بیماری عاشقانه در «عشق سال‌های وبا»

عشق هم نوعی بیماری است

۱۹ شهریور ۱۳۹۶

عشق سال‌های وبا نام یکی از مشهورترین رمان‌های عاشقانه دنیا به قلم گابریل گارسیا مارکز نویسنده کلمبیایی است. این نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات، «عشق سال‌های وبا» را اولین بار در سال ۱۹۸۵ به زبان اسپانیایی منتشر گردید و در سال ۱۹۸۸ ترجمه آن به زبان انگلیسی روانه بازار شد.
محور اصلی کتاب روایت داستان عشق پسری به نام فلورنتینو به دختری به نام فرمینا است که علیرغم مخالفت‌‌های پدر فرمینا و دوری این دو از هم، این عشق سال‌ها باقی می‌ماند. فرمینا در ادامه داستان با مردی به نام اوبرینو که پزشکی محقق ازدواج می‌کند که به دنبال ریشه کن کردن وبا است. فلورنتینو پس از ازدواج معشوقه‌اش به خود قول می‌دهد تا عشق او را در درون خود تا ابد زنده نگه داشته و به آن وفادار بماند و تا اواخر عمرش به این قول پایبند می‌ماند.
به‌نظر منتقدان ادبی، مارکز در رمان «عشق سال‌های وبا» به دنبال توصیف بیماری عشق است. او عشق را مانند بیماری می‌داند که می‌تواند مثل وبا گریبان‌گیر قربانیانش شود. مارکز این موضوع را در این رمان به خوبی توصیف کرده است. سوال اصلی کتاب این است که، آیا میل و اشتیاق زیاد به عشق کمک می‌کند یا تبدیل به مانعی در راه عشق می‌شود؟ فلورنتینو و اوبرینو نمایندگان شخصیت‌‌هایی هستند که در دو سر طیف هوس‌ورزی و اشتیاق قرار دارند و فرمینا شخصی است که پاسخش به این سؤال به مهمترین انتخاب زندگیش و دلیل اصلی نوشتن این کتاب تبدیل می‌شود.
مارکز بعد از نوشتن کتاب به خوانندگان هشدار داد که: «شما باید مراقب باشید تا در دام من گرفتار نشوید.»
رمان «عشق سال‌های وبا» در طول سال‌ها دست‌مایه ساخت فیلم‌ها و تئاترهای مختلفی بوده است و مخاطبان این رمان از دیدن این عاشقانه همانند خواندنش اسقبال کرده‌اند.
فرزاد امینی، کارگردان تئاتر هم از جمله افرادی است که اقتباسی از این عاشقانه را روی صحنه برده است و دیالوگ‌های زیبای این رمان را با علاقمندان تئاتر و همچنین دوستداران آثار مارکز تقسیم کرده است.

تئاتر «عشق سال‌های وبا» برای علاقمندان به تئاتر در سامانه فیلم‌نت قابل مشاهده و دانلود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *