نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی از آغاز تا لغو

شکایت تهمینه میلانی از برهم‌زنندگان نمایشگاهش

۳۱ شهریور ۱۳۹۷

تهمینه میلانی کارگردان مشهور سینما نمایشگاه نقاشی‌اش را برگزار کرد اما اعتراض‌های فراوان و حاشیه‌های زیاد باعث تعطیلی آن شد.

تهمینه میلانی کارگردان فیلم‌هایی همچون «نیمه پنهان»، «آتش بس» و «ملی و راه‌های نرفته‌اش» است که می‌توانید برای دیدن این آثار و بسیاری دیگر از فیلم‌های این کارگردان به فیلم‌نت سایت دانلود فیلم سر بزنید.

میلانی نمایشگاه نقاشی‌اش را با عنوان «فیلم‌هایی که نساختم» در نیمه دوم شهریور در گالری ایوان برگزار کرد اما از همان روز نخست واکنش‌ها و اعتراض‌ها به خصوص مبنی بر کپی بودن آثارش آغاز شد.

میلانی در این نمایشگاه ۲۶ تابلویی را که در چهار سال اخیر نقاشی کرده به نمایش گذاشت. او درباره فعالیتش در زمینه نقاشی می‌نویسد: «از زمانی که به یاد دارم، شنیدن قصه، خواندن کتاب و کشیدن نقاشی حال مرا خوب می‌کرد. وقتی غمگین و دلشکسته بودم، وقتی حوصله آدم‌های اطرافم را نداشتم، حتی وقتی از شوق زندگی لبریز می‌شدم، نقاشی می‌کشیدم. در کنار خرید تمبر و کتاب، خرید وسایل نقاشی بخش عمده پول تو جیبی مرا از آن خود می‌کرد.

از آنجا که چند بار در مسابقات نقاشی در دوره راهنمایی و دبیرستان اول شده بودم، تصمیم گرفتم در دانشگاه نقاشی بخوانم، اما نمی‌دانستم برای قبول شدن در کنکور نقاشی باید به کلاس طراحی بروم! برای همین به جای رشته نقاشی در رشته معماری قبول شدم که بیش از طراحی، بر ریاضیات استوار بود. معماری خواندم و در ادامه سینماگر شدم اما مهر نقاشی با من ماند تا نزدیک به چهل سال بعد که دوباره شروع کردم.

نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی

داستان از جایی شروع شد که شروع به نوشتن یک رمان با شخصیت محوری یک خانم نقاش کردم، اما هر چه می‌نوشتم، دختر داستان من نقاش نمی‌شد و معمار از کار در می‌آمد! فکر کردم اگر نقاشی بکشم دختر قصه را بهتر درک می‌کنم. برای همین وسایل نقاشی خریدم و با جستجو در اینترنت و یادگیری تکنیک اکریلیک شروع به نقاشی کردم.

چند ماه بعد رمان را کنار گذاشتم و همانند دوران کودکی و نوجوانی شروع به نقاشی کردم. اتفاقی افتاده بود! شوقی از درون مرا تشویق به ادامه راه می‌کرد تا جایی که حتی روی دیوار خانه دوستان، خانه خودمان و اشیای مختلف که ظاهرا کارآیی خود را از دست داده بودند هم نقشی می‌کشیدم. نقش‌هایی از زیبایی پیرامون، زخم‌های روحم، مهربانی خانواده کوچکم و البته قصه زنان جامعه که رنج روح و جسم‌شان را بر من می‌گشودند.

هر تابلوی این نمایشگاه داستانی دارد و چون من سینماگری قصه‌گو هستم، همانند فیلم، برای نمایش هر قصه، متناسب با محتوا و موضوع آن، روش و تکنیک متفاوتی برگزیدم. با این حساب، نقاشی‌های من بر اساس آموزه‌ها، تکنیک و روش مشخصی ندارند و راه خود را می‌روند، اما از روحی واحد سرچشمه گرفته شده‌اند. روح من و چرا که نه!»

آغاز اعتراض‌ها

حاشیه‌های نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی از آنجایی آغاز شد که برخی اعتقاد داشتند چرا برخی افراد معروف به واسطه شهرت و محبوبیت‌شان به خود اجازه می‌دهند وارد حیطه دیگری از هنر شوند. گروهی دیگر دست روی کیفیت و قیمت‌های آثار میلانی گذاشتند. عده دیگری هم پیدا شدند که اعلام کردند نقاشی‌های خانم کارگردان کپی است.

تهمینه میلانی با انتشار پستی در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام ضمن عذرخواهی نوشت: «دوستان عزیز، من امروز متوجه شباهت نقاشی خودم با اثر خانم جنی میلی هو شدم. از این بابت قلبا متاسفم و این تابلو را از نمایشگاه خارج و صدمه وارده را نیز جبران می‌کنم. تصویر کارت پستالی که در گذشته برایم ارسال شده بود، در ناخودآگاهم ثبت شده و نتیجه آن این نقاشی شد. حتما از خود نقاش عذرخواهی خواهم کرد. کلیه عواید این نمایشگاه صرف خیریه می‌شود.» با این همه این معذرت‌خواهی سبب نشد که همچنان عده‌ای خواهان لغو نمایشگاه تهمینه میلانی نباشند. گالری ایوان عاقبت تصمیم به تعطیل کردن این نمایشگاه گرفت. مسئولان این گالری دلیل لغو نمایشگاه میلانی را دریافت مستنداتی مبنی بر کپی بودن آثار این فیلمساز، اعلام کردند.

معترضان به نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی

نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی گرچه تمام شد اما انگار هنوز این نویسنده و کارگردان از اتفاقاتی که رخ داده شاکی است. میلانی با تنظیم شکایتی از مدیر گالری ایوان و سایر اشخاص مسبب حاشیه‌های اخیر، اعتراض خود را نسبت به تعطیلی نابهنگام نمایشگاهش نشان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *