«بازی تاج و تخت» یک فصل دیگر را بست

قهرمان‌های داستان «تاج و تخت» همچنان به دنبال تخت آهنین

۷ شهریور ۱۳۹۶

بازی تاج و تخت (Game of Thrones) به تازگی آخرین قسمت از فصل هفتم را پخش کرده و مخاطبانش را هم با پاسخ به سوال‌های قبل و هم در انتظار جواب‌های جدید رها کرده است.

مخاطب‌های این سریال که یک سال تمام منتظر این هفت قسمت بودند حالا بعد از این‌که هزار و یک پیش‌بینیشان درست از آب درنیامد، این حق را به خودشان می‌دهند که مانند گذشته فیلم را نقد کنند و البته ایراد بگیرند که قهرمانشان چرا خود را به دست تقدیر سپرده و چرا خواهران استارک حالا که خرشان از پل گذشته سر ناسازگاری دارند و از این جور حرف‌ها.
البته اگر منصفانه به قضیه نگاه کنیم بی‌راه هم نمی‌گویند. بعد از یک سال انتظار دوست داشتند یک جنگ و خونریزی درست و حسابی ببینند، می‌خواستند جان اسنو را ببینند که برای حفظ موقعیش یا قلع و قمع ارتش زامبی‌ها کاری انجام دهد، اما باز هم به کمک دیگران نجات پیدا کرد و این‌بار سه اژدها به داد جان اسنو و گروه همراهش رسیدند، اصلن این فصل سریال فصل این سه اژدها بود که تنها نبرد درست و حسابی این فصل هم کار آنها بود.
در طول این هفت فصل نویسنده «بازی تاج و تخت» قهرمانی را که عادت به دیدنش داشتیم به ما نشان نداد و باید صبر می‌کردیم و می‌دیدیم که شخص تازه وارد می‌تواند از آب و گل دربیاید یا نه. در واقع جنس قهرمان در «بازی تاج و تخت» با قهرمانی که در فیلم‌های مشابه دیده‌ایم فرق دارد. در این سریال قهرمان شخصی است از جنس عامه مردم که برای حل مشکلاتش گاهی ناچار است حتا با آدم‌های اشتباه مشورت کند، به تنهایی نمی‌توانند به هدفش برسد یا نبردی را رهبری کند و به سرانجام برساند، لذت‌های دنیوی او را وسوسه می‌کند و چه بسا به دلیل جاه‌طلبی و میل به قدرت از دور رقابت حذف ‌شود.
با این نوع قهرمان بیشتر می‌توانیم همزاد پنداری کنیم تا شوالیه‌ای که شکست ناپذیر است و سوار بر اسب می‌آید. قهرمان در «بازی تاج و تخت» به جای گذشت و بخشش، خشونت را با خشنونت جواب می‌دهد، مسبب بسیاری از اتفاق‌ها آدم‌های اطرافش هستند و گاهی مجبور است در لحظه تصمیم بگیرد.
و در آخر می‌توانیم بگوییم آنچه که دیدیم دنیایی است که جرج آر.آر. مارتین، نویسنده رمان «ترانه یخ و آتش» ساخته و پرداخته و اگر تا به اینجا با او همراه بودیم قانون‌های دنیای او را پذیرفتیم و چاره‌ای نداریم جز یک سال دیگر انتظار برای دیدن آخر فصل سریال و فهمیدن سرانجام تخت آهنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *