بهترین فیلم های فرانسوا تروفو در سینمای فرانسه

فیلم چهارصد ضربه فرانسوا تروفو

۴ بهمن ۱۳۹۶

فرانسوا تروفو فیلمساز، نظریه‌پرداز، منتقد سینما و از پیش کسوتان سینمای موج نو در فرانسه بود. تروفو در فوریه ۱۹۳۲ در خانواده‌ای نه چندان گرم و صمیمی در پاریس به دنیا آمد. او در کنار ناپدری، مادریزرگ و پرستار کودک بزرگ شد و مدتی را هم در دارالتادیب گذراند. روزگار سختی که بر این کارگردان گذشت، الهام بخش بسیاری از آثار سینمایی و مکتوب او شد. تروفو در سن پنجاه و یک سالگی تصمیم گرفت که در شمال نورماندی ساکن شود و آنجا بود که متوجه تومور مغزی خود شد، بیماری که تنها یک سال دیگر به او مهلت زندگی داد و در اکتبر ۱۹۸۴ فرصت تمام کردن چند فیلم در حال تولید را از او گرفت.

فرانسوا تروفو در کودکی به واسطه مادربزرگش با ادبیات و سینما آشنا شد و در نوجوانی علاقه‌اش به این دو رشته مثال زدنی بود. او در ادبیات شیفته بالزاک (Balzac) و در سینما از علاقمندان آثار هیچکاک بود، این علاقه در آثارش و از زبان شخصیت‌های فیلم‌هایش باراها تکرار شده است.

تروفو کار حرفه‌ای خود در حوزه سینما را با نوشتن در نشریه کایه دو سینما شروع کرد. او در نظریه پردازی‌های خود فیلم‌سازان مولف را از فیلم‌سازان مقلد جدا کرد، گروه اول را جریان ساز و ایده‌پرداز خواند که با ظرافت و امکانات موجود می‌توانند داستانی را تعریف کنند و گروه دوم را دنباله‌رو و محافظه کار خواند که سینمای کهنه‌ای دارند.

آثار تروفو اغلب زایده دغدغه‌های خالق خود هستند، با این حال رگه‌های کمدی و عاشقانه نیز در آنها دیده می‌شود. تروفو داستان‌هایش را از لابه‌لای واقعیت‌های سخت زندگی و کودکی‌اش انتخاب میکرد ومی‌توانیم به نوعی آنها را بیوگرافی او به شمار بیاوریم.

بهترین فیلم های فرانسوا تروفو

حاصل زندگی پربار این کارگردان فقید ۲۵ فیلم بود که تعدادی از آنها همچنان در میان شاهکارهای سینمای جهان قرار دارند. هدف تروفو بیشتر بیان داستانی صمیمی برای مخاطب بود چرا که اعتقاد داشت: “زنده کردن رؤیاها لطفی است که در حق خود و دیگران به جا می‌آورم.” بارها گفته بود که شیفته هیچکاک است و در سفری به آمریکا توانست فوت و فن‌های سینمای هیچکاک را از محضر خود او بیاموزد.

چهارصد ضربه (The 400 Blows)

تروفو اولین شاهکارش را در ۱۹۵۹ و درسن ۲۷ سالگی روانه پرده نقره‌ای کرد. داستان «چهارصد ضربه» به نوعی ورق زدن خاطرات‌ نوجوانی تروفو است. سختی‌هایی که در نوجوانی متحمل شد و عدم پذیرش صداقتش از جانب اطرافیان که سرانجام او را به پرورشگاه و دارالتادیب کشاند. قهرمان داستان آنتون ۱۴ ساله است که از محبت مادر بهره‌ای نبرده و همه تلاش‌هایش برای موفقیت نتیجه عکس دارد. برای جبران دروغ مصلحتی که به معلمش گفته، تلاش می‌کند نمره خوبی در انشا بگیرد، قسمت‌هایی از کتاب بالزاک را کپی می‌کند و با این کار از مدرسه اخراج می‌شود و این دردسرها ادامه دارد تا زمانی که دوربین همراه آنتوان در ساحل به سمت دریا می‌رود.

این فیلم  که از اولین فیلم‌های آغازین موج نو فرانسه بود در جشنواره کن همان سال جایزه بهترین کارگردانی را کسب کرد.

the 400 blows 1959

فارنهایت ۴۵۱ (Fahrenheit 451)

داستان « فارنهایت ۴۵۱» در آینده اتفاق می‌افتد و درباره آتش نشانی است که ماموریتش سوزاندن است. در دنیای داستان کتاب خواندن بد است و اخلاق و روان آدم‌ها را تخریب می‌کند بنابراین باید از بین بروند. دو حس تردید و هراس بیشتر از همه چیز به بیننده القا می‌شود. هر شخصی که مشکوک به کتاب خواند باشد ناگهان در خانه‌اش را می‌زنند و مامورها به دنبال کتاب می‌گردند. کتاب‌ها همانجا سوزانده می‌شوند و شخص مجرم را دستگیر می‌کنند و به زندان می‌برند. این فیلم اولین تجربه تروفو در ژانر علمی-تخیلی است که آن را بر اساس داستان بلندی به همین نام به قلم ری بردبری ساخت.

Fahrenheit 451

آخرین مترو (The Last Metro)

فیلم «آخرین مترو» که سیاسی‌ترین اثر تروفو است و در سال ۱۹۸۰ به قصد نشان دادن پشت صحنه تئاتر و فرانسه در حال جنگ ساخته شد، فیلمی موفق که جوایز سینمایی زیادی را برای تروفو به ارمغان آورد.

داستان فیلم «آخرین مترو» درباره زنی است که برای موفق شدن همسرش در عرصه تئاتر تلاش می‌کند. تروفو در خلال رفتارهای عاطفی و روابط شخصیت‌های داستان در فرانسه درگیر جنگ جهانی دوم،  تنفرش از نژاد پرستی را نشان می‌دهد.

فیلم The Last Metro در سال ۱۹۸۱ کاندید اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، کاندید گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی و برنده بهترین فیلم خارجی از جشنواره انجمن منتقدان فیلم بوستون شد. در جشنواره سزار فرانسه نیز ۱۰ جایزه این چشنواره را از آن خود کرد.

The Last Metro

ژول و جیم (Jules and Jim)

فیلم «ژول و جیم» نیز از جمله آثار شاخص سینمای موج نوی فرانسه است که توجه منتقدان را به خود جلب کرد. این فیلم بر اساس رمان اتوبیوگرافیکی از هنری پی یر روشه ساخته شد. ماهنامه ایمپایر در لیست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما در سال ۲۰۱۰ نام این فیلم را در جایگاه چهل و ششم قرار داد و ترانه این فیلم نیز در لیست ۱۰ ترانه برتر سینمای جهان قرار دارد.

Jules and Jim

علاقمندان به تماشای آنلاین و دانلود فیلمهای فرانسوا تروفو می‌توانند برای دانلود فیلم «چهارصد ضربه» به سایت فیلم نت مراجعه کنند. نقد فیلم چهارصد ضربه تروفو و معرفی بهترین کارگردانان فرانسوی را به زودی در وبلاگ فیلم­نت میتوانید مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *