فیلم The Twilight Samurai

در داستان فیلم«سامورایی سپیده دم» قهرمان مانند اکثر فیلم‌های این کارگردان یک سامورایی است اما آرام و سربه زیر که پیش مرگ اربابش است و تنها کارش این است غذای او را امتحان کند که مسموم نباشد. او به همراه دو دختر و مادر پیر خود زندگی می‌کند و امرار معاش و کسب درآمد ناچیز تنها دغدغه اوست تا اینکه مجبور به خوردن غذایی مسموم می‌شود.

این کارگردان کهنه‌کار سینمای ژاپن با استفاده از طیف‌های رنگی خاموش در پوشش بازیگران، مکان‌ها و روستای محل زندگی شخصیت‌ها و کل داستان حال و هوای جبر حاکم بر زندگی قهرمان داستانش را به زیبایی به تصویر کشیده است و سنت رو به زوال همان نکته‌ایست که یومادا بر آن تاکید دارد.

نقد فیلم The Twilight Samurai

در داستان «سامورایی سپیده دم» دنیا را از زاویه دید دختربچه‌ای می‌بینیم که با عشق از پدر سامورایی خود یاد می‌کند و اما صدای راوی همان دختربچه در کهن‌سالی است که همچنان یاد پدر او را سرشار از غرور می‌کند.

در یکی از نقدهای فیلم «سامورایی سپیده دم» آمده است که: “این سامورایی فقیر و درمانده با جبر زمانه کنار می‌آید اما اصالت خود را فراموش نمی‌کند”، توصیفی است از زندگی خود یامادا، کارگردانی که بیش از پنج دهه برای سینمای ژاپن افتخار کسب کرده‌است.

«سامورایی سپیده دم» علاوه بر نامزدی اسکار در مراسم آکادمی فیلم ژاپن (Nippon) موفق به کسب ۱۲ عنوان جایزه شد.

علاقمندان به دانلود و تماشای آنلاین فیلم‌های کلاسیک جهان می‌توانند فیلم «سامورایی گرگ و میش» را در سایت فیلم نت مشاهده کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *