شعله‌ور؛ مردی تنها در آخر دنیا

امین حیایی و نقشی متفاوت در شعله‌ور

۴ شهریور ۱۳۹۷

«شعله‌ور» جدیدترین فیلم حمید نعمت‌الله است که در سال ۱۳۹۵ ساخته شده است. در این فیلم باز هم هادی مقد‌م‌دوست در کنار نعمت‌الله نویسندگی فیلمنامه را برعهده داشته است. این دو پیش از این هم در فیلم‌های «بی‌پولی» و «آرایش غلیظ» و سریال «وضعیت سفید» در نوشتن فیلمنامه با یکدیگر همکاری داشته‌اند.

امین حیایی زری خوشکام شعله‌ور

حمید نعمت‌الله در فیلم‌های «ضیافت» و «مرسدس» دستیار اول مسعود کیمیایی بوده است. او در سال ۱۳۸۲، اولین فیلمش را با نام «بوتیک» ساخت و در همان قدم اول توجه بسیاری را به خود جلب کرد. در این فیلم محمدرضا گلزار، گلشیفته فراهانی، رضا رویگری، حامد بهداد، افسانه چهره‌آزاد و یوسف تیموری بازی می‌کنند. فیلم «بوتیک» در بیست‌ودومین جشنواره فیلم فجر جایزه بهترین فیلم اول را دریافت کرد.

«بی‌پولی» را به تهیه‌کنندگی مصطفی شایسته در سال ۱۳۸۶ ساخت. در این فیلم بهرام رادان، لیلا حاتمی، رضا رشیدپور، حبیب رضایی، امیر جعفری، سیامک انصاری و بابک حمیدیان بازی می‌کنند. داستان فیلم درباره زوج جوانی است که دچار بیکاری و بی‌پولی شده‌اند. «بی‌پولی» در بیست‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و در بخش‌هایی موفق به کسب جایزه شد. لیلا حاتمی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد. مصطفی شایسته سیمرغ بلورین فیلم برگزیده تماشاگران را به دست آورد. دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم هم به حمید نعمت‌الله و هادی مقدم‌دوست رسید. این فیلم و دیگر آثار حمید نعمت‌الله را می‌توانید در فیلم‌نت سایت دانلود فیلم تماشا کنید.

نعمت‌الله در سال ۱۳۹۲، «آرایش غلیظ» را با بازی حامد بهداد، طناز طباطبایی، حبیب رضایی، علی عمرانی و هومن برق‌نورد جلوی دوربین برد. در سال ۱۳۹۴، هم فیلم «رگ خواب» را ساخت. در این فیلم لیلا حاتمی، کورش تهامی و الهام کردا بازی می‌کنند. در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر لیلا حاتمی برای بازی در «رگ خواب» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد.

فیلم «شعله‌ور» برای اولین بار، سال گذشته در سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. در این دوره امین حیایی نامزد سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد شد و در نهایت دیپلم افتخار نصیبش شد. همچنین هادی مقدم‌دوست و حمید نعمت‌الله در بخش بهترین فیلمنامه، سهراب پورناظری در بخش بهترین موسیقی متن، امین شریفی و بابک شکیبا در بخش بهترین صداگذاری، سوسن نوروزی در بخش بهترین طراحی لباس و مهرداد میرکیانی در بخش بهترین چهره‌پردازی نامزد دریافت سیمرغ بلورین شدند.

امین حیایی

امین حیایی بازیگر نقش اول تازه‌ترین ساخته حمید نعمت‌الله است. نقشی متفاوت که حیایی برای بازی در آن دو ماه با پسرش دارا در سیستان و بلوچستان گذراند. امین حیایی در «شعله‌ور» مردی است که هیچ چیزی برای باختن ندارد. به آخر خط رسیده و عصبی و دل چرکین و باری به هر جهت است. اعتیاد دارد اما ظاهرا در ترک است. از همسرش جدا شده و دلش می‌خواهد از طرف زنش بخشیده شود و زندگی سه نفره‌شان دوباره از نو شروع شود. به هر چیزی که چنگ می‌زند دود می‌شود و هوا می‌رود. سوار طیاره می‌شود و به زابل و زاهدان می‌رود. می‌فهمد که زنش می‌خواهد دوباره ازدواج کند. پسر یک دانه‌اش او را پیدا می‌کند و به او ملحق می‌شود. به زنی جوان دل می‌دهد و برایش داستان‌سرایی می‌کند. از موفقیت دیگران خون در رگش می‌جوشد و بدجنسی‌اش کار دست بقیه می‌دهد و آخرش به چه می‌رسد؟ هیچ و هیچ و هیچ.

سهراب پورناظری باز هم به همراه همایون شجریان آهنگسازی آخرین اثر حمید نعمت‌الله را به عهده دارد. روزبه رایگا فیلمبردار و محمدرضا شفیعی تهیه‌کننده «شعله‌ور» هستند. آنهایی که به دنیای فیلم‌های نعمت‌الله علاقه دارند این بار هم دست خالی از سینما برنخواهند گشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *