جشنواره برلین ۲۰۱۸ و سینمای ایران

سینمای ایران در جشنواره برلین

۲۱ بهمن ۱۳۹۶

سینمای ایران در جشنواره برلین در طول چهار دهه گذشته حضور کمرنگی نداشته. فیلم طبیعت بی جان ساخته سهراب شهید ثالث در سال ۱۳۵۳ به عنوان یکی از مدعیان خرس طلا دست پر از این رقابت به خانه برگشت. بعد از آن حضور فعال سینماگران ایران در این جشنواره، کشورمان را به یکی از فعال‌ترین کشورهای آسیایی در این جشنواره تبدیل کرد.

بعد از ورود سینماگران ایرانی شاهد شکار خرس طلا و نقره این جشنواره توسط هنرمندان بودیم که در این میان کامبوزیا پرتویی، جعفر پناهی و اصغر فرهادی بیش از یک بار بر روی صحنه برای دریافت جایزه فراخوانده شدند. اصغر فرهادی سه سال متوالی با فیلم‌های «درباره الی» و «جدایی نادر از سیمین» و برای جایزه بهترین بازیگران مرد و زن در این رقابت حضور پررنگ داشت.

جشنواره برلین ۲۰۱۸ نیز میزبان سه فیلم از ایران خواهد بود، «خوک» به کارگردانی مانی حقیقی، «درساژ» به کارگردانی پویا بادکوبه و «هندی و هرمز» ساخته عباس امینی که محصول مشترک ایران و جمهوری چک است. دو فیلم «درساژ» و «هندی و هرمز» قرار است در بخش «نسل» (Generation) این جشنواره اکران شوند.

مانی حقیقی پیش از این هم با فیلم «اژدها وارد می‌شود» در سال ۱۳۹۴حضور در این رقابت را تجربه کرده بود.

فیلم-خوک

المپیک ۲۰۱۸، تاخیر جشنواره برلین و جنجال سامسونگ

جشنواره فیلم برلین شصت و هشتمین مراسم خود را با کمی تاخیر به دلیل تداخل زمانی با المپیک زمستانی ۲۰۱۸ از ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) شروع خواهد شد، المیپیک زمستانی با شعار صلح جهانی، اما با حاشیه جنجال برانگیز گوشی گلکسی نوت ۸ سامسونگ آغاز شد.

فیلم نت به عنوان بهترین سامانه تماشای آنلاین و دانلود فیلم و سریال مانند گذشته مخاطبان را در جریان این روزداد مهم سینمایی قرار خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *