برندگان جشنواره برلین

معرفی برگزیدگان جشنواره فیلم برلین

۳۱ مرداد ۱۳۹۷

جشنواره فیلم برلین یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین رویداد‌های سینمایی جهان است که هر ساله در ماه فوریه و به مدت ۱۰ روز در برلین آلمان برگزار می‌شود.

جشنواره برلین یا برلینانه نخستین بار در سال ۱۹۵۱ با نمایش فیلم «ربه‌کا» به کارگردانی آلفرد هیچکاک آغاز شد. این جشنواره هر ساله جایزه‌های خرس طلایی و خرس نقره‌ای را به برگزیدگان بخش اصلی اهدا می‌کند. تاکنون آمریکا ۱۷ بار، فرانسه ۱۲ بار، آلمان ۱۱ بار و بریتانیا و ایتالیا هر کدام ۱۰ بار خرس طلایی را به خانه برده‌اند. سینمای ایران هم تا به امروز دو بار موفق به دریافت خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شده است.

فیلم‌نت سایت دانلود فیلم با لینک مستقیم بسته‌ای از برگزیدگان دوره‌های مختلف جشنواره فیلم برلین را آماده نمایش کرده است.

برگزیدگان جشنواره برلین

On Body And Soul

«جسم و روح» فیلمی به کارگردانی ایلدیکو انیدی است. انیدی فیلمساز اهل مجارستان است. او این فیلم را در سال ۲۰۱۷ ساخت. در همان سال در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین «جسم و روح» توانست جایزه خرس طلایی، فیپرشی و دو جایزه دیگر را برای کارگردانش به ارمغان بیاورد. انیدی پیش از این هم با فیلم «Magic Hunter» در سال ۱۹۹۴، نامزد شیر طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شد. همچنین در سال ۱۹۸۹، به خاطر فیلم «قرن بیستم من» دوربین طلایی جشنواره کن را دریافت کرد. «جسم و روح» درامی فانتزی و رمانتیک است که در سال ۲۰۱۸، نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد.

داستان فیلم

فیلم «جسم و روح» داستان دو کارگر یک کشتارگاه به نام اندره و ماریا است که متوجه می‌شوند رویاهای مشابهی دارند. آنها در رویاهای خود دو گوزن را در جنگل دنبال می‌کنند. در دنیای واقعی ایجاد ارتباط برای آنها سخت است بنابراین تصمیم می‌گیرند به رویاپردازی ادامه دهند.

جسم و روح

دکمه صدفی

«دکمه صدفی» (The Pearl Button) مستندی است به کارگردانی پاتریسیو گوزمان که در سال ۲۰۱۵ ساخته شده است. گوزمان فیلمساز اهل شیلی است. او با مستند «سالوادور آلنده» به شهرت رسید. همچنین در سال ۲۰۱۰، مستند «دلتنگی برای نور» را ساخت که بسیاری آن را تحسین کردند. گوزمان با مستند «دکمه صدفی» در سال ۲۰۱۵، به جشنواره فیلم برلین رفت و نامزد شیر طلایی این رویداد شد. اما در نهایت خرس نقره‌ای برلین را برای بهترین فیلمنامه دریافت کرد.

داستان فیلم

فیلم «دکمه صدفی» داستان کشور شیلی است. داستان دریاست که تمام صداهایی که از فضای بیرونی می‌آیند را در خود نگه می‌دارد. آب از ستاره‌ها به حرکت در می‌آید و آن را به موجودات زنده منتقل می‌کند. شیلی، با ۲۶۷۰ مایل از خط ساحلی و بزرگترین مجمع الجزایر در جهان، چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای دارد که در آن آتشفشان‌ها، کوه‌ها و یخچال‌ها وجود دارد.

دکمه صدفی

زغال سنگ سیاه، یخ نازک

«زغال سنگ سیاه، یخ نازک» (Black Coal, Thin Ice) به کارگردانی دیائو یینان در سال ۲۰۱۴ ساخته شد. این فیلم محصول کشور چین است. در همان سال «زغال سنگ سیاه، یخ نازک» موفق شد در جشنواره برلین خرس طلایی را از آن خود کند. همچنین لیائو فان بازیگر این فیلم خرس نقره‌ای بهترین بازیگر این جشنواره را دریافت کرد.

داستان فیلم

فیلم «زغال سنگ سیاه، یخ نازک» داستان پلیسی است که به دنبال پیدا کردن یک سری اطلاعات راجع به قتل‌هایی است که باعث شدند شغلش را از دست بدهد.

زغال سنگ سیاه یخ نازک

عسل

«عسل» (Honey) به کارگردانی سامی اوکلان اوغلو در سال ۲۰۱۰ ساخته شده است. این فیلم در همان سال در جشنواره فیلم برلین به نمایش درآمد و جایزه خرس طلایی را به دست آورد.

داستان فیلم

فیلم «عسل» داستان زندگی آرام یک پسربچه و خانواده‌اش است. روزگار آنها وقتی به مخاطره می‌افتد که پدر خانواده از کارش که جمع‌آوری عسل در جنگل است به خانه بازنمی‌گردد.

عسل

درباره الی

«درباره الی» چهارمین ساخته اصغر فرهادی در مقام کارگردان است که در سال ۱۳۸۷ ساخته شد. در این فیلم شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، گلشیفته فراهانی، مریلا زارعی، پیمان معادی، احمد مهرانفر، رعنا آزادی‌ور، مانی حقیقی و صابر ابر بازی می‌کنند. در سال ۲۰۰۹، «درباره الی» در جشنواره برلین نامزد خرس طلایی شد. در نهایت اصغر فرهادی جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی را از این جشنواره دریافت کرد. این فیلم در جشنواره فیلم فجر همان سال هم جایزه بهترین کارگردانی و جایزه ویژه تماشاگران را به دست آورد.

داستان فیلم

فیلم «درباره الی» داستان چند خانواده است که برای گذراندن تعطیلات به شمال کشور سفر می‌کنند. دوستان احمد که پس از سال‌ها زندگی در آلمان به ایران بازگشته، در تلاش هستند تا همسری را برای او بیابند. به همین خاطر، الی با دعوت سپیده به این سفر آمده است. با ناپدید شدن الی در ساحل، هرکس دیگری را مقصر می‌داند و به قضاوت همدیگر می‌پردازند.

درباره الی

ساعت‌ها

«ساعت‌ها» (The Hours) محصول سال ۲۰۰۲ است و استیون دالدری آن را بر اساس رمانی به همین نام نوشته مایکل کانینگهام ساخته است. در این فیلم نیکول کیدمن، مریل استریپ و جولین مور بازی می‌کنند. در سال ۲۰۰۳، «ساعت‌ها» در جشنواره فیلم برلین به نمایش درآمد و برای دریافت شیر طلایی این جشنواره نامزد شد و گروه بازیگرانش توانستند خرس نقره‌ای بخش بهترین بازیگر را از آن خود کنند.

داستان فیلم

فیلم «ساعت‌ها» داستان یک روز از زندگی سه زن در سه مکان مختلف در سه زمان مختلف است. ویرجینیا وولف نویسنده در سال ۱۹۲۳ در حال نگارش رمان خانم دالووی، لورا براون زنی خانه‌دار در سال ۱۹۵۱ در حال خواندن رمان خانم دالووی و کلاریسا واگان زنی همجنس‌گرا در سال ۲۰۰۱ که به مانند خانم دالووی قرار است ترتیب یک مهمانی را بدهد.

ساعت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *