نقد سینما از زبان پویان عسگری

«اکسیدان» به دنبال راهی اسیدی برای حل مشکل

۱ آبان ۱۳۹۶

پویان عسگری منتقد سینما و تلویزیون در قسمت دیگری از برنامه زنده اینترنتی سی‌ و پنج که با اجرای فریدون جیرانی به صورت زنده از سامانه تی‌وی نت پخش می‌شود به نقد و بررسی فیلم کمدی اکسیدان پرداخته است.

«اکسیدان» دومین ساخته حامد محمدی است که در سال ۱۳۹۵ ساخته شد و به دلیل نگاه طنز فیلم و وجود المان‌هایی از ادیان الهی، با حواشی و حرف و حدیث‌هایی هم همراه بود. یکی از این حواشی نامه جمعی از نماینگان مجلس به وزیر ارشاد مبنی بر توقیف این فیلم بود. شوخی با کلیسا، کشیش‌ها و پرداختن سطحی به موضوع ترنس‌ها و همجنس‌گرایان دلایلی بود که نمایندگان در نامه خود به آن اشاره کرده بودند.

حامد محمدی علاوه بر کارگردانی نویسندگی این فیلم را هم بر عهده داشته و منوچهر محمدی، پدرش، به عنوان تهیه کننده در کنار او بوده است.

محمدی که نویسندگی فیلم‌های خوش‌ساختی مانند «طلا و مس» را در کارنامه دارد، تلاش کرده در «اکسیدان» از الگوهای تماشاگر پسند استفاده کند، الگوهایی که یادآور دو فیلم جنجالی دهه هفتاد و هشتاد سینمای ایران بودند، «آدم برفی» به کارگردانی داوود میرباقری و «مارمولک» ساخته کمال تبریزی.

داستان «اکسیدان» درباره پسری به نام اصلان با بازی جواد عزتی است که سعی می‌کند از هر راهی که شده از کشور خارج شود و به نامزدش بپیوندد. او برای گرفتن ویزا دست به کارهای غیر متعارف می‌زند و دردسر درست می‌کند.

شخصیت پررنگ دیگری که در فیلم می‌بینیم بهمن با بازی امیر جعفری است که قرار است به اصلان راه‌کار خروج از کشور را نشان دهد. امیر جعفری در این فیلم نقش مکمل جواد عزتی است اما بار کمیک داستان بیشتر بر عهده اوست.

از نکات مثبتی که در فیلم وجود دارد هنر فیلم‌برداری فرشاد محمدی است که به‌خوبی توانسته ذهنیت کارگردان را در قالب تصویر به مخاطب نشان دهد.
از بازیگران دیگری که در «اکسیدان» جلوی دوربین محمدی رفته‌اند می‌توان شبنم مقدمی، شقایق دهقان، رضا بهبودی و لیندا کیانی را نام برد.

نقد و برسی «اکسیدان» از زبان پویان عسگری را در سامانه آینت ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *