تارزان قهرمانی از دل طبیعت

ابرقهرمانی به دور از جامعه صنعتی

۲۵ شهریور ۱۳۹۶

1 دیدگاه

تارزان اولین بار در کتابی به نام «تارزان میمون‌ها» به قلم ادگار رایس باروز، نویسنده آمریکایی، مطرح شد. باروز این قهرمان را اینگونه به دنیا معرفی کرد: تارزان پسر نجیب‌زاده‌ای انگلیسی است که در کودکی در جنگل‌های آفریقا گم شد و به دست یک گوریل پرورش یافت.

او تبدیل به انسانی وحشی می‌شود و مانند حیوانات غذا می‌خورد، مانند آنها حرف می‌زند، مانند میمون بر روی شاخه زندگی می‌کند و همه حرکاتش برای بقا، الهام گرفته از حرکت‌های سایر حیوانات است.

اما داستان این قهرمان تنها درباره نوع زندگی‌اش نیست. درباره شوربختی‌های اوست از زمانی که می‌فهمد انسان است و به دنبال هویت واقعی خود و معنای خانواده می‌گردد. علاوه بر همه این مشکلات دیدن یک بانوی زیبا و پی بردن به حس عشق ورزدین از دیگر مصائب پیش روی اوست.

قدمت این افسانه در سینما تقریبا به اندازه تاریخ سینماست. از ساخت اولین تارزان حدود ۱۰۰ سال می‌گذرد و بیش از ۲۰۰ عنوان فیلم، انیمیشن و داستان‌ با اقتباس از آن در سینمای جهان ساخته شده است. تارزان در همه دوره‌ها و با همه سبک‌هایی که ساخته شده از قهرمان‌های محبوب سینما بوده و مخاطب‌های خود را به سینما کشانده است.

شاید جذابیت این قهرمان نسبت به ابرقهرمان‌های دنیای کتاب‌های مصور مانند بتمن یا اسپایدرمن طبیعت این قهرمان باشد. تارزان هیچ قدرت مافوق انسانی و منحصر به فردی ندارد، استاد یا راهنمایی نداشته و به تنهایی توانایی‌‌هایی مانند قدرت بدنی، سرعت، استقامت و … را کسب کرده آن هم در محیطی بکر که قبل از او پای هیچ انسانی به آنجا باز نشده است.

تارزان را می‌توان قهرمانی محصول طبیعت انسانی به دور از جامعه صنعتی دانست. این قهرمان به نوعی نهایت آرزوی نوع بشر هم محسوب می‌شد، البته برای افرادی که از صنعتی شدن جوامع و ماشینی شدن زندگی به ستوه آمده‌اند.

از جمله فیلم‌هایی که بر اساس این افسانه ساخته شده انیمیشن تارزان محصول سال ۱۹۹۹ است که در کمپانی والد دیسنی ساخته شد. موزیک این انیمیشن هم برنده اسکار بهترین موسیقی متن در همان سال شد. استقبال مخاطبان، کمپانی سازنده را برآن داشت که در سال ۲۰۰۵ دومین قسمت آن را بسازند و باز هم استقبال مخاطبان باعث موفقیت این انیمیشن شد.

انیمیشن تارزان۲ برای مشاهده و دانلود علاقمندان در سامانه فیلم‌نت قرار دارد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *