نخل طلا و تب رقابت در جشنواره کن۲۰۱۸!

آنچه در جشنواره کن 2018 می گذرد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

جشنواره کن  ۲۰۱۸ که واپسین روزهای خود را می گذراند، پذیرای آثار هنرمندان جهانی می باشد و هر روز این آثار برای مخاطبان به نمایش در می آید. حال اینکه امسال کدام هنرمند (نخل طلا) را از آن خود می کند کن را غرق در هیجان کرده است! از داوران این بخش از مسابقات کن می توان به کیت بلانشت (بازیگر استرلیایی)، دنی ویلنوو (کارگردان کانادایی)، آندری زویاگینتسف (کارگردان روسی) که مشهور ترین چهره ها در بین داوران هستند اشاره کرد. حال به بررسی برخی آثار شاخص جشنواره کن ۲۰۱۸ می پردازیم.

اصغر فرهادی و (همه می دانند)

(همه می دانند) آخرین فیلم بلند اصغر فرهادی با بازی (پنه لوپه کروز) و (خاویر باردم) که به زبان اسپانیایی می باشد، تا کنون و با جذب ۳۳۰ هزار مخاطب در فرانسه، آن هم در طی ۵ روز پر مخاطب ترین فیلم کن به حساب می آید. (همه می‌دانند) در تاریخ سینمای اسپانیا، پر فروش ترین فیلم طی ۱۰ سال اخیر می باشد.

every-body-knows-filmnet.jpg.

گلشیفته فراهانی یک مبارز کرد

(دختران خورشید-  Les Filles du Soleil) به کارگردانی (ابو هوسون) چهارمین فیلم بلند این کارگردان است که رفتار غیر انسانی داعش با ایزدی های شمال عراق را روایت کرده است. گلشیفته فراهانی در این فیلم نقش یک مبارز کرد را ایفا می کند که سرپرستی گروه زنان را در مقابل مبارزه با داعش بر عهده دارد. در این فیلم آزار و اذیت های روحی و جسمی داعش به تصویر کشیده شده است. منتقدان پس از نمایش این فیلم از بازی و هنرنمایی (گلشیفته فراهانی) بسیار تعریف کردند و بازی او را بسیار با قدرت خواندند، برخی (گلشیفته فراهانی) را از شانس های اصلی نخل طلای بهترین بازیگر نقش اصلی زن می دانند.

در جنگ

فیلم درام فرانسوی به کارگردانی (استفان بریزه) داستان کارگران یک شرکت ور شکسته آلمانی را روایت می کند که برای اینکه همچنان سرکار بمانند مجبور به قبول حقوق کمتری می شوند؛ با تضمین اینکه تا ۵ سال دیگر هم در آن شرکت کار کنند که از قضا دیری نمی گذرد که مدیر کارخانه عذر کارگران را می خواهد.

یک داستان مثل پنج انگشت دست!

کتاب تصویر به کارگردانی (ژان لوک گدار) داستانی است که چیزی جر سکوت را به تصویر نمی کشاند؛ ترانه های انقلابی، داستانی در پنج فصل، درست مانند پنج انگشت یک دست!

درخت گلابی وحشی، نماینده استانبول!

این فیلم داستان مردی به نام سینان را روایت می کند که به ادبیات علاقه دارد و دوست دارد نویسنده شود و برای رسیدن به این هدف تلاش می کند که با سختی فراوان برای انتشار کتابش پولی را فراهم می کند و به زادگاهش می رود اما در دهکده زادگاهش با قرض های پدرش مواجه می شود.

عاشقانه ای در جنگ جهانی!

(جنگ سرد) به کارگردانی (پاوو پاولیکوفسکی) کارگردان لهستانی روایت گر یک عاشقانه راز آلود در دوران پس از جنگ جهانی است که میان یک موسیقی دان لهستانی و یک خواننده جوان که عضو یک گروه موسیقی (کمونیستی) در آمده است رخ می دهد. گفتنی است پاولیکوفسکی در سال ۲۰۱۳ با درام (آیدا) اسکار بهترین فیلم خارجی را از آن خود کرده است.

سه رخ، حس یک تراژدی خاموش!

روایت سه هنرپیشه زن که هرکدام در شرایط ویژه ای بازیگری را تجربه می کنند! یک هنر پیشه که برای دوران پیش از انقلاب است و در حال حاضر دوران ممنوع الفعالیتی خود را پشت سر می گذارد، دیگری برای زمان حال است و هنرپیشه سوم جوانی است که در ابتدای کار و تجربه کسب کردن می باشد. این فیلم پس از نمایش در جشنواره کن نظرات بسیاری را متوجه خود کرد. تیم گریسون در (اسکرین دیلی) درباره سه رخ نوشته است که سه رخ تعمقی دوست داشتنی و تاثیر گذار از جعفر پناهی است، جستجو برای پیدا کردن دختری گمشده در دل روستایی کوچک برای مخاطب پرسش و پاسخ هایی درباره دیدگاه های مرد سالارانه برخی ایرانیان را مطرح می کند! این فیلم مانند دیگر آثار پناهی روایتی آرام و یکنواخت را به بررسی موضوعی درباره زنان و به ویژه بازیگران ایرانی را در بر دارد. به عقیده (گریسون) سه رخ حس تراژدی خاموشی را در بر دارد که همیشه ناظر و در انتظار اوست.

se-rokh-filmnet

بلک کلنزمن-نژادپرست سیاه

یک داستان واقعی درباره یک افسر پلیس در سال ۱۹۷۰ که توانسته به گروه نژاد پرستان (کو کلاکس کلان) آمریکا نفوذ کند را روایت می کند. او همیشه با تلفن با اعضای گروه صحبت می کرد و هر زمان که به ملاقات حضوری نیاز بود پلیس های سفید پوست را جای خود می فرستاد!

تب و تاب جشنواره کن ۲۰۱۸ همچنان تا روز آخر ادامه دارد. رقابتی هیجان انگیز برای کسب نخل طلا! مراسم اختتامیه جشنواره کن روز ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار می شود که اتفاقات هیجان انگیز آن مراسم را به زودی به سمع و نظرتان خواهیم رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *