جشنواره فیلم کن

جشنواره کن 2018

۲۷ فروردین ۱۳۹۷

جشنواره فیلم کن یکی از ۱۰۹ جشنواره بین المللی سینمایی جهان است که هر سال ماه می در شهر بندری کن جنوب فرانسه برگزار می شود. جشنواره فیلم کن، به سیاق همتایان خود محفلی برای پیش ‌نمایش فیلم ‌های جدید از تمامی ژانرهای سینمایی و مستند به ‌شمار می ‌آید.

این جشنواره که می امسال هفتاد و یکمین دوره خود را برگزار می کند نخستین بار در سپتامبر ۱۹۳۹ برای رقابت با جشنواره بین المللی فیلم ونیز، میزبان سینماگران جهان شد و به دلیل شعله ور شدن جنگ جهانی دوم به محاق رفت.

با فرونشستن آتش جنگ، جشنواره فیلم کن با پشتیبانی وزارت امور خارجه فرانسه مجددا در اواخر سپتامبر سال ۱۹۴۶ گشایش یافت تا به بهترین آثار ارائه شده «جایزه بزرگ» بدهد. اما دو سال بعد به دلایل مالی تعطیل شد.

به دلیل برگزار شدن جشنواره فیلم ونیز در پاییز، برگزار کنندگان جشنواره فیلم کن تصمیم گرفتند که این فستیوال بین المللی را به جای سپتامبر در بهار هر سال برگزار کنند.

از جشنواره فیلم کن ۱۹۵۵، لوچینه لازون جواهرساز پاریسی پیشنهاد داده بود تا نماد شهر کن را به جایزه سینمایی اش تبدیل کنند. از این رو «نخل طلا» توسط گروهی از جواهرسازان طراحی و به عنوان جایزه اصلی این گردهمایی سینمایی برای بهترین فیلم انتخاب شد.

سال ۱۹۷۲ که جشنواره فیلم کن به عنوان معتبرترین جشنواره سینمایی جهان شناخته شده بود به عنوان سازمانی غیرانتفاعی ثبت شد و در همان زمان هیات گزینش فیلم نیز شکل گرفت.

در همین سال جشنواره فیلم کن دارای هفت بخش اصلی بود شامل بخش مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، سینه فونداسیون (مسابقه فیلم های کوتاه)، هفته منتقدان، دوهفته کارگردانان و بازار فیلم.

در حال حاضر در جشنواره آثار سینمایی فیلم کن در دو بخش اصلی و فرعی برگزار می شود که سینماگران از همه پنج قاره جهان برای کسب جوایز خودشان را در ماه می به سواحل جنوبی فرانسه می رسانند.

هیات داوران جشنواره فیلم کن هر سال ۲۰۰۰ اثر سینمایی را مورد بازبینی قرار داده و از بین آنها حدود ۲۰ اثر را برای دریافت جوایز راهی بخش مسابقه می کنند.

هفت جایزه اصلی جشنواره فیلم کن عبارتند از نخل طلا، جایزه هیات داوران، نخل طلایی فیلم کوتاه، جایزه بهترین بازیگر زن، جایزه بهترین بازیگر مرد، جایزه بهترین کارگردان و جایزه بهترین فیلمنامه.

تنها شرط حضور در جشنواره فیلم کن، صرفا سینماگر بودن است و هزینه ۲۰ میلیون یورویی پذیرایی از سینماگران و اهالی رسانه در مدت ده روزه این فستیوال را وزارت فرهنگ فرانسه و شهرداری کن تامین می کنند.

بهترین و جذاب ترین جایزه سینمایی فیلم کن، جایزه بهترین فیلم یا همان نخل طلا است که سینماگران امریکایی با اخذ ۱۸ نخل طلا، رکورددار آن هستند. بعد از امریکایی ها، ایتالیایی ها با ۱۲ نخل و فرانسه و انگلیس هرکدام با ۱۱ نخل رتبه های بعدی را دارا هستند.

سینماگران ایرانی که از سال ۱۹۶۱ تاکنون در جشنواره فیلم کن به صورت غیرمستمر حضور داشتند، تنها یک بار توانستند جایزه نخل طلا را از آن خود کنند، این افتخار در سال ۱۹۹۷ نصیب عباس کیارستمی برای فیلم طعم گیلاس شد.

جشنواره کن ۲۰۱۸ از ۸ تا ۱۹ماه می (۱۸ تا ۲۹ اردیبهشت) به میزبانی ادوارد بائر (Édouard Baer) برگزار می‌شود و کیت بلانشت (Cate Blanchett) بازیگر استرالیایی تبار سینما ریاست هیات داوران این دوره را بر عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *