«دانکرک» آب یا آتش؟

روایت کریستوفر نولان از ترس‌های بشر در خلال جنگ

۱۸ آذر ۱۳۹۶

1 دیدگاه

دانکرک (Dunkirk)، آخرین ساخته کریستوفر نولان، روایتی است از چند روز سرنوشت‌ساز در خلال جنگ جهانی دوم.

نولال در این روایت حماسی آنچه را که در زمین و هوا و دریا بر سربازهای متفقین گذشته به تصویر کشیده آن‌هم از زاویه‌ای که تا به امروز دوربین کمتر کارگردانی به آن پرداخته است.

منحصر به فرد بودن روایت نولال از اتفاقی که در بندر دانکرک افتاد، از این جهت است که بیننده از همان ابتدای فیلم در میدان نبرد رها می‌شود و به مثابه یک شاهد عینی همراه با سربازهای جوان و بی‌تجربه در بندر دانکرک زیر آتش هواپیماهای جنگی و تانک‌ها و ناوهای ارتش نازی به دنبال راه نجات می‌گردد، همچنین آنچه از ترس‌های بشری شامل ترس از غرق شدن، سقوط کردن، کشته شدن، تاریکی، ارتفاع و … می‌توان تصور کرد را تجربه می‌کند.

از این رو می‌توان گفت دغدغه داستان پردازی کارگردان بین ستاره‌ای (Interstellar) در این فیلم بیش‌‌تر اینکه روایتی از جنگ جهانی دوم باشد ترس‌های انسان و تلاش برای نجات پیدا کردن است.

اتفاق‌های فیلم در زمین و هوا و دریا آنقدر سریع و بی‌وقفه رخ می‌دهند که مخاطب مجال تحلیل نمی‌یابد، با این وجود دوربین نولان در هر صحنه به اندازه‌ای صبر می‌کند که مخاطب بتواند نگاهش را به جایی یا شخصی بیاویزد و رشته داستان را از دست ندهد.

نولان در «دانکرک» علاوه بر هنر بازیگردانی از آخرین تکنیک‌های فیلم‌برداری و دوربین‌های I max نیز استفاده کرده و توانسته وضوح و عمق تصویر را هم برای داستان پردازی به خدمت بگیرد.

فیلم تاریخی و دلهره‌آور «دانکرک» شخصیت محور یا قهرمان محور نیست برای مثال چهره خلبانی که نقش او را تام هاردی بازی می‌کند تا پایان فیلم دیده نمی‌شود و دیالوگ چندانی ندارد اما کارگردان، بازیگرانش را با وسواس انتخاب کرده‌ است و علاوه بر تام هاردی، کیلین مورفی، مارک رایلنس، کنت برانا و هری استایلز هم دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند.

اولین تجربه کارگردانی و نویسندگی نولان در ژانر تاریخی و جنگی مانند فیلم‌های قبلی او باز هم با همکاری کمپانی برادران وارنر ساخته شده است.

تاریخ اکران «دانکرک» ۲۱ جولای ۲۰۱۷ (۳۰ تیر) بود و استقبال مخاطبان از این فیلم در روز اول اکران فروشی در حدود ۲۰ میلیون دلار برایش رقم زد.

فیلم اکشن «دانکرک» با دوبله اختصاصی در سامانه فیلم‌نت قابل مشاهده و دانلود است.

1 دیدگاه

  • […] «دانکرک» در اسکار سال ۲۰۱۸، در هشت رشته نامزد دریافت جایزه شد که توانست در سه بخش بهترین تدوین، بهترین تدوین صدا و بهترین میکس صدا اسکار را دریافت کند. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *