برندگان جشنواره ونیز

معرفی برگزیدگان جشنواره فیلم ونیز

۷ شهریور ۱۳۹۷

جشنواره ونیز یکی از معتبرترین، مهم‌ترین و قدیمی‌ترین جشنواره‌های جهان به حساب می‌آید. این رویداد سینمایی هر ساله در تابستان در ایتالیا برگزار می‌شود و شیر طلایی جایزه‌ای است که به بهترین فیلم هر دوره اهدا می‌شود. جوایز جشنواره ونیز در کنار جشنواره‌های کن و برلین دارای اعتبار و قدر بالایی است.

جشنواره ونیز ۲۰۱۸ امسال از ۲۹ اوت تا ۸ سپتامبر (۷ تا ۱۷ شهریور) برگزار خواهد شد.

فیلم‌نت سایت دانلود فیلم جدید بسیاری از فیلم‌های برگزیده در دوره‌های مختلف جشنواره فیلم ونیز را در بسته‌ای با عنوان جشنواره ونیز گردآوری کرده است.

The Shape of Water

«شکل آب» به کارگردانی گیرمو دل تورو در سال ۲۰۱۷ ساخته شده است. در همین سال این فیلم در جشنواره ونیز روی پرده رفت و در نهایت توانست جایزه شیر طلایی را دریافت کند. تازه‌ترین ساخته دل تورو در ۱۳ بخش نامزد اسکار شد و توانست در بخش‌هایی از جمله بهترین کارگردانی و بهترین فیلم اسکار را از آن خود کند. فیلم «شکل آب» داستان دختری است به نام الیسا که در سال ۱۹۶۲ در بالتیمور آمریکا زندگی می‌کند. الیسا در کودکی به دلیل سانحه‌ای که برایش پیش آمده قدرت حرف زدن را از دست داده و در آزمایشگاهی که موجودات دوزیست در آنجا نگهداری می‌شوند کار می‌کند. به مرور رابطه‌ای خاص میان او و یکی از موجودات آنجا رخ می‌دهد.

شکل آب

فاوست

فیلم «فاوست» به کارگردانی الکساندر سوکوروف محصول سال ۲۰۱۱ است. این فیلم وقتی در جشنواره ونیز نمایش داده شد با واکنش‌های مثبتی مواجه شد و عاقبت در اختتامیه این رویداد مهم سینمایی شیر طلایی را به دست آورد. سوکوروف تاکنون پنج بار برای فیلم‌های «مولوخ»، «تورس»، «کشتی روسی»، «پدر و پسر» و «الکساندرا» نامزد دریافت نخل طلای کن شده است. در سال ۲۰۱۵، سوکوروف برای آخرین فیلمش «فرانکوفونیا» نامزد شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز شد. «فاوست» داستان دانشمندی فرهیخته است که در دام وسوسه‌های شیطان می‌افتد و روح خود را در یک شب با زن جوان و زیبایی به شیطان می‌فروشد.

فاوست

بازگشت

فیلم «بازگشت» به کارگردانی آندری زویاگینتسف در سال ۲۰۰۳ ساخته شده است. این کارگردان روسی که هم کم کار است هم آهسته و پیوسته فیلم می‌سازد با اولین فیلمش خوش درخشید در جشنواره فیلم ونیز برای «بازگشت» شیر طلایی را به خانه برد. زویاگینتسف در سال ۲۰۰۷، برای فیلم «تبعید»، در سال ۲۰۱۴، برای فیلم «لویاتان» و در سال ۲۰۱۷، برای فیلم «بی‌عشق» نامزد نخل طلای جشنواره کن شد. «بازگشت» داستان مردی است که پس از دوازده سال به خانه بازمی‌گردد، جایی که همسر و دو پسرش زندگی می‌کنند. بچه‌ها هیچ شناختی از او ندارند و حتی نمی‌دانند او در این مدت کجا بوده است. پسر بزرگ‌تر از بودن پدر خوشحال است و تلاش می‌کند رضایت او را جلب کند، اما پسر کوچک‌تر به او مشکوک است.

بازگشت

عروسی مانسون

فیلم «عروسی مانسون» به کارگردانی میرا نایر محصول سال ۲۰۰۱ است. این اثر کمدی رمانتیک در جشنواره فیلم ونیز موفق به دریافت شیر طلایی شد. همچنین در سال ۲۰۰۲، نامزد جایزه گلدن گلوب در بخش بهترین فیلم خارجی زبان شد. «عروسی مانسون» داستان یک مراسم عروسی بسیار بزرگ است که مهمانان از سراسر دنیا دعوت شده‌اند و پدر عروس به خاطر رازی که در دل دارد بسیار نگران و آشفته است.

عروسی مانسون

صحرای سرخ

فیلم «صحرای سرخ» ساخته میکل‌آنجلو آنتونیونی در سال ۱۹۶۴ تولید شده است. این درام دو ساعته در جشنواره ونیز روی پرده رفت و توانست جایزه شیر طلایی را از آن خود کند. آنتونیونی در سال ۱۹۶۷، به خاطر فیلم «آگراندیسمان» نخل طلای کن را به دست آورد. «صحرای سرخ» داستان زنی است به نام جولیانا که برای نجات کار همسرش به ناچار وارد کارخانه‌ای می‌شود اما این تازه اول ماجراست…

صحرای سرخ

در بارانداز

فیلم «در بارانداز» به کارگردانی الیا کازان در سال ۱۹۵۴ جلوی دوربین رفت. این فیلم با بازی مارلون براندو در همان سال در جشنواره فیلم ونیز شرکت کرد و گرچه نامزد شیر طلایی شد اما کازان در نهایت شیر نقره‌ای را دریافت کرد. در سال ۲۰۰۷، انجمن فیلم آمریکا «در بارانداز» را هفتمین فیلم برتر تاریخ سینما معرفی کرد. «در بارانداز» داستان جانی فراندلی رئیس اتحادیه کارگران بارانداز است که فردی شیاد است. چارلی برادر تری یکی از اعضای گروه جانی است. زمانی که یکی از کارگران بارانداز موقعیت جانی را تهدید می‌کند، جانی با همکاری غیرعمد تری آن کارگر را می‌کشد.

در بارانداز

Rashomon

فیلم «راشومون» ساخته آکیرا کوروساوا در سال ۱۹۵۰ ساخته شد. این فیلم در سال ۱۹۵۱ در جشنواره فیلم ونیز روی پرده رفت و توانست جایزه شیر طلایی را از آن خود کند. «راشومون» درباره راهزنی است که به یک تاجر و همسرش حمله می‌کند و ماجرا از جایی شروع می‌شود که گزارش شاهدان عینی که در صحنه حضور داشتند ضد و نقیض و متفاوت است.

راشومون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *