جشنواره فیلم کوتاه تهران با گام‌های بلند

سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

۱۱ مهر ۱۳۹۷

جشنواره فیلم کوتاه تهران بین سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳،  در قالب یکی از بخش های جشنواره فیلم فجر برگزار می شد. بعد از آن، از سال ۱۳۶۵، با جان گرفتن انجمن سینمای جوان این جشنواره رسماً توسط خود انجمن برگزار شد و  با نام «سینمای جوان» به طور مستقل شروع به کار کرد. پس از شکل گرفتن جشنواره‌ های استانی و منطقه‌ ای سینمای جوان، این جشنواره با نام «جشنواره بین الملی فیلم کوتاه تهران» به کار خود ادامه داد تا به  امروز که  به  یکی از معتبرترین جشنواره‌ها در جهان و خاورمیانه تبدیل شده است.

فراخوان سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

سی‌ و پنجمین دوره جشنواره فیلم کوتاه تهران، امسال برگزار خواهد شد. فراخوان جشنواره اوایل خرداد بر روی سایت رسمی جشنواره فیلم کوتاه تهران و همچنین خبرگزاری‌هایی همچون ایسنا  قرار گرفت و فرصت ارسال آثار تا اوایل مرداد اعلام شد.

جشنواره فیلم کوتاه تهران هر سال در مهر ماه برگزار می شد؛ اما امسال طبق اعلام رسمی انجمن سینمای جوان، جشنواره در تاریخ ۱۸ تا ۲۳ آبان ماه ۹۷  برگزار خواهد شد.

 

داوران  ابتدا فیلم‌ های راه یافته به جشنواره را در مهرماه اعلام می‌ کنند. فیلم های منتخب پس از افتتاحیه در بازه زمانی جشنواره پخش می شوند. داوری ها در این دوره انجام می شود و برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران در مراسم اختتامیه اعلام خواهند شد. در طول جشنواره نشست های تخصصی و خبری هم برگزار خواهد شد.

جشنواره فیلم کوتاه ۹۷

برنامه های جشنواره  در دو  بخش‌ سینمای ایران و سینمای بین‌الملل اعلام شده است. در بخش سینمای ایران، طبق فراخوان جشنواره فیلم کوتاه تهران  فیلم های داستانی، مستند، پویانمایی و تجربی راه می‌یابند. همچنین امسال سه بخش ویژه نیز به بخش ایران اضافه شده است:

 • بخش سینما و کتاب: به منظور رشد و اعتلای فرهنگ و هنر ایران اسلامی و ترویج کتاب و کتاب‌خوانی به جشنواره اضافه شده است و محوریت موضوع آثار می تواند کتاب و کتاب خوانی و اقتباس از آثار ایرانی و اسلامی باشد.
 • بخش فرهنگ بومی و هویت ملی: به جهت توجه و تاکید بر هویت ایرانی اسلامی و تقویت اندیشه اسلامی در برنامه جشنواره قرار گرفته است و فیلمسازان می توانند به فرهنگ بومی اقوام مختلف مردم ایران و تجربه زیسته شان بپردازند.
 • انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن: در این بخش به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فیلم هایی با مضامین و آرمان ها و ارزش های انقلاب به این بخش راه پیدا خواهند کرد.

در بخش سینمای بین الملل، فیلم ها با رویکرد ارزش های انسانی و جامعه به جشنواره راه می یابند و در دو بخش مسابقه بین الملل و ویدئو آرت برگزار می شود.

 • مسابقه بین الملل: در این بخش جشنواره فیلم کوتاه تهران فیلم های داستانی، پویانمایی و تچربی و مستندی که با تهیه کننده غیر ایرانی تولید شده باشند، وارد بخش مسابقه می شوند.
 • ویدئو آرت: این بخش به منظور حمایت از تفکر خلاق و بی حد و مرز با استفاده از تکنولوژی های سینمایی به جشنواره اضافه شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما  به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوان، ۵ هزار و ۵۰ فیلم کوتاه از ۱۲۰ کشور برای حضور در جشنواره فیلم کوتاه تهران ثبت نام کرده اند.

بیشتر فیلم های ثبت شده از کشور فرانسه، آمریکا، هند، ایتالیا و….. بوده اند. کشورهایی که خود برگزار کننده جشنواره های معتبری همچون جشنواره فیلم ونیز، جشنواره فیلم اسکار و… هستند.

 

برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران

جوایز جشنواره به صورت نقدی و غیرنقدی به بخش های زیر اهدا می‌ شود:

 • بهترین کارگردانی
 • بهترین فیلمنامه
 • بهترین صدابرداری یا صداگذاری
 • بهترین تدوین
 • بهترین فیلمبرداری
 • بهترین فیلم

در تمام بخش های داستانی، مستند، پویانمایی و تجربی این جوایز به برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تعلق می گیرد. همچنین داوران می توانند به هر ویژگی قابل اعتنای فیلم از قبیل بازیگری، موسیقی، تیتراژ، جلوه های ویژه، طراح صحنه و لباس و….. دیپلم افتخار اختصاص دهند. در بخش های اضافه شده به جشنواره (سینما و کتاب/ فرهنگ بومی و هویت ملی/ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن) نیز به برگزیدگان دیپلم افتخار و جایزه ای نقدی تعلق می گیرد.

در بخش بین الملل نیز جوایز به صورت نقدی و غیرنقدی به همین منوال اهدا می شود.

ما در فیلم نت گزارش کاملی از جشنواره را در اختیار شما می گذاریم. چیزی را از قلم نمی اندازیم تا شما با خیال راحت از هر کجا که هستید، فقط با مراجعه به وبلاگ فیلم نت در جریان آخرین اخبار قرار بگیرید.

جدول پخش فیلم ها، سینماهای مربوط، نامزدهای دریافت جوایز و برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران را اعلام می کنیم و آخرین اخبار از نشست ها و کارگاه ها را در وبلاگ فیلم نت قرار می دهیم.  تمام این اطلاعات، همراه با گزارشی از فیلم ها و نظر مخاطبان و فیلمسازان درباره چگونگی برگزاری جشنواره و سطح فیلم ها را نیز  به اطلاع شما می رسانیم.

 

همچنین وب سایت فیلم نت برای حمایت از فیلم کوتاه و بها دادن به فیلمسازان و دست‌اندرکاران آن، بخش فیلم کوتاه را در سایت خود قرار داده است. شما می‌ توانید با مراجعه به سایت فیلم نت، فیلم های این بخش را ببینید.

 

دیگر رویدادهای سینمایی و فرهنگی، همچون جشنواره های فیلم ایرانی و خارجی (جشنواره فیلم فجر، جشنواره فیلم ونیز، جشنواره فیلم اسکار و…..) را هم می توانید از طریق فیلم نت پیگیری کنید.

تمام جزئیات جشنواره از تاریخ برگزاری و افتتاحیه و اختتامیه گرفته تا جوایز و حواشی فیلم ها و بازیگران را در وبلاگ فیلم نت دنبال کنید. به علاوه می توانید در سایت فیلم نت، فیلم های منتخب هر جشنواره را هم ببینید. همچنین امکان دانلود فیلم های جشنواره ها نیز وجود دارد. با فیلم نت هم در دنیای هنر و سینما چرخ بزنید و هم بهترین فیلم ها را با طبقه بندی بشناسید و ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *