حضور چشمگیر فیلمسازان زن در جشنواره ونیز

زنان در بخش روزهای ونیز

۲۳ مرداد ۱۳۹۷

هفتادوپنجمین جشنواره ونیز ۲۰۱۸ که از تاریخ ۲۹ اوت تا ۸ سپتامبر (۷ تا ۱۷ شهریور) برگزار خواهد شد شاهد حضور قابل توجه زنان در این دوره خواهد بود.

جنیفر کنت، فیلمساز استرالیایی تنها کارگردان زنی است که با فیلم «بلبل» در بخش اصلی این دوره جشنواره فیلم ونیز حضور دارد. این در حالی است که بخش «روزهای ونیز» این جشنواره امسال شاهد حضور گسترده زنان فیلمساز در این بخش است.

«روزهای ونیز» بخشی است که با الگوبرداری از «دو هفته کارگردانان» جشنواره کن برنامه‌ریزی و برگزار می‌شود. این بخش با نمایش مستند «زنانی بدون گور» ساخته ریتی پان کارگردان مطرح کامبوجی افتتاح می‌شود. این فیلم درباره ترس و حشت در دوره خِمِرهای سرخ است. همچنین در اختتامیه این بخش فیلم «اما پیترز» ساخته نیکل پالو، کارگردان بلژیکی به نمایش درمی‌آید. این فیلم به موضوع خودکشی از زاویه طنز می‌پردازد. در میان فیلم‌های این بخش نام سودابه مرتضایی به نمایندگی از سینمای اتریش دیده می‌شود که با فیلم «لذت» حضور دارد. به گفته رئیس «روزهای ونیز» در این بخش شش فیلم ساخته کارگردانان زن به نمایش در‌می‌آید و شخصیت‌های زن در همه فیلم‌های حاضر در این بخش نقش‌های کلیدی ایفا می‌کنند. با این همه او تاکید کرد که انتخاب فیلم‌ها بر اساس تمایز جنسیتی نبوده و تلاش‌شان این بوده که بهترین فیلم‌ها را در حوزه حساسیت‌های زنانه انتخاب کنند.

فهرست کامل فیلم‌های بخش مستقل «روزهای ونیز»

«زنانی بدون گور» به کارگردانی ریتی پان، کامبوج، فرانسه

«ادامه بده» به کارگردانی یواخیم لافوسه، بلژیک، فرانسه

«عشق واقعی» به کارگردانی کلر برگر، فرانسه

«پیچ‌گوشتی» به کارگردانی بسام جرباوی، فلسطین، آمریکا، قطر

«مروارید» به کارگردانی السا امیل، فرانسه، سوئیس

«لذت» به کارگردانی سودابه مرتضایی، اتریش

«خوزه» به کارگردانی لی چنگ، گواتمالا، آمریکا

«دومینگو» به کارگردانی کلارا لینهارت و فلیپه باربوسا، برزیل، فرانسه

«به خاطر بسپار» به کارگردانی والریو میلی، ایتالیا، فرانسه

«سه ماجرای بروک» به کارگردانی یوان کینگ، چین، مالزی

«شهر جدید» به کارگردانی فلیکس دفور-لاپریه، کانادا

هفتادو‌پنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز از ۲۹ اوت (۷ شهریور) آغاز می‌شود و تا ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) ادامه خواهد داشت. گیرمو دل تورو کارگردان مشهور مکزیکی ریاست هیات داوران بخش رقابتی این دوره از جشنواره است. شیر طلای افتخاری ونیز امسال به ونسا ردگریو بازیگر انگلیسی اهدا خواهد شد.

برای تماشا و دانلود فیلم‌های روز و قدیمی سینمای ایران و جهان به فیلم‌نت سایت جدیدترین فیلم‌ها مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *