بدون تاریخ بدون امضا در کمین اسکار

نماینده ایران در اسکار ۲۰۱۹

۲۶ شهریور ۱۳۹۷

«بدون تاریخ بدون امضا» به عنوان نماینده سینمای ایران راهی اسکار ۲۰۱۹ می‌شود. حالا با داشتن دو اسکار اصغر فرهادی برای فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» می‌توانیم هر سال با اعتماد به نفس بیشتری فیلم‌های سینمای‌مان را به اسکار معرفی کنیم. حالا دیگر با ادعا به هر دوره جوایز اسکار چشم می‌دوزیم.

«چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» اولین فیلم بلند سینمایی وحید جلیلیوند در مقام کارگردان است. این فیلم به نویسندگی وحید جلیلوند و حسین مهکام و تهیه‌کنندگی محمدحسین لطیفی و علی جلیلوند در سال ۱۳۹۳ ساخته شده است. «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» برای اولین بار در سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر روی پرده رفت و در بخش نگاه نو نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد که در نهایت توانست جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را نصیب وحید جلیلوند و محمدحسین لطیفی کند. نیکی کریمی، امیر آقایی، شاهرخ فروتنیان، برزو ارجمند، آفرین عبیسی و سعید داخ بازیگران این فیلم هستند.

«چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» داستان مردی به نام جلال را روایت می‌کند که آگهی غریبی در یکی از روزنامه‌های صبح تهران منتشر و در آن اعلام می‌کند می‌خواهد پول زیادی را به مستمندی ببخشد. افراد زیادی گرد می‌آیند و پلیس مداخله می‌کند. جلال تصمیم می‌گیرد که به طور تصادفی یک نفر را از میان درخواست‌ها انتخاب کند، اما دو زن، یکی دختر نوزده ساله‌ای به نام ستاره که حامله است و یکی هم لیلا، نامزد سابق او دست‌بردار نیستند. این فیلم در هفتادودومین جشنواره فیلم ونیز هم به نمایش درآمد و جایزه فیپرشی را دریافت کرد.

«بدون تاریخ بدون امضا» دو سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۵ جلوی دوربین رفت. علی زرنگار و وحید جلیلوند با همکاری یکدیگر فیلمنامه این فیلم را نوشته‌اند. احسان علیخانی و علی جلیلوند هم به عنوان تهیه‌کننده در این پروژه حضور دارند. امیر آقایی، هدیه تهرانی و نوید محمدزاده بازیگران «بدون تاریخ بدون امضا» هستند. این فیلم برای اولین بار در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر اکران شد و در ۱۲ رشته نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد و در نهایت توانست در بخش بهترین صداگذاری (سید علیرضا علویان)، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (نوید محمدزاده) و بهترین کارگردانی (وحید جلیلوند) سیمرغ بلورین را از آن خود کند. موفقیت‌های «بدون تاریخ بدون امضا» به همین جا ختم نشد. دومین ساخته وحید جلیلوند در بخش افق‌های هفتادوچهارمین دوره جشنواره ونیز پذیرفته شد و دو جایزه بهترین کارگردانی (وحید جلیلوند) و بهترین بازیگر مرد (نوید محمدزاده) را به دست آورد. در بیستمین دوره جشن خانه سینما در ۱۰ رشته نامزد دریافت جایزه شد. بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بخش‌هایی بودند که جایزه این دوره از جشن خانه سینما را به خود اختصاص دادند. آخرین افتحارات «بدون تاریخ بدون امضا» در نخستین دوره جایزه آکادمی سینماسینما رقم خورد. بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد بخش‌هایی بودند که نامزد دریافت جایزه شدند. در این مراسم نوید محمدزاده و وحید جلیلوند و علی زرنگار تندیس مهرگیاه را به خانه بردند.

انتقاد تند روزنامه جوان از انتخاب «بدون تاریخ بدون امضا»

روزنامه جوان بعد از معرفی «بدون تاریخ بدون امضا» به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار سال آینده، با انتقاد شدید از این انتخاب نوشت: «تناقضات آشکار و مدعا‌های متناقض در بیانیه اعلامی گروه انتخاب فیلم به اسکار تا حدودی از چرایی انتخاب فیلمی که مردم را «مردارخوار» و منفعت‌طلب نمایش می‌دهد، رمزگشایی می‌کند. نادیده‌گرفتن اثری قوی و قابل اعتنا مثل «به وقت شام» از سوی این دوستان که مدعای دفاع از نظام و حتی منطقه و نیز تبیین مظلومیت و حقانیت انقلاب را فقط در سطح بیانیه‌های داخلی دارند چه دلیلی دارد؟ آیا تدلیس و همراهی با دولتمردان از سوی سازندگان فیلم «بدون تاریخ …» در این انتخاب تاثیری نداشته؟ آیا سخنان آتشین حاتمی‌کیا در انتقاد به برخی جریانات پنهان سینما و گناه نابخشودنی‌اش در به چالش کشیدن هژمون پوشالی و سست‌تر از خانه عنکبوت غرب و آمریکا در فیلم «به وقت‌ شام» برای عدم انتخاب یکی از استراتژیک‌ترین تولیدات سینمای ایران تاثیرگذار نبوده است؟»

برای دیدن بسیاری از آثار روز سینمای ایران و جهان به فیلم‌نت سایت دانلود فیلم با لینک مستقیم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *