الیا کازان؛ شکوه سینما

فیلم‌های کازان

۱۳ مرداد ۱۳۹۷

الیا کازان حتی اگر با مارلون براندو هم فیلم نمی‌ساخت باز هم لیاقت آن همه جایزه و تشویق و تقدیر را داشت. او در سال ۲۰۰۳ و در سن ۹۴ سالگی درگذشت. بعد از کارگردانی فیلم‌هایی که برایش ۲۰ جایزه اسکار را به ارمغان آورد. با «درختی در بروکلین می‌روید» در سال ۱۹۴۵ شروع کرد و با «آخرین سرمایه‌دار بزرگ» در ۱۹۷۶ کارنامه‌ حرفه‌ای‌اش را به پایان برد.

فیلم‌های الیا کازان که در فیلم‌نت سایت تماشای آنلاین فیلم بارگذاری شده است برای هر مشتاق به سینما و همچنین علاقه‌مند به حرفه بازیگری همچون کلاسی درس پر از نکته و آموختنی است.

اتوبوسی به نام هوس

فیلم «اتوبوسی به نام هوس» (A Streetcar Named Desire) در سال ۱۹۵۱ ساخته شد. کازان این فیلم را بر اساس نمایش‌نامه‌ای به همین نام نوشته تنسی ویلیامز جلوی دوربین برد و تحسین بسیاری را برانگیخت. مارلون براندو، ویوین لی، کیم هانتر، کارل مالدن و رودی باند در «اتوبوسی به نام هوس» بازی می‌کنند. این فیلم در سال ۱۹۵۲، نامزد ۱۲ جایزه اسکار شد که در نهایت در چهار بخش بهترین بازیگر نقش اول زن (ویوین لی)، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (کارل مالدن)، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (کیم هانتر) و بهترین کارگردانی هنری اسکار را دریافت کرد.

داستان فیلم

«اتوبوسی به نام هوس» داستان بلانش دی بویس است که مشکلات زیادی را در زندگی تحمل کرده است. او پس از اخراج از مدرسه‌ای که در آن تدریس می‌کرد، برای دیدار خواهرش نزد او می‌رود. استنلی که یک قمارباز است از لحظه ورود بلانش سر ناسازگاری با او دارد و…

اتوبوسی به نام هوس

زنده باد زاپاتا

فیلم «زنده باد زاپاتا» یک سال بعد از «اتوبوسی به نام هوس» ساخته شد. مارلون براندو باز هم در این فیلم با کازان همکاری کرده است. آنتونی کوئین، جین پیترز، ژوزف وایزمن و آلن رید در کنار براندو در «زنده باد زاپاتا» بازی کرده‌اند. سال ۱۹۵۳، بخت باز هم با الیا کازان همراه بود و فیلمش نامزد دریافت پنج جایزه اسکار شد. آنتونی کوئین برای بازی در «زنده باد زاپاتا» اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خانه برد.

داستان فیلم

«زنده باد زاپاتا» داستان دو برادر است که شورشی بزرگ را آغاز می‌کنند تا بتوانند زمین‌های به زور تصاحب شده دهقانان توسط زمین‌داران ثروتمند را پس بگیرند.

زنده باد زاپاتا

در بارانداز

فیلم «در بارانداز» (On the Waterfront) در ادامه موفقیت‌های قبلی الیا کازان بود که در سال ۱۹۵۴ ساخته شد. مارلون براندو، کارل مالدن، اوا ماری سنت، راد استایگر و لی جی. کاب در این فیلم بازی می‌کنند. «در بارانداز» در ۱۲ رشته نامزد جایزه اسکار شد و ۸ جایزه را از آن خود کرد. بهترین بازیگر نقش اول مرد (مارلون براندو)، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (اوا ماری سنت)، بهترین کارگردان (الیا کازان)، بهترین فیلمنامه (باد شولبرگ)، بهترین تدوین (جین میلفورد)، بهترین فیلمبرداری (بوریس کافمن)، بهترین طراحی صحنه (ریچارد دی) و بهترین فیلم از جمله بخش‌هایی بودند که اسکار را به خود اختصاص دادند.

داستان فیلم

«در بارانداز» داستان جانی فراندلی رئیس اتحادیه کارگران بارانداز است که فردی شیاد است. چارلی برادر تری یکی از اعضای جانی است. زمانی که یکی از کارگران بارانداز موقعیت جانی را تهدید می‌کند، جانی با همکاری غیرعمدی تری آن کارگر را می‌کشد.

در بارانداز

شرق بهشت

فیلم «شرق بهشت» در سال ۱۹۵۵ تولید شده است. در این فیلم دیگر مارلون براندویی وجود ندارد و الیا کازان به سراغ ستاره نوظهور آن روزها یعنی جیمز دین رفت. جولی هریس و ریموند مسی دیگر بازیگران «شرق بهشت» هستند. کازان این فیلم را با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته جان اشتاین بک ساخت. چهار نامزدی اسکار و دریافت یک جایزه اسکار در بخش بهترین نقش مکمل از افتخارات «شرق بهشت» است.

داستان فیلم

«شرق بهشت» داستان کال ترسک پسر یک کشاورز سرشناس کالیفرنیایی است که کال فکر می‌کند پدرش فقط به برادرش اهمیت می‌دهد و به او توجهی نمی‌کند و همین موضوع…

شرق بهشت

شکوه علفزار

فیلم «شکوه علفزار» عاشقانه‌ای است که در سال ۱۹۶۱ ساخته شده است. ناتالی وود، وارن بیتی، پت هینگل و باربارا لدن بازیگران این فیلم هستند. «شکوه علفزار» یک سال بعد تنها نامزد دو جایزه اسکار شد که فقط در بخش بهترین فیلمنامه آن را دریافت کرد.

داستان فیلم

«شکوه علفزار» داستان عشق یک دختر اهل کانزاس به یک مرد جوان خوش تیپ از خانواده قدرتمند شهر است که او را به دلهره و جنون می‌برد…

شکوه علفزار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *