داوران ایرانی جشنواره ونیز

از گلشیفته فراهانی تا فاطمه معتمدآریا

۲۶ مرداد ۱۳۹۷

هفتادوپنجمین جشنواره ونیز ۲۰۱۸ از ۲۹ اوت تا ۸ سپتامبر (۷ تا ۱۷ شهریور) برگزار خواهد شد. در روزهای منتهی به آغاز این جشنواره داوران ونیز ۲۰۱۸ معرفی شدند و در میان اسامی آنها نام دو سینماگر ایرانی به چشم می‌خورد. با این همه این اولین بار نیست که هنرمندان سینمای ایران به عنوان داور در این رویداد مهم سینمایی داوری می‌کنند. این فرآیند از عباس کیارستمی آغاز و امسال به فاطمه معتمدآریا ختم شده است.

عباس کیارستمی اولین سینماگر ایرانی است که در سال ۱۹۸۵ و در پنجاه‌ودومین جشنواره فیلم ونیز به عنوان داور انتخاب شد. کارگردان «طعم گیلاس» در حالی داوری بخش رسمی این جشنواره را بر عهده گرفت که در همان سال فیلم «دت یعنی دختر» به کارگردانی ابوالفضل جلیلی در فستیوال ونیز حضور داشت. این فیلم توانست جایزه‌های اوزله طلایی و یونیسف را دریافت کند.

سمیرا مخملباف بعد از عباس کیارستمی دومین سینماگری بود که بر مسند داوری جشنواره ونیز نشست. او در پنجاه‌وهفتمین دوره این رویداد مهم سینمایی داور بخش رسمی بود. همچنین در همان سال محمد اطبایی داور جایزه بخش جنبی نتپک جشنواره ونیز بود. در این دوره جشنواره ونیز، جعفر پناهی با فیلم «دایره» حضور داشت. این فیلم برای سینمای ایران افتخارآفرین شد و پنج جایزه را از جمله شیر طلایی و جایزه‌های یونیسف و فیپرشی را از آن خود کرد.

محسن مخملباف کارگردان فیلم‌هایی همچون «ناصرالدین‌شاه آکتور سینما»، «عروسی خوبان» و «بای‌سیکل ران» به عنوان سومین هنرمند ایرانی داور بخش بهترین فیلم اول شصت‌وسومین جشنواره بین‌المللی ونیز شد.

رامین بحرانی سینماگر ایرانی-آمریکایی سه سال بعد و در شصت‌وششمین دوره جشنواره ونیز یکی از داوران بخش بهترین فیلم اول به داوری فیلم‌های این بخش پرداخت. در همین سال شیرین نشاط برای ساخت فیلم سینمایی «زنان بدون مردان» جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی را دریافت کرد. همچنین فیلم سینمایی «تهرون» به کارگردانی نادر تکمیل همایون به عنوان بهترین اثر بخش هفته منتقدان برگزیده شد.

شیرین نشاط کارگردان فیلم‌هایی چون «زنان بدون مردان»، «در جستجوی ام کلثوم»، «دیوانه» و «طوبا» در سال ۲۰۱۰، به عنوان یکی از داوران بخش افق‌های جشنواره ونیز برگزیده شد. در همان سال جعفر پناهی هم با فیلم کوتاه «آکوردئون» در این جشنواره حضور داشت که جایزه لینامانیاکاپره را به دست آورد.

امیر نادری یکی از مطرح‌ترین کارگردانان ایرانی در سال ۲۰۱۲ به عنوان یکی از داوران بخش‌ افق‌های جشنواره ونیز انتخاب شد. کارگردان «دونده»، «تنگنا» و «تنگسیر» در هفتادوسومین دوره جشنواره ونیز هم با فیلم «کوه» حضور داشت. در این دوره او جایزه دستاورد را از برگزارکنندگان جشنواره ونیز دریافت کرد.

گلشیفته فراهانی بازیگر مشهور بین‌المللی دیگر سینماگر ایرانی است که در هفتادمین دوره جشنواره بین‌المللی ونیز داور بخش افق‌های این رویداد بود. در این دوره شهرام مکری با فیلم سینمایی «ماهی و گربه» حضور داشت که در نهایت توانست جایزه هیات داوران را برای نوآوری و خلاقیت دریافت کند.

رخشان بنی‌اعتماد کارگردان مطرح سینمای ایران و سازنده فیلم‌هایی چون «نرگس»، «بانوی اردیبهشت»، «خون‌بازی» و «قصه‌ها» در سال ۲۰۱۷ و در هفتادو چهارمین جشنواره بین‌المللی ونیز یکی از اعضای هیات داوران بخش افق‌های این جشنواره شد. در این دوره فیلم سینمایی «بدون تاریخ، بدون امضا» به کارگردانی وحید جلیلوند و با بازی نوید محمدزاده، امیر آقایی و هدیه تهرانی در بخش افق‌ها حضور داشت. در اختتامیه جشنواره وحید جلیلوند جایزه بهترین کارگردانی و نوید محمدزاده جایزه بهترین بازیگری را دریافت کردند.

فاطمه معتمدآریا بازیگر فیلم‌هایی چون «روسری آبی»، «مرد عوضی»، «مسافران»، «هنرپیشه» و «همسر» امسال در هفتادوپنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز یکی از اعضای هیات داوران بخش افق‌ها خواهد بود. همچنین رامین بحرانی سینماگر ایرانی-آمریکایی یکی از داوران بخش فیلم‌های اول این رویداد سینمایی است.

برای تماشای فیلم‌های روز سینمای ایران و جهان به فیلم‌نت سایت تماشای آنلاین فیلم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *