«روانکاو» به جای کاراگاه

به دنبال سرنخ در ذهن مجرم

۱۰ مهر ۱۳۹۶

سریال معمایی و روانکاوانه «روانکاو» که برای پخش از شبکه سی‌بی‌اس آمریکا ساخته شد، سریالی است خوش ساخت با فیلم‌نامه‌ای عالی و نقش‌آفرینی‌های بسیار خوب، به‌طوریکه منتقدان علاوه بر تحسین آن را نوع مدرنی از شرلوک هولمز می‌دانند.

سریال «روانکاو» از زاویه جدیدی به موضوع جرم و جنایت در جامعه آمریکا می‌پرزاد. در واقع سازندگان این سریال به جای دنبال کردن سرنخ‌های پلیسی معمول، که در فیلم‌های زیادی نظیرش را دیده‌ایم، به سراغ ذهن مجرمان رفته‌اند و دنیا را از دید آنها نشان می‌دهند.

«روانکاو» داستانش را با یک برنامه تلویزیونی شروع می‌کند که در آن روانکاوی به نام پاتریک جین با بازی سیمون بیکر، یک قاتل زنجیره‌ای را مورد تمسخر قرار می‌دهد و او در پاسخ همسر و دختر روان پزشک را می‌کشد.

این قتل باعث عوض شدن مسیر زندگی جین می شود، او که دیگر زندگی آرامی ندارد همه وقت خود را برای همکاری با دایره جنایی پلیس آمریکا می‌گذارد. او با دانش روانشناسی می‌تواند از رفتار آدم‌های مختلف شناخت بدست بیاورد و پا‌به‌پای کاراگاه داستان در به دام انداختن مجرمان نقش دارد؛ اما هدف بالاتری که جین در این مسیر به آن فکر می‌کند به دام انداختن قاتل همسر و دخترش است.

جین در این سریال شخصیتی با اعتماد به نفس زیاد است اما بدون تکبر، تلاش می‌کند بیشتر از منطقی بودن نگاه فلسفی داشته باشد و گاهی هم موذی و بدجنس است اما در نظر مخاطب دوست داشتنی است و بیننده با موفقیت او همزاد پنداری می‌کند و خواهان بدام انداختن قاتل خانواده اوست.

بازیگر نقش مقابل بیکر در سریال «روانکاو» رابین تونی است. این بازیگر چهل‌وپنج ساله آمریکایی نقش ترسا لیزبون، کاراگاه کاربلد و حرفه‌ای، را ایفا کرده است. زن جوانی که با قدرت استدلال بالا موشکافانه جزئیات جرم را پیدا می‌کند و برای پیدا کردن سرنخ آنها را در یک قاب ترسیم می‌کند.

اولین قسمت سریال «روانکاو» سپتامبر ۲۰۰۸ پخش شد و تا به امروز هفت فصل ان از شبکه سی‌بی‌اس پخش شده است.

علاقمندان به سریال‌های معمایی و روانشناسی می‌توانند این سریال را در سامانه فیلم‌نت مشاهده و دانلود کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *