ایران در جشنواره برلین ۲۰۱۸

فیلم خوک مانی حقیقی مدعی خرس طلای برلین

۶ اسفند ۱۳۹۶

جشنواره فیلم برلین در حال برگزاری است و سینماگرانی از سراسر جهان به واسطه آخرین ساخته‌هایشان یا به عنوان داور و منتقد یا مهمان ویژه به این رویداد سینمایی بین‌المللی دعوت شده‌اند.

از جمله کشورهایی که هر سال حضور پررنگ‌تری نسبت به سال گذشته داشته ایران است که به واسطه کارگردان‌های جسور و شجاع، امروز سینمای ایران در جشنواره برلین یکی از میان مدعیان خرس طلایی است.

مدت‌ زیادی بعد از حضور سهراب شهید ثالث در سال ۱۳۵۳ با فیلم «طبیعت بی جان» و کمرنگ شدن ایران در رویداد‌های سینمایی بین‌المللی به دلیل درگیر بودن ایران در جنگی هشت ساله، کمتر کسی فکر می‌کرد که سال ۲۰۱۸ ایران با چهار فیلم در بخش‌های مختلف شرکت داشته باشد و فیلم‌سازان کشورمان در کنار بزرگان سینمای جهان به تماشای فیلم خود بنشینند و در نشست خبری جوابگوی سوالات اهالی رسانه باشند.

ایران در برلین ۲۰۱۸:

  • خوک ساخته مانی حقیقی؛ حقیقی در این طنز اجتماعی شخصیت‌هایش را از میان سینماگران برگزیده و قهرمانش را سردرگم در دنیایی رها کرده که راه به جایی نمی‌برد. کارگردانی با بازی حسن معجونی که مدتی است نتوانسته فیلم خوبی بسازد، فرزندش می‌خواهد مستقل شود، ستاره فیلم‌هایش به او اعتماد ندارد، مادرش دچار آلزایمر شده و از همه بدتر به عنوان مضنون تحت تعقیب پلیس است.
  • علاوه بر معجونی، لیلا حاتمی، لیلی رشیدی، پریناز ایزدیار، سیامک انصاری، علی باقری، مینا جعفرزاده، آیناز آذرهوش، رضا یزدانی، بیوک میرزایی، سهیلا رضوی و علی مصفا به عنوان بازیگران فیلم خوک مقابل دوربین مانی حقیقی نقش آفرینی کرده‌اند.مانی حقیقی در برلین ۲۰۱۸ کنار ۱۹ فیلم دیگر برای به دست آوردن خرس طلای این دوره رقابت می‌کند. این کارگردان پیش از این با فیلم «اژدها وارد می‌شود» در این جشنواره حضور داشت.فیلم-خوک
  • درساژ ساخته پویا بادکوبه؛ این فیلم اولین تجربه فیلم سینمایی بادکوبه است. این کارگردان جوان تفاوت‌ها و درگیری‌های بین دو نسل، خانواده و فرزندان، را محور داستان درساژ قرار داده است.

از جمله بازیگران درساژ به علی مصفا، شبنم مقدمی، هوشنگ توکلی، جلال فاطمی، سیامک ادیب و علیرضا ثانی فر می‌توان اشاره کرد. این فیلم نماینده کشورمان در بخش بهترین فیلم اول جشنواره  فیلم برلین است.

درساژ-پویا-بادکوبه

  • هجوم ساخته شهرام مکری؛ کارگردان تجربه گرای سینمای ایران که نامش با فیلم «ماهی و گربه» بر سر زبان‌ها افتاد. داستان فیلم هجوم حول محور قتل می‌چرخد. قهرمان‌های داستان، ورزشکاران آماتور یک تیم، تلاش می‌کنند رازی را از مربی و پلیس مخفی کنند.

عبد آبست، الاهه بخشی، بابک کریمی، محمد ساربان، لوون هفتوان و پدرام شریفی، بازیگران فیلم، هجوم در این درام معمایی نقش آفرینی کرده‌اند. این فیلم در بخش نسل جشنواره برلین اکران شد.

هجوم-شهرام-مکری

  • هندی و هرمز ساخته عباس امینی؛ این فیلم نماینده دیگر ایران در بخش نسل شصت و هشتمین جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸٫ این فیلم در دو کشور ایران و جمهوری چک ساخته شده است و کارگردان از بازیگران بومی در فیلمش استفاده کرده است.

داستان هندی و هرمز درباره دو جوان به همین نام‌ها است که بر طبق سنت خانوادگی با هم ازدواج می‌کنند اما درکی از زندگی مشترک و از یکدیگر ندارند. آنها در کنار هم شروع به زندگی و تجربه زندگی مشترک و دنیای بیرون می‌کنند.

بازیگرانی که جلوی دوربین هندی و هرمز نقش آفرینی کرده‌اند عبارتند از: حامد علیپور، زهره اسلامی، محمد بانوج و چند بازیگر بومی. امینی با این فیلم دومین حضورش را در جشنواره برلین تجربه می‌کند. فیلم والدراما، اولین ساخته او در شصت و ششمین دوره جشنواره برلین در بخش نسل اکران شد.

هندی-و-هرمز-برلین2018

جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸ از ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) در آلمان شروع به کار کرد  و روز ۲۵ فوریه (۷ اسفند) پس از اهدا جوایز برگزیدگان و مراسم اختتامیه، شصت و هشتمین دوره خود را به پایان خواهد رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *