رضا کیانیان؛ بازیگر هزار چهره

کیانیان متولد ۲۹ خرداد ۱۳۳۰

۲۹ خرداد ۱۳۹۷

رضا کیانیان امروز ۶۷ ساله شد. با این حال جوان‌تر از این حرف‌هاست و با آن فیزیک مناسبش، موهای پرپشت معمولا خاکستری‌اش، بینی بزرگ، چشمان نافذ و صدایی گیرا قرار است همچنان بازیگر نقش‌های رنگ به رنگ باشد.

کیانیان هر از چندی در تئاتری دیده می‌شود، برای تلویزیون سریال بازی می‌کند، با مجموعه‌های شبکه نمایش خانگی همکاری می‌کند، در سینما بازیگر نقش‌های متنوع می‌شود، کتاب می‌نویسد، عکاسی می‌کند و برای بعضی از مسائل و مشکلات اجتماعی فعالیت می‌کند و این همه یعنی او فارغ از سن و سال آدم عزلت‌نشین و منفعلی نیست و احتمالا نخواهد بود.

رضا کیانیان بچه میدان خراسان تهران، بزرگ شده مشهد و فارغ‌التحصیل از دانشکده هنرهای زیبا، با فیلم «تمام وسوسه‌های زمین» به کارگردانی حمید سمندریان در سال ۶۸، وارد سینما شد. او بازیگری است که در نزدیک به سه دهه فعالیتش با کارگردانان به نامی همکاری کرده است. ابوالحسن داودی، مسعود کیمیایی، بهمن فرمان‌آرا، رضا میرکریمی، کمال تبریزی، بهرام بیضایی، محمدمهدی عسگرپور، علی رفیعی، منیژه حکمت، سامان مقدم، فرزاد موتمن و ابراهیم حاتمی‌کیا از جمله فیلمسازانی هستند که رضا کیانیان در آثارشان نقش‌آفرینی کرده است.

فیلم‌های رضا کیانیان

«کیمیا» به کارگردانی احمدرضا درویش در سال ۷۳ ساخته شده است. کیانیان در این فیلم با خسرو شکیبایی و بیتا فرهی هم بازی بوده است. او به خاطر «کیمیا» نامزد سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سیزدهمین جشنواره فیلم فجر شد.

«آژانس شیشه‌ای» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا محصول سال ۷۶ است. علاوه بر رضا کیانیان، پرویز پرستویی و حبیب رضایی هم در این فیلم بازی کرده‌اند. کیانیان برای بازی در «آژانس شیشه‌ای» برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در جشنواره فیلم فجر شد.

«خانه‌ای روی آب» به کارگردانی بهمن فرمان‌آرا در سال ۱۳۸۰ جلوی دوربین رفت. کیانیان در این فیلم با عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، هدیه تهرانی، رویا نونهالی و بیتا فرهی هم‌بازی بوده است. رضا کیانیان برای بازی در «خانه‌ای روی آب» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را در بیستمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

«ماهی‌ها عاشق می‌شوند» به کارگردانی علی رفیعی در سال ۸۳ تولید شده است. هم‌بازی‌های کیانیان در این فیلم رویا نونهالی، گلشیفته فراهانی، مائده طهماسبی و مریم سعادت هستند. رضا کیانیان برای بازی در «ماهی‌ها عاشق می‌شوند» کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

پاتال و آروزهای کوچک

فیلم «پاتال و آرزوهای کوچک» به کارگردانی مسعود کرامتی و تهیه‌کنندگی فرشته طائرپور و وحید نیکخواه آزاد در سال ۱۳۶۸ ساخته شد. رضا کیانیان به همراه مهدی سجاده‌چی فیلمنامه این فیلم را نوشتند. همچنین در «پاتال و آرزوهای کوچک» علاوه بر کیانیان، فریبا جدیکار و احمد آقالو هم بازی می‌کنند.

داستان فیلم

«پاتال و آرزوهای کوچک» داستان پسر بچه‌ای به نام وحید است که با پدر و مادر و خواهرش زندگی می‌کند. روزی مادر وحید برای او یک کره جغرافیایی می‌خرد که خیلی زود معلوم می‌شود یک کره معمولی نیست؛ موجودی به نام پاتال در آن زندگی می‌کند که می‌تواند هر آرزویی را برآورده کند.

پاتال و آرزوهای کوچک

بوی کافور عطر یاس

فیلم «بوی کافور عطر یاس» به نویسندگی و تهیه‌کنندگی بهمن‌ فرمان‌آرا اولین فیلمی است که او در سال ۷۸ و بعد از انقلاب کارگردانی کرد. به جز رضا کیانیان، پریوش نظریه، رویا نونهالی، بهمن فرمان‌آرا، داریوش اسدزاده و مهتاج نجومی در «بوی کافور، عطر یاس» بازی می‌کنند. این فیلم در هجدهمین دوره جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی (بهمن فرمان‌آرا)، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (رویا نونهالی)، بهترین موسیقی متن‌ (احمد پژمان)، بهترین طراحی صحنه و لباس (ژیلا مهرجویی)، بهترین فیلمبرداری (بوی کافور، عطر یاس) و بهترین چهره‌پردازی (مهرداد شکرآبی) را از آن خود کرد.

داستان فیلم

«بوی کافور عطر یاس» داستان بهمن فرجامی، فیلمسازی است که به خاطر ممیزی، نتوانسته فیلم آخرش را بسازد. او می‌خواهد برای گذران امور، به سفارش تلویزیون ژاپن، مستندی درباره مراسم تدفین در ایران بسازد. این فیلمساز که مشکلات شخصی حل نشده‌ای دارد، در راه ساخت این مستند دچار کابوس‌های وحشتناکی می‌شود که روند زندگی‌اش را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بوی کافور عطر یاس

همیشه پای یک زن در میان است

فیلم «همیشه پای یک زن در میان است» به کارگردانی کمال تبریزی محصول سال ۱۳۸۶ است. نغمه ثمینی و رضا مقصودی فیلمنامه این فیلم را بر اساس داستان «غیرقابل چاپ» نوشته سید مهدی شجاعی نوشتند. در کنار رضا کیانیان، گلشیفته فراهانی، حبیب رضایی، مهران مدیری، حسن معجونی، شبنم مقدمی، مهران رجبی و صبا کمالی هم در «همیشه پای یک زن در میان است» بازی می‌کنند.

داستان فیلم

«همیشه پای یک زن در میان است» داستان امید و مریم است که مدام با هم دعوا دارند. آنها تصمیم قطعی گرفته‌اند که از هم جدا شوند. مریم به طور کامل از زندگی دل کنده و حتا وساطت پدر و مادرش هم نمی‌تواند او را برای ادامه زندگی مجاب کند. از طرفی، امید دوستی دارد که با راهنمایی‌های خصمانه‌اش، اوضاع زندگی آنها را وخیم‌تر می‌کند. اما آنها نمی‌دانند که طلاق، تازه اول بدبختی‌ها و دردسرهای آنهاست.

همیشه پای یک زن در میان است

خاک آشنا

فیلم «خاک آشنا» ساخته بهمن فرمان‌آرا چهارمین فیلم این کارگردان پس از انقلاب است که در سال ۸۶ تولید شده است. هم‌بازی‌های کیانیان در این فیلم، بابک حمیدیان، بیتا فرهی، رویا نونهالی، مریم بوبانی و نیکو خردمند هستند. «خاک آشنا» در دوازدهمین جشن خانه سینما، تندیس بهترین کارگردانی‌ (بهمن فرمان‌آرا)، بهترین موسیقی متن (کارن همایونفر) و بهترین صداگذاری و میکس (محمدرضا دلپاک، رضا نریمی‌زاده) را دریافت کرد.

داستان فیلم

«خاک آشنا» داستان نامدار، نقاش و هنرمند مشهوری است که برای گریز از هیاهوی جامعه شهری به روستایی در اطراف کردستان پناه برده است و در آرامش زندگی و نقاشی می‌کند. اما ورود بابک، خواهرزاده نامدار به زندگی او باعث تغییر نگاه نامدار به زندگی می‌شود.

خاک آشنا

کفش‌هایم کو؟

فیلم «کفش‌هایم کو؟» را کیومرث پوراحمد در سال ۱۳۹۴ کارگردانی کرد. رویا نونهالی، مجید مظفری، بهاره کیان‌افشار و مینا وحید هم‌بازی‌های رضا کیانیان در این فیلم هستند. کیانیان برای بازی در «کفش‌هایم کو؟» در سی‌وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نامزد سیمرغ بلورین شد.

داستان فیلم

«کفش‌هایم کو؟» داستان حبیب مرد ثروتمندی است که تنها زندگی می‌کند. او که به بیماری آلزایمر مبتلا شده، توان زندگی مستقل را از دست می‌دهد. تینا، دختر حبیب که سال‌ها خارج از کشور زندگی کرده، به خانه پدر می‌آید تا از او مراقبت کند. اما همین شرایط دردناک، بهانه‌ای می‌شود برای بهبود اوضاع خانواده.

کفش‌هایم کو؟

سایت فیلم خارجی، ایرانی، انیمیشن و همچنین سریال و تئاتر فیلم‌نت مجموعه آثاری از رضا کیانیان را برای تماشای شما آماده کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *