جشنواره ونیز ۲۰۱۸

هفتاد‌وپنجمین جشنواره ونیز

۱۳ شهریور ۱۳۹۷

هفتاد‌وپنجمین جشنواره فیلم ونیز در حالی آغاز شد که فیلم افتتاحیه این رویداد مهم سینمایی با استقبال زیاد تماشاگران روبرو شد.

«اولین مرد» به کارگردانی دیمین شزل جشنواره ونیز ۲۰۱۸ را آغاز کرد. شزل که فیلم موفق «لا لا لند» را در کارنامه دارد، این بار هم توانست با فیلم تازه‌اش تحسین بسیاری را برانگیزد. داستان «اولین مرد» درباره اولین فضانوردانی است که به ماه سفر کردند. رایان گاسلینگ در این فیلم در نقش لویی آرمسترانگ بازی می‌کند. کلر فوی، کوری استول، کایل چندلر، جیسون کلارک و جان برنثال دیگر بازیگران آخرین ساخته دیمین شزل هستند.

ونسا ردگردیو بازیگری بود که در این دوره از جشنواره به خاطر یک عمر دستاورد هنری شیر طلا را دریافت کرد. ونسا در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که از شش سالگی اولین نقش خود را بازی کرده و همواره با هنر همراه بوده است. همچنین او دیالوگ‌هایی را از اولین نقشی که بازی کرده بود را برای خبرنگاران خواند. ونسا ردگردیو تاکید کرد که هیچ‌گاه جایزه‌ای را از کشورش انگلیس نخواهد پذیرفت. او گفت همواره برای خاندان سلطنتی احترام قایل است اما جایگاه خاندان سلطنتی از دولت جداست و نمی‌تواند از فردی مثل بلر که کشور را به جنگ عراق کشاند، حمایت و یا جایزه‌ای از آن دریافت کند.

گی‌یرمو دل تورو رئیس هیات داوران بخش رقابتی جشنواره ونیز گفت از برابری جنسیتی حمایت می‌کند و نقش کارگردان‌های زن در سینمای امروز نادیده گرفته نخواهد شد. او گفت هم اکنون پنج فیلم در دست ساخت دارد که کارگردانی سه تای آن را به کارگردان‌های زن سپرده است و این نشانه احترام او به برابری جنسیتی است.

نمایش فیلم‌های ایرانی در جشنواره ونیز

«خشت و آینه» به کارگردانی ابراهیم گلستان، «همچنان که می‌مردم» به کارگردانی مصطفی سیاری و «پاگرد» ساخته محسن بنی‌هاشمی به نمایندگی از سینمای ایران در طول جشنواره ونیز به نمایش درخواهند آمد. این سه فیلم در مجموع ۱۵ نمایش عمومی و ویژه اهالی سینما و رسانه به خود اختصاص داده‌اند.

فیلم «خشت و آینه» به کارگردانی و نویسندگی ابراهیم گلستان در سال ۱۳۴۳ ساخته شده است. نسخه ترمیم شده این فیلم امسال در بخش کلاسیک جشنواره ونیز به نمایش درخواهد آمد. چهار نمایش ویژه «خشت و آینه» در روزهای سوم و چهارم سپتامبر خواهد بود.

فیلم «پاگرد» در بخش کوتاه افق‌ها حضور دارد. این اثر در روزهای هفتم و هشتم سپتامبر دو نمایش عمومی و سه نمایش ویژه اهالی سینما و رسانه به خود اختصاص داده است. در «پاگرد» سارا بهرامی، توماج دانش بهزادی، فائزه یوسفی، کاملیا غزلی، غلام نیازی، بهراد زارعی‌نژاد، صدف عمویی و مصطفی زیرک بازی کرده‌اند.

محسن بنی‌هاشمی کارگردان «پاگرد» درباره فیلمش نوشته است: «موضع فیلم «پاگرد» همواره برای من جذاب بوده است و شما می‌توانید نوعی عدم اطمینان و تعلیق را در آن احساس کنید، درست شبیه زمانی که در خوابید و رویا می‌بینید. زمانی که چشم‌هایتان را باز می‌کنید و مطمئن نیستید که باید بالا بروید یا پایین. من مصمم به کار کردن روی این داستان بودم، چیزی میان واقعیت و تخیل.»

فیلم «همچنان که می‌مردم» که در بخش افق‌های جشنواره ونیز حضور دارد در روزهای ششم و هفتم سپتامبر دو نمایش عمومی دارد. همچنین این فیلم پنجم، ششم و هفتم سپتامبر، چهار نمایش ویژه اهالی سینما و رسانه خواهد داشت. این فیلم داستانش درباره خانواده چهار نفره‌ای است که برای خاکسپاری پدر خود، طبق وصیت او راهی روستایی ناشناس می‌شوند و هیچکدام از اعضای خانواده تا به حال چیزی از روستا نشنیده‌اند. نادر فلاح، الهام کردا، مجید آقاکریمی، وحید راد، محمد ربانی، علی مولایی و… بازیگران اصلی فیلم «همچنان که می‌مردم» هستند.

مصطفی سیاری کارگردان «همچنان که می‌مردم» درباره فیلمش می‌گوید: «با در نظرگرفتن مخاطبان فیلم به عنوان افرادی هوشمند، ما می‌خواهیم این فیلم به زبان خود حرف بزند و راوی باشد. بر این اساس و برای اجتناب از یک سبک روایی طولانی تصمیم گرفتیم در این فیلم اطلاعات را به گونه‌ای در اختیار مخاطب قرار دهیم که ساختار و حال و هوای دراماتیک فیلم را به مخاطره نیاندازد. ما همچنین تلاش کردیم تحت تاثیر لایه‌های زیرین فیلم نباشیم و تدوین و میزانسن اثر را هم به خوبی با فیلمنامه و اتمسفر فیلم هماهنگ کرده‌ایم. روی هم رفته تلاش ما این بوده که موضوعی کلاسیک را از نگاه یک کارگردان و نویسنده که در سال ۲۰۱۸ زندگی می‌کنند به تصویر بکشیم. نکته مهم دیگر تلاش ما برای ایجاد لحظاتی جادویی و نه سورئال در بخش‌هایی از فیلم بود و به همین دلیل و با توجه به ایجاد یک فضای ماورائی، بهینه‌ترین استفاده را از ویژگی‌هایی چون شخصیت‌ها، درام، میزانسن، تدوین، نور، زمان و گرافیک بردیم. مفهوم اصلی فیلمنامه حول محور رابطه میان شرایط و رویدادهای کودکی و تاثیر آن در دوران بزرگسالی است و تلاش در این راستا بوده که داستان را بر اساس فرهنگ و مناسبات ایرانی روایت کنیم تا مخاطب بتواند به راحتی آنها را در ذهنش سازماندهی و در ناخودآگاهش با آن احساس همدردی کند.»

فاطمه معتمدآریا و رامین بحرانی دو سینماگر ایرانی هستند که امسال به عنوان داور در جشنواره ونیز حضور دارند.

هفتادوپنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز تا ۸ سپتامبر ادامه خواهد داشت.

برای دیدن بسیاری از آثار سینمایی ایران و جهان به فیلم‌نت سایت دانلود رایگان فیلم و سریال مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *