علی حاتمی؛ شاعر سینمای ایران

حاتمی متولد ۲۳ مرداد ۱۳۲۳

۲۳ مرداد ۱۳۹۷

علی حاتمی خیلی زود رفت و حسرت ساخت فیلم‌های بیشتری از او بر دل خیلی‌ها ماند. حاتمی فیلمساز صاحب سبکی است و او را در کنار نام‌هایی چون ناصر تقوایی، بهرام بیضایی، مسعود کیمیایی و داریوش مهرجویی از جمله کارگردانان پیش‌رو در سینمای ایران می‌دانند. علاقه وافر او به تاریخ و فرهنگ ایرانی و توانایی‌اش در نوشتن دیالوگ‌های شنیدنی و ماندگار آثار او را منحصربه فرد و تماشایی کرده است و برخی او را به خاطر خلق شخصیت‌های شاعرانه سعدی سینمای ایران دانسته‌اند.

علی حاتمی

فیلم‌های علی حاتمی شاید زیاد نباشد اما هر کدام دنیایی است. حاتمی در سال ۱۳۴۸ اولین فیلمش را با نام «حسن کچل» جلوی دوربین برد. فیلمی که آن را نخستین اثر موزیکال سینمای ایران می‌دانند. پرویز صیاد، کتایون امیرابراهیمی، ثریا بهشتی، حمیده خیرآبادی، صادق بهرامی، یدالله شیراندامی و سیروس ابراهیم‌زاده در «حسن کچل» بازی می‌کنند. این فیلم که در زمان اکرانش چیزی حدود ۹ میلیون تومان فروخت، داستان حسن کچل را روایت می‌کند که مادرش تلاش می‌کند او را که خجالتی است و تاکنون از خانه بیرون نرفته است به دنیای بیرون از خانه بکشاند. برای همین از کنار بستر حسن کچل تا در خروجی و کوچه سیب سرخ می‌گذارد. وقتی حسن از خواب بیدار می‌شود، سیب‌ها را یکی‌یکی برمی‌دارد تا اینکه از خانه خارج و در به رویش بسته می‌شود…

علی حاتمی در سال ۱۳۵۰ دومین فیلمش را که آن هم موزیکال بود جلوی دوربین برد. در «باباشمل» فردین، ناصر ملک مطیعی، فروزان و بهمن مفید بازی کرده‌اند.

«قلندر» را در سال ۱۳۵۱ با بازی ناصر ملک‌ مطیعی، فروزان و بهمن مفید ساخت و در همان سال فیلم دیگرش را با نام «خواستگار» جلوی دوریبن برد که در آن پرویز صیاد، همسرش زری خوشکام، رضا کرم رضایی، عنایت بخشی، جهانگیر فروهی، مهری ودادیان، فرخ‌لقا هوشمند و باقر صحرارودی بازی می‌کنند.

«ستارخان» هم در سال ۱۳۵۱ ساخته شد. فیلمی که در آن علی نصیریان، عنایت بخشی، پرویز صیاد و عزت‌الله انتظامی بازی کرده‌اند. داستان فیلم از این قرار است که کربلایی علی در جستجوی پناهگاهی در بازار تبریز به ستارخان می‌رسد و هر دو با هم می‌گریزند. اما هنگام فرار به دست نیروهای امنیتی بازداشت و بازجویی می‌شوند. در این میان حیدرخان عمواوغلی تلاش می‌کند آنها را آزاد کند و سپس به تهران می‌روند. «ستارخان» روی پرده رفت اما با اعتراض روزنامه‌ها و نمایندگان مجلس شورای ملی روبرو شد و حتی در نشست غیرعلنی مجلس بیانیه‌ای خوانده شد که در آن ادعا شده بود در روایت فیلم بخشی از تاریخ معاصر تحریف شده است. کار به جایی رسید که پروانه نمایش فیلم لغو و اکران آن هم متوقف شد.

«سوته‌دلان» پنج سال بعد از «ستارخان» ساخته شد. بهروز وثوقی، شهره آغداشلو، فخری خوروش، جمشید مشایخی، جهانگیر فروهر، سعید نیک‌پور و رقیه چهره‌آزاد در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند. حبیب آقا ظروفچی، کاسب خوش‌نامی است که ازدواج نکرده و زندگی‌اش را وقف مادر و برادر ناتنی‌اش مجید کرده است. برادر دیگرش کریم، پرنده‌باز است که با همسرش و فروغ‌الزمان که سال‌هاست به پای حبیب آقا نشسته با آنها زندگی می‌کنند. مجید که عقل سالمی ندارد و در مغازه حبیب آقا کار می‌کند و ظروف کرایه را به مجلس عزا و شادمانی می‌برد دل باخته دختری است که عکسش را در ویترین یک عکاس خانه دیده‌ است. حبیب آقا به امید شفا یافتن او را به امامزاده داوود می‌برد. چندی بعد مجید به یک بلیط فروش سینما دل می‌بندد و این بار حبیب آقا دست به کار می‌شود و…

«حاجی واشنگتن»، «کمال‌الملک» و «جعفرخان از فرنگ برگشته» در فاصله سال‌های ۶۱ تا ۶۶ ساخته شدند.

«مادر» یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های علی حاتمی در سال ۱۳۶۸ جلوی دوربین رفت. رقیه چهره‌آزاد، محمدعلی کشاورز، امین تارخ، حمید جبلی، فریماه فرجامی، اکرم محمدی، اکبر عبدی و جمشید هاشم‌پور در این فیلم بازی می‌کنند. داستان فیلم درباره مادری است که در خانه سالمندان زندگی می‌کند و می‌خواهد روزهای آخر عمرش را در خانه خودش و در کنار فرزندانش سپری کند. او به خانه‌اش برمی‌گردد و فرزندانش را دور هم جمع می‌کند. «مادر» و بسیاری از فیلم‌های ایرانی و خارجی را می‌توانید در فیلم‌نت سایت دانلود فیلم رایگان تماشا کنید.

مادر

«دلشدگان» را در سال ۷۰ کارگردانی کرد و عمرش کفاف نداد تا ساخت «جهان پهلوان تختی» را به پایان ببرد.

«سلطان صاحبقران» و «هزاردستان» سریال‌هایی هستند که علی حاتمی آنها را کارگردانی کرده است.

علی حاتمی و زری خوشکام صاحب یک فرزند شدند که لیلا نام دارد.

علت مرگ علی حاتمی سرطان عنوان شد. او در سال ۱۳۷۵ و در سن ۵۲ سالگی درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *